Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KIB
|

Prosta recepta na wyższą emeryturę. Prezes ZUS: Tak zbudowany jest system

56
Podziel się:

Opłaca się pracować dłużej - przekonywała prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, w rozmowie z "Super Expressem". Wszystko dlatego, że emerytura zależy od aktywności na rynku pracy, zebranego kapitału i przewidywanej długości trwania życia.

Prosta recepta na wyższą emeryturę. Prezes ZUS: Tak zbudowany jest system
Dłuższa aktywność na rynku pracy pozwala na osiągnięcie wyższego świadczenia emerytalnego (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKktKzV

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej stopa zastąpienia wynosi 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2040 r. będzie ona poniżej 40 proc. - W 2040 roku na pewno będzie większe przeciętne wynagrodzenie niż dzisiaj i te 40 proc. będzie miało siłę nabywczą nie mniejszą niż dzisiaj te 53 proc. - odpowiedziała Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS zaznaczyła, że system emerytalny jest tak zbudowany, że premiuje późniejsze przechodzenie na emeryturę, a nie zaraz po osiągnięciu uprawniającego do niej wieku. Kalkulator emerytalny ZUS, jak zauważyła Uścińska, pokazuje, że praca o rok dłużej daje emeryturę wyższą o 10-15 proc. Dlatego już teraz 25 proc. uprawnionych przesuwa moment przejścia na to świadczenie do roku, a kilkanaście - o rok lub dłużej.

W money.pl pisaliśmy o tym, że grupa pozostających na rynku pracy osób powiększyła się aż trzykrotnie i to w bardzo krótkim czasie. Większość osób, które odłożyły emeryturę "na później", to kobiety.

bEKktKzX
Zobacz także: Emerytury tylko na konto. Prezes ZUS tłumaczy decyzję

"Super Express" zapytał też prof. Uścińską o pomysł zwolnienia osób w wieku emerytalnym z podatku dochodowego od pensji, o ile pozostaną w pracy, zamiast przechodzić na emeryturę. - Wprowadzając takie rozwiązanie (…), wpisujemy się w kontekst edukowania, informowania, że dłuższa praca to wyższa emerytura - odparła prof. Uścińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKktKAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
Katolik.
3 tyg. temu
Gdzie moja emerytura. Nadal obowiązuje wyliczenie emerytury ,w/g komuny. Przechodząc na emeryturę otrzymywałem średnią płacę krajową.Po wszystkich rewaloryzacjach, obecnie wynosi ona poniżej najniższej płacy, pytam , kto zabrałmoją emeryturę? Czy tak postępują katolicy?
Namor
3 tyg. temu
Ojakim systemie ta Pani mówi ? U nas nie ma systemu emerytalnego. Są tylko doraźne przedwyborcze ruchy dające przywileje największym grupom społecznym w celu kupienia ich głosów. Zalegalizowany system korupcji i łapówkarstwa.
ron33
4 tyg. temu
A moim zdaniem lepiej pozostać po prostu w ppk. Koszt nie jest wielki, a wraz z pracodawcą można odłożyć sensowne oszczędności, by potem żyć wygodnie nawet z mniejszą emeryturą
bEKktKAz
Retoryka
4 tyg. temu
Najważniejsze to dożyć do emerytury, inflacja galopuje. Z tym jest coraz gorzej a składki po śmierci pozostają i kto z nich skorzysta?
B68
4 tyg. temu
A co ze składką rentową, płaciłam całe zawodowe życie, nigdy nie byłam na rencie i już nie będę, bo mam emeryturę. Tłumaczenie, że z tych pieniędzy wypłaca się zasiłek pogrzebowy jest śmieszne, bo zasiłek to obecnie 4.000,- zł, a składka rentowa przez ponad 30 lat pracy to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
...
Następna strona