Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"To nie błąd systemu". Taką emeryturę ma 60-latka z Biłgoraja

87
Podziel się:

Choć minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto, to prawie 400 tys. Polaków może tylko pomarzyć o takich pieniądzach. Z informacji ZUS wynika, że najniższe świadczenie, czyli 2 grosze, dostaje mieszkanka Biłgoraja, bo przepracowała zaledwie jeden dzień - pisze w czwartek "Fakt".

"To nie błąd systemu". Taką emeryturę ma 60-latka z Biłgoraja
Najniższą emeryturę w Polsce, czyli 2 grosze, dostaje mieszkanka Biłgoraja, bo przepracowała zaledwie jeden dzień (East News, ZOFIA BAZAK)

Gazeta poinformowała, że ZUS przygotował dla dziennika raport o głodowych emeryturach. Wynika z niego, że 2 grosze emerytury otrzymuje kobieta z Biłgoraja, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i odprowadziła składki za jeden dzień pracy. 3 grosze otrzymuje emerytka ze Szczecina, która także przepracowała jeden dzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie
To nie błąd systemu. Obecnie wystarczy przepracować na oskładkowanej umowie jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie. Dotyczy to osób z bardzo niewielkim stażem pracy - powiedział "Faktowi" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dziennik zauważa, że w takim przypadku koszt wydania decyzji, który wynosi ok. 100 zł, znacznie przewyższa wysokość świadczenia.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez "Fakt" np. w Wałbrzychu 22 groszy emerytury otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i odprowadziła składki za 6 miesięcy pracy, a 2,01 zł mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat i odprowadził składki za miesiąc pracy.

Groszowe emerytury to problem kobiet

Po tegorocznej waloryzacji, która odbyła się w marcu, najniższe świadczenie emerytalne wzrosło z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Do tej kwoty może być podwyższona emerytura osób, których składki odprowadzone do ZUS nie wystarczyły do uzyskania świadczenia minimalnego. Nie wszyscy jednak mogą na to liczyć.

Emerytura podwyższona do ustawowego minimum przysługuje tylko osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i mają odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy (co najmniej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet). Jeśli te warunki nie są spełnione, ZUS wypłaca emeryturę zgodną ze stanem konta i subkonta.

W ciągu ostatnich 13 lat liczba świadczeń wypłacanych w wysokości niższej niż minimalna emerytura wzrosła ponad 15-krotnie. Groszowe emerytury to problem, który najbardziej uderza w kobiety. Jest to narastający problem dla całego systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(87)
Olii
3 dni temu
Chyba nie głodowała przez 60 lat nie pracując więc dlaczego teraz głoduje mając emeryturę 2 grosze?
Zuzia
3 dni temu
Jeżeli ktoś pracował jeden dzień to sam sobie wybrał taki los na starość. Ja pracowałam uczciwie 40 lat, moja emerytura mi wystarcza i nie mam pretensji do nikogo.
Lenie
4 dni temu
Ale ci emeryci mają to co sobie wybrali przez całe życie. Nie chciało się pracować to mają co mają. Nie żałujęcich
Endriuu
4 dni temu
No cóż Za rządów 8 lat PO i prędzej też był modny przymus pracy na zlecenie - jak ktoś się nie chciał na to zgodzić to: ,, dziesięciu na to miejsce pod bramą czeka ! " I się robiło na ,,śmieciówkach" A teraz to pokolenie przechodzi na emeryturę - to specjaliści coraz częściej się wypowiadają aby podwyższyć wiek emerytalny - i kłopot z głowy bo sporo nie doczeka tej emerytury
EUropejczyk
4 dni temu
A jakież zdziwienie. Liczyła, że wiek 60 lat dla kobiet to gwarancja nabycia prawa do emerytury minimalnej? Na pewno dzieci sfinansują alimenty dla rodzica, będącego w niedostatku, zgodnie z Kodeksem Rodzinnym.
...
Następna strona