Boni zadowolony. Choć Fedak nie odpuszcza OFE

Boni zadowolony. Choć Fedak nie odpuszcza OFE

Fot. kprm.gov.pl
- Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Termin konsultacji społecznych w sprawie założeń nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych upłynął w piątek.

- Część oceniających jeszcze nie nadesłała uwag. Wszystkie te które dotrą, będą analizowane, nawet jeżeli przyjdą po terminie. 25 listopada zbierze się w tej sprawie zespół ubezpieczeń Komisji Trójstronnej - powiedział Boni.

Zgodnie z założeniami przygotowanymi przez zespół Boniego, mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje.

Premier przecina dyskusje o OFE. Nie będzie większych zmian

Do subfunduszu A obligatoryjnie byłyby kierowane składki osób mających niej niż 40 lat. Starsi mogliby wybrać między subfudnuszem A, a obecnym, tzw. B, inwestującym w sposób mieszany - w akcje i obligacje. Na 5 lat przed emeryturą wszystkie środki byłyby przekazywane do subfunduszu C.

Inna propozycja dotyczy zmniejszenia od 1 lipca 2011 r. opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE - do 2,3 proc. (obecnie 2,7 proc.), a od 2012 r. - do 2 proc. W założeniach jest też mowa m.in. o likwidacji - od 1 stycznia 2014 r. -akwizycji na rzecz OFE.

- Na pewno będziemy pracować nad stanowiskami NBP, czy ministra finansów, które odnoszą się m.in. do wpływu zmian w funkcjonowaniu i organizacji OFE na rynek kapitałowy. Musimy wypracować najlepsze rozwiązanie, odpowiadając np. na pytanie czy wzrost popytu na akcje, a spadek na obligacje będzie bezpieczny dla budżetu i ubezpieczonych - powiedział Boni.

Z założeń przygotowanych przez zespół Boniego wynika, że wskutek wprowadzenia różnie inwestujących subfunduszy, popyt na obligacje skarbowe spadnie z 13,2 mld zł w 2011 r. do 4,4 mld zł w 2012 r. i 1,8 mld zł w 2013 r. Natomiast popyt na akcje krajowe wzrośnie z 11,9 mld zł w 2011 r. do 18,8 mld zł w 2012 r. i 19,1 mld zł w 2013 r.

- Do dyskusji jest też kwestia obligatoryjności subfunduszy A dla osób mających mniej niż 40 lat. W części opinii pojawiają się uwagi, że powinny być one fakultatywne - powiedział Boni. Dodał, że trzeba szukać formuły indywidualizacji strategii inwestycyjnych.

Minister wyjaśnił, że do dyskusji jest to, czy chcemy inwestować dynamicznie i mieć szansę na wyższą emeryturę, czy bezpiecznie i tego wzrostu nie osiągnąć. Podkreślił, że największe ryzyko jest w końcowym okresie oszczędzania, na kilka lat przed emeryturą, a przecież w założeniach znajduje się zapis, że w tym okresie składki trafią do bezpiecznego subfunduszu C.

Zdaniem ministra Boniego, mimo że pieniądze osób młodszych będą obligatoryjnie trafiły do subfuduszu inwestującego dynamicznie, a więc często ryzykownie, uda się zapewnić bezpieczeństwo emerytur. - W wypadku tych, którzy już należą do OFE, przekazywanie środków do subfunduszu dynamicznego będzie trwało aż 20 lat, co zabezpieczy gromadzone przez te osoby środki przed ryzykiem giełdowym - powiedział.

Fedak atakuje Boniego: On gra dla OFE

Uwagi do założeń przesłały już do KPRM m.in.: NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), Związek Rzemiosła Polskiego, Giełda Papierów Wartościowych, NBP, ZUS, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE), Polska Izba Ubezpieczeń, resorty rolnictwa, pracy.

Zdaniem minister pracy Jolanty Fedak, zmiany przygotowane przez zespół Boniego są korzystne tylko dla towarzystw emerytalnych. Podobnie uważa OPZZ. Natomiast np. IGTE czy pracodawcy oceniają, że zmiany zapewnią ubezpieczonym wyższe emerytury m.in. przez konkurencję między funduszami czy niższe opłaty.

Czytaj w Money.pl
Przedsiębiorcy dobrze oceniają projekt reformy OFE
Minister Michał Boni proponuje m.in. wprowadzenie subfunduszy.
ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę
Przez jedenaście lat od wprowadzenia reformy emerytalnej najlepszy OFE zarobił dla przyszłych emerytów niewiele ponad 45 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w ZUS został zwaloryzowany o prawie 60 procent.
Rostowski krytykuje Brukselę za decyzję w sprawie OFE
Minister finansów: Propozycje dotyczące nie wliczania pieniędzy dla Funduszy do deficytu są niewystarczające.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2010-11-20 23:13 Bywalec forum
Generalnie zmiany proponowane przez min. Boniego idą w dobrym kierunku. Ale całkowita likwidacja akwizycji to jakaś pomyłka. Fakt, że są nieuczciwi akwizytorzy to nie powód, żeby likwidować całą akwizycję. Równie dobrze należałoby zlikwidować zawód taksówkarza czy sędziego.... bo trafiają się nieuczciwi. Pozbawienie klientów możliwości korzystania z pomocy akwizytorów ograniczy możliwości migracji między OFE a co za tym idzie konkurencyjność. Nadto jest to ograniczenie prawa wyboru. Klienci są na ogół zbyt mało zorientowani w procedurach, które są niezbędne do zmiany OFE. Akwizytor to wie. Czasem klienci zmieniają funduszna gorszy. Ale to są także zaniedbania ze strony rządu i KNF. Czy choć raz na pół roku jakaś stacja telewizyjna informuje o wynikach OFE - NIE. Nawet strona telegazety, na której kiedyś można było znależć wyniki OFE i ich aktualne wartości jednostek została zlikwidowana. Skoro w publicznych mediach się o wynikach OFE nie informuje to zawsze się znajdą nieuczciwi akwizytorzy podpierający się jakimiś naciąganymi rankingami lub danymi bez znaczenia, jeśli tylko dobrze wyglądają.... Zakaz akwizycji może być korzystny dla 3. największych OFE. Mają już dużo klientów (ok. 60% wszystkich klientów), po zakazie będą mało tracić ( teraz najwięcej osób odchodzi właśnie z trzech największych OFE) a reklamą załatwią sobie nabór nowych niezorientowanych. - 3 największe OFE już drugi raz z rzędu nie wypracowały średniej a dwa giganty już szósty raz są poniżej. Wszystkie komunikaty KNF są dostępne na stronie: www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_emerytalny/dane_o_rynku/rynek_ofe/Stopy_zwrotu_OFE/stopy_zwrotu_ofe.html