Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Oszustwa metodą na "czternastkę". Prezes ZUS przestrzega seniorów

22
Podziel się:

- Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba żadnego wniosku, nikt nie musi nam w niczym pomagać - podkreśliła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska, pytana o przypadki oszukiwania emerytów przez osoby podające się za pracowników ZUS i oferujące pomoc w wypełnieniu wniosku.

Oszustwa metodą na "czternastkę". Prezes ZUS przestrzega seniorów
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. (KPRM)

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska odniosła się do przypadków oszustw metodą na tzw. "czternastkę".

Jak podkreśliła, takie zdarzenia "miały miejsce jakiś czas temu i nie była to jakaś wielka skala". Zaznaczyła, że ZUS przeprowadził specjalną kampanię informacyjną skierowaną do emerytów.

Czternastki z automatu

Prezes ZUS przypomniała, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. - Te świadczenia są przyznawane z urzędu, niepotrzebny jest żaden wniosek, nikt nie musi nam w niczym pomagać - podkreśliła.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.

Mówiła, że jeżeli ktoś jest emerytem, rencistą albo pobiera inne świadczenie, to z urzędu, w terminach przewidzianych do wypłaty normalnych świadczeń, dodatkowo przychodzi czternasta emerytura.

14 emerytury już od piątku

Prof. Uścińska, dodała, że już jutro część osób otrzyma 14. emeryturę. - Te osoby, które mają termin wypłat 1 listopada, już w piątek otrzymają 14. emeryturę na konta.

Jak przypomniała, czternastka to łącznie 11 mld zł, które trafiają do emerytów.

Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Czternastki nie otrzymają natomiast osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Jednak w przeciwieństwie do 13-stej emerytury obowiązuje tu kryterium dochodowe. Oznacza to, że 14-stkę w pełnym wymiarze liczyć mogą jedynie emeryci, których świadczenie nie przekracza 2251 zł netto. Jeżeli ktoś ma wyższą emeryturę, 14 emerytura zostanie uszczuplona.

Osoby z emeryturą powyżej 3300 zł już nie zobaczą dodatkowego przelewu na koncie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
ona
3 lata temu
takimi rządami Pis nie wygra wyborów...mylę się??
Kryzys
3 lata temu
Donald jak zostanie premierem to będzie chodzić w podartych gaciach a wszystkie lewizny zabiorą wam urząd skarbowy i to nie koniec o połowę będą zarobki niebedzie żadnego zasiłku na dziecko ani dla drutów 13 a do tego bezrobocie 25 procent tak jak za kwasniaka co obiecał walczyć z bezrobociem a było odwrotnie gratulacje niedowiarki gacie kusz niedługo będą dla was
Emerytka
3 lata temu
Mam małą emeryturę i jeszcze zabierają podatek. Od 13 i 14 nie powinni brać podatku. Co to za pieniądze. Na co dzień nie wystarcza na opłaty i życie , Człowiek pracował prawie 40 lat, a teraz żyje jak nędzarz..Jak tu dalej żyć.
Ostrożny seni...
3 lata temu
Nie daj Boże,żeby piętnastkę lub szesnastkę wprowadzili.
ART
3 lata temu
brawo emeryci i co 13 i 14 na ile to pokryje podwyżki na 30% , 25% jeszcze raz brawo tak się kończy głosowanie na targowicę
...
Następna strona