Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

ZUS wezwie do zwrotu emerytury? Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

85
Podziel się:

Nowe przepisy pozwalają ZUS-owi domagać się zwrotu wszystkich emerytur wypłaconych w ciągu ostatnich pięciu lat - podał portal wyborcza.pl. Rzecznik ZUS jednak zapewnia, że dzieje się to wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

ZUS wezwie do zwrotu emerytury? Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach
ZUS wezwie do zwrotu emerytury? Tak, ale wyłącznie w określonych sytuacjach (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKvVEoR

Według dziennikarzy urząd ma takie kompetencje nawet w momencie, gdy emeryt nie popełnił żadnego błędu i wypełnił prawidłowo wszystkie wnioski. Wystarczy, że ZUS stwierdzi, że świadczenie nie powinno być nigdy przyznane, lub też jest za wysokie.

ZUS: zwrot emerytury tylko w wyjątkowych sytuacjach

Do tych doniesień ustosunkował się sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W komunikacie przekazanym PAP zapewnia, że w ustawie nie zmieniła się dotychczasowa definicja świadczenia nienależnie pobranego.

bEKvVEoT
Zobacz także: Groszowe emerytury. "Przepracowali w życiu miesiąc, dostają na konto po 20 gr"

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa do zwrotu świadczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach np. kiedy świadczenia przyznane lub wypłacane są na podstawie fałszywych zeznań, lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia" - pisze rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

bEKvVEoZ

"Ponadto, jeżeli osoba zwróci nienależnie pobrane świadczenia w wyznaczonym terminie, nie będzie musiała płacić odsetek od dnia po wydaniu decyzji o zwrocie do spłaty. Nowelizacja ustawy ma m.in. lepiej chronić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przed próbami wyłudzeń świadczeń" - dodaje.

Kiedy trzeba zwrócić emeryturę?

Kiedy zatem ZUS może zażądać zwrotu emerytury lub renty? Przede wszystkim jeżeli świadczenie wypłacono osobie, której ono nie przysługiwało.

Paweł Żebrowski przypomina, że - zgodnie z przepisami - jeżeli świadczenia wypłacono na podstawie nieprawdziwych danych, zwrócić należy świadczenie za cały okres. Dotyczy to również odsetek.

bEKvVEpa

Nieprawdzie dane jednak można składać nie tylko po to, by uzyskać prawo do świadczeń. W ten sposób niektórzy również zwiększają sobie wysokość emerytury lub renty. Jeżeli ZUS to odkryje, to w tym wypadku trzeba zwrócić pieniądze za okres, w którym świadczenie zostało nadpłacone z winy płatnika.

ZUS ma określony czas na złożenie wniosku

Rzecznik ZUS podkreśla, że Zakład nie może ścigać Polaków w nieskończoność.

"Należy również zwrócić uwagę, że ZUS może żądać zwrotu od osoby, która nienależnie pobrała świadczenie, za okres nie dłuższy niż 3 lata od daty ujawnienia okoliczności pobierania tego świadczenia. Jednak sama decyzja o nienależnie pobranym świadczeniu może być wydana nie później jak 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który nienależnie pobrano świadczenie. W tym ostatnim przypadku przepisy nie zmieniły się" - podkreśla Żebrowski.

bEKvVEpb

Chociaż rząd Prawa i Sprawiedliwości obniżył wiek emerytalny, to jednak przedstawiciele ZUS-u sami przekonują Polaków, by pracowali dłużej. Tylko tak zapracują na wyższą emeryturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvVEpu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(85)
Toto.gdynia
4 tyg. temu
ZUS niech płaci za swoje błędy sam (pracownik obsługujący), a nie powinien domagać się zwrotu pieniędzy. Jestem ciekaw czy ZUS jeżeli oddałbym sprawę do rozstrzygnięcia przez Sąd za pracę w pierwszej kategorii zatrudnienia przez 24 lata i 7 miesięcy gdzie była odmowa wypłaty emerytury pomimo świadectwa wystawionego przez zakład pracy (stocznia) czy ZUS zapłaci za poprzednie 4 lata nie pobierania emerytury pomostowej.
Toto.gdynia
4 tyg. temu
Złodziejskie praktyki Państwa to już codzienność. Nie pojmuję, dlaczego to złodziejskie Państwo wspomaga ludzi, którzy nie płacili składek emerytalnych w wysokości faktycznych miesięcznych zarobków. Mam dużo znajomych, którzy pracowali w stoczni a w latach 90 zmienili zakład pracy na Agencję Morską zarabiali bardzo dużo a płacili KRUZ, bo ich było stać na to, aby za jeden rejs kupić działki rolnicze i pobierać dzierżawę a po wejściu do Uni dopłaty. Sam pracowałem w zakładzie gdzie zarobek to najniższa krajowa a reszta w kopercie. Tak jest do dnia dzisiejszego a my uczciwie płacący składki to mamy teraz wspierać finansowo tych, co okradali system przy udziale Urzędów Skarbowych, bo nie wierzę, że urzędnika nie zdziwiło, że wszyscy pracownicy produkcji mają taką samą pensję. Następna grupa to pracownicy pracujący na czarno niepłacący żadnych podatków i składek i my mamy też składać się na ich emerytury to jest chore. Uczciwe państwo to zaczęłoby od wyeliminowania możliwości pracy na czarno lub płacenia składek od niewykonywanej pracy (KRUZ) a nie okradania uczciwych Polaków. Trzeba uczciwie podejść do tematu a nie patrzyć na słupki popularności.
wacek
4 tyg. temu
PAŃSTWOWA FIRMA PRACOWNIK SIĘ POMYLIŁ KIEROWNIK PODPISAŁ A EMERYT MA ZA ICH BŁĘDY ODPOWIADAĆ KRAJ ABSURDU A SKŁADKI BRALI O NA KONCIE SIĘ WSZYSTKO ZGADZAŁO BEZ PRAWNIKA NIE WYGRASZ
bEKvVEpv
wacek
4 tyg. temu
kraj bezprawia najpierw był wyliczany kapitał początkowy później składki szły z zakładu pracy i na jakiej podstawie mają zanizac lub odbierać emeryture jak ktoś nie weźmie prawnika to go oskubia
lekarz
4 tyg. temu
Nie dosyc ze tzw. komisja lekarska ktorej pobory płaci ZUS (co jest KRYMINAŁEM).(W PRL komisja lekarska byla niezalezna oplacana przez urzad powiatowy lub wojewódzki)to pisdzielcy kombinuja ja tu wyciągnąc jeszcze wiecej kasy do rozkradania.
...
Następna strona