Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Prosta recepta na wyższą emeryturę. Prezes ZUS: Tak zbudowany jest system

57
Podziel się:

Opłaca się pracować dłużej - przekonywała prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, w rozmowie z "Super Expressem". Wszystko dlatego, że emerytura zależy od aktywności na rynku pracy, zebranego kapitału i przewidywanej długości trwania życia.

Prosta recepta na wyższą emeryturę. Prezes ZUS: Tak zbudowany jest system
Dłuższa aktywność na rynku pracy pozwala na osiągnięcie wyższego świadczenia emerytalnego (money.pl, Rafał Parczewski)

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej stopa zastąpienia wynosi 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2040 r. będzie ona poniżej 40 proc. - W 2040 roku na pewno będzie większe przeciętne wynagrodzenie niż dzisiaj i te 40 proc. będzie miało siłę nabywczą nie mniejszą niż dzisiaj te 53 proc. - odpowiedziała Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS zaznaczyła, że system emerytalny jest tak zbudowany, że premiuje późniejsze przechodzenie na emeryturę, a nie zaraz po osiągnięciu uprawniającego do niej wieku. Kalkulator emerytalny ZUS, jak zauważyła Uścińska, pokazuje, że praca o rok dłużej daje emeryturę wyższą o 10-15 proc. Dlatego już teraz 25 proc. uprawnionych przesuwa moment przejścia na to świadczenie do roku, a kilkanaście - o rok lub dłużej.

W money.pl pisaliśmy o tym, że grupa pozostających na rynku pracy osób powiększyła się aż trzykrotnie i to w bardzo krótkim czasie. Większość osób, które odłożyły emeryturę "na później", to kobiety.

Zobacz także: Emerytury tylko na konto. Prezes ZUS tłumaczy decyzję

"Super Express" zapytał też prof. Uścińską o pomysł zwolnienia osób w wieku emerytalnym z podatku dochodowego od pensji, o ile pozostaną w pracy, zamiast przechodzić na emeryturę. - Wprowadzając takie rozwiązanie (…), wpisujemy się w kontekst edukowania, informowania, że dłuższa praca to wyższa emerytura - odparła prof. Uścińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
jon
10 miesięcy temu
PiSobolszewia lewacko-złodziejska na pewno wymyśli sposób jakby tu okraść emerytów i powiedzieć im w TVPiS że to dla ich dobra.
Katolik.
rok temu
Gdzie moja emerytura. Nadal obowiązuje wyliczenie emerytury ,w/g komuny. Przechodząc na emeryturę otrzymywałem średnią płacę krajową.Po wszystkich rewaloryzacjach, obecnie wynosi ona poniżej najniższej płacy, pytam , kto zabrałmoją emeryturę? Czy tak postępują katolicy?
Namor
rok temu
Ojakim systemie ta Pani mówi ? U nas nie ma systemu emerytalnego. Są tylko doraźne przedwyborcze ruchy dające przywileje największym grupom społecznym w celu kupienia ich głosów. Zalegalizowany system korupcji i łapówkarstwa.
ron33
rok temu
A moim zdaniem lepiej pozostać po prostu w ppk. Koszt nie jest wielki, a wraz z pracodawcą można odłożyć sensowne oszczędności, by potem żyć wygodnie nawet z mniejszą emeryturą
Retoryka
rok temu
Najważniejsze to dożyć do emerytury, inflacja galopuje. Z tym jest coraz gorzej a składki po śmierci pozostają i kto z nich skorzysta?
...
Następna strona