Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład. Na wyższej kwocie wolnej zyskają emeryci, ale nie wszyscy

259
Podziel się:

Na zmianach w Polskim Ładzie, czyli podniesieniu kwoty wolnej od podatku, zyskają emeryci. Ale nie wszyscy. Po kieszeni seniorów z wyższym świadczeniem uderzy 9-procentowa składka zdrowotna. Nic nie zyskają również ci z najmniejszymi świadczeniami.

Polski Ład. Na wyższej kwocie wolnej zyskają emeryci, ale nie wszyscy
Polski Ład podniesie kwotę wolną od podatku. Emeryci na tym zyskają, ale nie wszyscy (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)
bEUwSJvV

W piątek posłowie przegłosowali Polski Ład i związaną z nim rewolucję podatkową. "Super Express" przeanalizował, jak zmiany w systemie podatkowym odbiją się na wysokości emerytur seniorów.

Emerytury. Kto zyska na Polskim Ładzie?

Generalna zasada jest taka, że im wyższe świadczenie, tym więcej senior zyska, choć dotyczy to emerytur tylko do pewnej wysokości, ale o tym za chwilę. I tak osoby z emeryturą na poziomie 1000 zł netto, zyskają miesięcznie 64,44 zł. Ale emeryci pobierający co miesiąc 1500 zł netto od nowego roku otrzymają 1621,01 zł.

Zyski na Polskim Ładzie rosną do świadczeń rzędu 2100 zł netto - osoby z taką emeryturą od nowego roku otrzymają o 186,35 zł więcej co miesiąc. Ale już seniorzy ze świadczeniem na poziomie 2200 zł netto otrzymają emeryturę wyższą o 176,76 zł - wylicza dziennik.

bEUwSJvX
Zobacz także: Polski Ład. Dr Dudek: Podatki wzrosną, bo budżet się nie spina

Na Polskim Ładzie zyskają wszyscy seniorzy, których świadczenia mieszczą się w zakresie 1000 zł netto - 4500 zł netto.

Kto straci, a czyja sytuacja się nie zmieni?

A co powyżej tej ostatniej kwoty? Tutaj seniorzy muszą się nastawić na to, że ich świadczenie się skurczy. Wszystko przez to, że od 2022 roku będą musieli zapłacić pełną, 9-procentową stawkę składki zdrowotnej - podaje "SE".

bEUwSJwd

Polski Ład nic nie zmieni w sytuacji osób z najniższymi świadczeniami. Dla osób z emeryturą do 1000 zł reforma będzie neutralna.

To i tak lepsza sytuacja niż w porównaniu z pierwotnymi propozycjami rządu. Na nich stracić miały osoby ze świadczeniem niższym niż 660 zł brutto, a to dlatego, że ich obciążenia podatkowe miały wzrosnąć, podczas gdy wzrost kwoty wolnej nie będzie miał w ich przypadku wpływu na wysokość emerytury. Osób z takimi świadczeniami jest około 180 tysięcy.

Kiedy dziennikarze zwrócili uwagę na ten problem, to błyskawicznie zareagowało Ministerstwo Finansów. Resort wdrożył specjalny mechanizm, który zagwarantował neutralność reformy osobom ze świadczeniem do 660 złotych brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUwSJwy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(259)
Romuald
6 dni temu
Mam emeryturę w wysokości 1295 złoty.Podatku płacę 95 złoty,to znaczy,że na polskim ładzie zyskam 95 złoty.taka podwyżka jest nieodczuwalna.Wiadomo, jaką niską wartość w dzisiejszych czasach ma 100 złoty.
obserwator
1 tyg. temu
Money piszcie wyliczenia dokładnie zrozumiale a nie brakiem rzetelności
1111111111111...
2 tyg. temu
SZLAK MNIE TRAFIA jak piszą o tym ładzie ,emeryci będą milionerami !!!!!!!!!!!!!!! ja wiele stracę ,Jak może emeryt płacić od nowego roku 26% podatku. ?przepracowałam 41 lat jestem samotną kobietą Płaciłam całe życie podatek a teraz jeszcze większy mi dokopią SKANDAL
bEUwSJwz
Tośka
3 tyg. temu
Już jest po herbacie,emeryci przegrali, jak można walnąć składkę dla emerytów 9% ? Całe życie płacili podatki i różnego rodzaju inne składki i na koniec życia dowalić takie jeszcze podatki? To woła o pomstę do nieba, jak tak można?
Mina
miesiąc temu
następnym razem zabiorą jeszcze więcej i nic nie zrobimy , chcą by emki były mniej więcej równe dla każdego ok 2800
...
Następna strona