Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KKG
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur. Maląg odkrywa karty

316
Podziel się:

- Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane, waloryzacja rent i emerytur w 2023 r. będzie na poziomie ok. 10 proc., a może nawet wyższym - powiedziała w czwartek szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Pytana o to, czy w 2023 r. państwo będzie stać na trzynastą i czternastą emeryturę stwierdziła, że świadczenia dla seniorów są niezagrożone.

Waloryzacja emerytur. Maląg odkrywa karty
Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny przewiduje, że waloryzacja emerytur w przyszłym roku wyniesie ok. 10 proc. lub więcej (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Minister rodziny Marlena Maląg była pytana w czwartek w Telewizji Republika o waloryzację rent i emerytur w 2023 r.

- Ostateczny kształt i poziom waloryzacji przyszłorocznej będzie wiadomy w połowie lutego. Na waloryzację ma wpływ średnioroczna inflacja, ją będziemy znali po zakończeniu roku, ale przyjęliśmy już wskaźnik, do którego dodaje się wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Naszym zdaniem będzie on 20-procentowy (...), czyli w oparciu o dzisiejsze dane waloryzacja byłaby ok. 10-procentowa - powiedziała Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Maląg zastrzegła, że należy poczekać na ostateczną decyzję dotyczącą waloryzacji do połowy lutego przyszłego roku.

Zapewne ona będzie się na poziomie ok. 10 proc., a nawet może wyższym - dodała.

Pytana o to, czy w 2023 r. państwo będzie stać na trzynastą i czternastą emeryturę stwierdziła, że świadczenia dla seniorów są niezagrożone. Zaznaczyła, że podobnie jest w transferami socjalnymi.

Minister dodała, że budżet jest stabilny. - Natomiast oczywiście spowolnienie gospodarki na pewno nastąpi (...), na pewno tutaj cały czas będziemy kontrolować i wprowadzać takie mechanizmy, aby jak najłagodniej przez ten czas przejść - zapewniła.

Rząd przyspiesza wypłatę czternastek

W tym roku emerytów czeka jeszcze wypłata czternastek, która rozpocznie się szybciej.

- Patrząc na wysoką inflację, została podjęta decyzja, że czternastą emerytalną wypłacamy od 25 sierpnia - powiedziała w środę minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła co najmniej ok. 1450 zł.

Maląg poinformowała także, że "wysokość tego świadczenia to minimalna emerytura, czyli na rękę będzie to 1217 zł dla tych osób, które otrzymają czternastą emeryturę w pełnej wysokości, ponieważ przy czternastej emeryturze jest kryterium dochodowe".

Wskazała, że "kryterium dochodowe wynosi 2,9 tys. zł".

- Jeżeli to kryterium zostanie przekroczone, to wtedy, aby większa grupa była objęta świadczeniem, zostanie zastosowany mechanizm "złotówka za złotówkę" - wyjaśniła.

Wprowadzona też została minimalna wysokość czternastej emerytury - będzie to 50 zł brutto, a więc 45 złotych na rękę. Świadczenia poniżej tej kwoty nie będą wypłacane. Lepiej sytuowani seniorzy na dodatkowe pieniądze od rządu liczyć więc nie mogą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(316)
Polak emeryt
rok temu
Złodzieje, hohsztaplerzy i oszuści. Dla lepiej sytuowanych nie będzie 14-tki, ponieważ nie zasłużyli sobie zbyt dobrze pracując i uczciwie płacąc podatki, dzięki czemu mają wyższe emerytury. Dosyć już ograbiania ,,lepiej sytuowanych emerytów". Niech ci emeryci zaczną się organizować i wychodzić na ulice.
Rurka
rok temu
Prawie jak kaczor jest wspaniale ale bardzo biednie
Pracuś
rok temu
Ta pani to nie minister pracy a agitacji partii.czytalem kodeks pracy, pracownicy sprzedani pracodawcom, całe szczęście że nie ma bezrobocia wtedy pracownicy zobaczą prawdziwą pracę tej nieudacznicy która mówi tylko frazesy kłamstwa,galaktyczne,kosmiczne waloryzację rent i emerytur a faktycznie około 50 proc wzrostu kosztów.jej natomiast się należy dużo..... Jest przed emeryturą
Realistka
rok temu
Jak to 10%.A inflacja już 50 %.Z czego my emeryci będziemy żyć. Po co rząd roztrwonil pieniądze na 14 dla nierobow I obibokow.To jedt skandal rozporządzają się naszymi składkami,Janosiki od siedmiu boleści.
Zenek
rok temu
Dla przykładu.. Emerytura 3500, a średnia płaca była 2800. Mijają lata zarobki i emerytury rosną. Jest inflacja, wzrost płac 20-30%, a emerytury 10%. Tylko wzrost płacy 25% od średniej 4200 to 1050, a wzrost emerytury 10% od kwoty 4000 to 400zł... I po latach okazuje się że z 3500 do 2800 , robi się 4400 emerytury do 5250 płacy.... A proporcja była odwrotna... To pokazuje że nie opłaca się pracować długo i dużo z narażeniem zdrowia. Tylko robić jak naj mniej, bo i tak cię wyrolują do najniższej krajowej.
...
Następna strona