Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Wkrótce odczujemy zmiany demograficzne. Mogą zdemolować polskie finanse

22
Podziel się:

Zdemolowanie finansów publicznych i prowadzenie do nieograniczonego wzrostu długu publicznego – o takich skutkach "demograficznego meteorytu" pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita". Zdaniem autorów należy już podjąć kroki, aby nie doprowadzić do katastrofy.

Wkrótce odczujemy zmiany demograficzne. Mogą zdemolować polskie finanse
Skutki zmian demograficznych możemy odczuć szybciej, niż myślimy (Agencja Wyborcza.pl, Piotr Skornicki)

Gazeta powołuje się na najnowsze analizy OECD, gdzie zaznaczono, że starzejące się społeczeństwo to ogromna presja na finanse publiczne. Jeden ze scenariuszy mówi o tym, że zmiany demograficzne mogą spowodować dług publiczny do niemal 140 proc. PKB w 2050 roku.

W raporcie podano również, że tzw. stopa zastąpienia, czyli ile procent ostatnich zarobków wynosić będzie emerytura, ma być w Polsce jedną z najniższych w krajach OECD.

"To ok. 35 proc., podczas gdy średnia przekraczać może 60 proc. A fakt, że politycy zwykle nie pozostają obojętni na 'głodowe' świadczenia osób starszych, potwierdza choćby polityka rządu PiS, czyli 13. i 14. emerytura czy korzystniejszy, niż wynikałoby to z przepisów sposób waloryzacji świadczeń", czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 2,5 mln Polaków w PPK. "Po trzech latach zaskoczeni odkrywają, że mają 10 tys. zł na koncie"

Scenariusze skutków demograficznych

"RZ" przekazała, powołując się na wspomniany raport, że w przypadku, gdyby państwo postarało się zrekompensować koszty starzenia się społeczeństwa na przykład przez zwiększenie podatków i składek, zadłużenie mogłoby pozostać mniej więcej na podobnym poziomie, jaki jest teraz (obecnie zadłużenie Polski sięga ok. 55 proc. PKB).

OECD zaleca między innymi wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn, zwiększenie aktywności zawodowej oraz deregulację i cyfryzację gospodarki po to, aby przyspieszyć tempo wzrostu gospodarczego.

Szybkie działania

Jaki scenariusz jest prawdopodobny? Na tak postawione pytanie odpowiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorstw Polskich.

Najważniejsze, by zacząć o tym dyskutować już teraz. I to ponad podziałami politycznymi, bo kryzys demograficzny w horyzoncie dwóch–trzech dekad stanowi fundamentalne wyzwanie i dla finansów publicznych, i dla gospodarki – podkreśla Kozłowski.

Z kolei Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP podaje, że w krótkim terminie najłatwiejsze do przeprowadzenie byłoby zwiększenie aktywności społeczeństwa w szczególności wśród osób 50+. – Pilnie potrzebujmy przemyślanej polityka migracyjnej, zachęcającej migrantów do integracji społecznej, co w średnim terminie może zwiększyć zasoby rynku pracy – dodał Sobolewski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
HIPOKRYZJA
3 miesiące temu
Wojsko i służba zdrowia były LATAMI mocno nie dofinansowane!!! Na wojsko w naszej sytuacji powinno iść 2,8-2,9% PKB ale trzeba nie zakłamywać tej statystyki emeryturami dla wojska które zabierają lwią cześć budżetu. Na służbę zdrowia potrzeba 12% z PKB. By to zrobić należy zlikwidować skrajnie szkodliwą instytucje zwaną MOPs oraz nie potrzebny UP oraz zlikwidować wszystkie dodatki na dzieci w zamian za podniesienie KWOTY WOLNEJ OD PODATKU dla obywateli na ETATACH ale też dla małychg firm. Należy stworzyć powiązanie zastępowalności pokoleń do emerytury czyli masz dwójkę dzieci lub więcej to emerytura o 25% w górę. Single z wyboru niech płacą BYKOWE gdzie chłopaki po 30stce i kobiety po 23 oku złożą się po 12% z swojej pensji? I te niekończące się szkoły, po co komu MGR inż do pracy w BIEDRONCE i tu maturę powinno zdawać 40% a nie wszyscy.....
PRAWO NISZCZY...
3 miesiące temu
Stworzono system gdzie mężczyzna to BANKOMAT a wisienką na torcie jest program MIESZKANIA ZA POMÓWIENIE !!! Do tego nie tylko z ojców robi się BANKOMATY ale i zatyrani rodzice oddają ostatnie pieniądze 20-25 letnim studentom turystyki przestrzeni czy udającym że za rok zda maturę. Doszło to PATOLOGIZACJI prawa i demoralizacji młodzieży a szacunek do rodzica czy nauczyciela zastąpiono wyłudzaniem alimentów i konkubinatami...... POLSKIE PRAWO .... podziękujcie PIS i innym .
PRAWO NISZCZY...
3 miesiące temu
Stworzono system gdzie mężczyzna to BANKOMAT a wisienką na torcie jest program MIESZKANIA ZA POMÓWIENIE !!! Do tego nie tylko z ojców robi się BANKOMATY ale i zatyrani rodzice oddają ostatnie pieniądze 20-25 letnim studentom turystyki przestrzeni czy udającym że za rok zda maturę. Doszło to PATOLOGIZACJI prawa i demoralizacji młodzieży a szacunek do rodzica czy nauczyciela zastąpiono wyłudzaniem alimentów i konkubinatami...... POLSKIE PRAWO .... podziękujcie PIS i innym ...
PRAWO NISZCZY...
3 miesiące temu
Stworzono system gdzie mężczyzna to BANKOMAT a wisienką na torcie jest program MIESZKANIA ZA POMÓWIENIE !!! Do tego nie tylko z ojców robi się BANKOMATY ale i zatyrani rodzice oddają ostatnie pieniądze 20-25 letnim studentom turystyki przestrzeni czy udającym że za rok zda maturę. Doszło to PATOLOGIZACJI prawa i demoralizacji młodzieży a szacunek do rodzica czy nauczyciela zastąpiono wyłudzaniem alimentów i konkubinatami...... POLSKIE PRAWO .... podziękujcie PIS i innym ....
PRAWO NISZCZY...
3 miesiące temu
Stworzono system gdzie mężczyzna to BANKOMAT a wisienką na torcie jest program MIESZKANIA ZA POMÓWIENIE !!! Do tego nie tylko z ojców robi się BANKOMATY ale i zatyrani rodzice oddają ostatnie pieniądze 20-25 letnim studentom turystyki przestrzeni czy udającym że za rok zda maturę. Doszło to PATOLOGIZACJI prawa i demoralizacji młodzieży a szacunek do rodzica czy nauczyciela zastąpiono wyłudzaniem alimentów i konkubinatami...... POLSKIE PRAWO .... podziękujcie PIS i innym .....
...
Następna strona