Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Dodatek dla części nauczycieli. Potrzebne zaświadczenie, by go uzyskać

12
Podziel się:

Nauczyciele, którzy uczyli w czasie okupacji, mają zagwarantowany specjalny dodatek za tajne nauczanie. Jednak do uzyskania go muszą mieć prawo do renty i emerytury. Ponadto uprawnieni do tej formy gratyfikacji muszą sami złożyć wniosek do ZUS-u.

Dodatek dla części nauczycieli. Potrzebne zaświadczenie, by go uzyskać
Dodatek dla nauczycieli uczących w czasie okupacji. Oto szczegóły (zdj. ilustracyjne) (Pixabay, bairli1)

O sprawie pisze portalsamorzadowy.pl i dodaje, że dodatek jest uhonorowaniem nauczycieli tajnie nauczających w trudnych warunkach. Wspomniany dodatek jest świadczeniem uzupełniającym emerytury lub renty, a przyznaje się go na wniosek zainteresowanego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Dodatek dla części nauczycieli

Wysokość dodatku to 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale kalendarzowym poprzedzającym termin ostatniej waloryzacji emerytur i rent. Nie można też pobierać takiego dodatku z innego tytułu.

Portalsamorzadowy.pl wylicza, że od 1 marca 2024 r. kwota dodatku za tajne nauczanie wynosi 330,07 zł.

Ponadto przysługuje on również nauczycielom, którzy przed 1 września 1939 r. nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy lub byłego Wolnego Miasta Gdańska. W tym wypadku również przyznawane jest wtedy, gdy nie pobierają takiego dodatku z innego tytułu.

Trzeba złożyć wniosek o dodatek za tajne nauczanie

Co istotne, świadczenie nie jest przyznawane z urzędu. Trzeba złożyć o nie wniosek do ZUS-u, a do dokumentu załączyć zaświadczenie z kuratorium potwierdzające wykonywanie zawodu w czasie okupacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
WYRÓŻNIONE
chore
8 miesięcy temu
przecież ci nauczyciele już dawno na cmentarzu są
wlokus57-
8 miesięcy temu
A ilu ich jeszcze zyje???-to kiepski zart
emeryt
8 miesięcy temu
Jezeli to 1- kwietniowy zart to bardzo chamski .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
Gość
2 miesiące temu
Podsumowując ci ponad 100 letni nauczyciele powinni się udać do kuratorium, gdzie po złożeniu odpowiedniego wniosku (jak sądzę wraz z załącznikami - np. poświadczonymi notarialnie zeznaniami świadków) otrzymają zaświadczenie, z którym następnie mają się udać do ZUSu i złożyć wniosek o dodatek... Cóż nic trudnego, pod warunkiem że wciąż są na tyle sprawni umysłowo żeby ogarnąć tą biurokrację i fizycznie żeby zdołać to bieganie po urzędach przetrwać...
Nauczyciel ZN...
8 miesięcy temu
Ilu takich zostało? Trzech?
YingYang
8 miesięcy temu
Ja na 100% uczyłam tajnie w czasie II wojny światowej,... ale to było w poprzednim życiu, ...a w obecnym - uczyłam w czasach covida ... należy mi się , odwiecznej nauczycielce , obecnie po pięćdziesiątce...marzę o emeryturze i dodatku do emerytury, bo się wypaliłam
syn byłej nau...
8 miesięcy temu
Nauczyciele, którzy uczyli w czasie II wojny światowej, tj. ponad 80 lat temu mają obecnie znacznie powyżej 100 lat. Więc kto tak naprawdę, tzn. ile osób spośród obecnych 100 latków może utrzymać ten dodatek, 10 - 50 osób, chyba nie więcej? Jak demokratycznie wybierane władze chciały docenić takie osoby, po powinny przyznać im jakąś formę gratyfikacji co najmniej że 30 lat wcześniej, żeby udzielone wsparcie miało faktyczne przełożenie na pomoc dla nich materialną a nie pozostawalo li tylko zapisem czysto ustawowym czyt. na papierze, dla "spokojnego sumienia".
Prima aprilis
8 miesięcy temu
Chyba nie powinno sie z tego żartować. Proponuję żarty z xydow co uciekli przez komin i dla nich dodatki pielęgnacyjne.