Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Żyjemy krócej, czyli niebawem emerytury będą wyższe. ZUS dostał nowe wyliczenia

295
Podziel się:

Statystyczna 60-latka ma przed sobą jeszcze 261 miesięcy życia - wynika z najnowszych danych GUS. Jeszcze rok temu statystyki były bardziej optymistyczne i pokazywały, że pożyje dłużej. Ta niewesoła informacja ma jednak jasną stronę - dzięki temu ZUS wypłaci przyszłym emerytom wyższe świadczenie.

Od poniedziałku emerytury Polaków będą obliczane według korzystniejszego wskaźnika
Od poniedziałku emerytury Polaków będą obliczane według korzystniejszego wskaźnika (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

W ten poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczną tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Pokazuje ona, ile miesięcy pozostało statystycznemu Polakowi w zależności od jego wieku.

Swoją statystykę może sprawdzić każdy, kto ukończył 30 lat. Według GUS-u dzisiejszy trzydziestolatek przeżyje jeszcze 582,1 miesiąca. Czyli 48 lat i 6 miesięcy. Co ciekawe, rok temu GUS podawał, że żyjemy dłużej - trzydziestolatek miał przed sobą według wyliczeń Urzędu 583,6 miesiąca życia.

Średnia długość życia zaczęła więc spadać, w zasadzie dla wszystkich jednakowo - dla 30-latków, 60-latków i 65-latków. I to drugi rok z rzędu. To pierwszy taki przypadek od transformacji ustrojowej. Przez ostatnie 30 lat bowiem Polacy umierali średnio coraz później i nawet gdy w jednym roku średnia długość życia spadała, to w kolejnym roku wskaźnik już odbijał.

Obejrzyj: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku

Teraz jest inaczej. W ciągu 4 ostatnich lat aż trzykrotnie średnia spadała. Zwrócił na to uwagę Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Czy to już trend? - To dopiero dwa lata z rzędu, więc trochę wcześnie, by mówić o tendencji - mówi money.pl Kozłowski. Ale po chwili zauważa, że taka sytuacja nie miała jeszcze miejsca w najnowszej historii Polski.

- To mogą być pierwsze sygnały, że mamy do czynienia może nie z odwróceniem, ale na pewno wyhamowaniem dotychczasowego trendu - ocenia Łukasz Kozłowski. - Przez prawie 30 lat wzrost średniej długości życia postępował niezakłócony. Teraz mamy pierwsze poważniejsze zakłócenie.

Winna służba zdrowia?

Ekonomistę zapytaliśmy o przyczyny takiego stanu rzeczy. - Tutaj wchodzimy w kwestie pewnych spekulacji. Na pewno potrzeba dogłębnych analiz, które pokażą, dlaczego tak się dzieje - ocenia Łukasz Kozłowski.

Gdy pytamy jednak, czy przyczyn możemy szukać w niedomagającej służbie zdrowia, ten nie zaprzecza. - Prowadziłem kiedyś badania dotyczące kosztów leczenia pacjentów w zależności od wieku - przyznaje ekspert. - I wynikało z nich, że po przekroczeniu 50. roku życia te koszty rosną lawinowo. Ale jeszcze szybciej rosną potrzeby pacjentów.

Jak zauważył nasz rozmówca, należałoby spojrzeć na strukturę demograficzną społeczeństwa, by zrozumieć to, co obecnie się dzieje. - Przedstawiciele wyżu powojennego wchodzą właśnie w taką fazę życia, gdzie zwiększa się ryzyko chorób i leczenia. A skoro takich osób jest dużo, to służba zdrowia nie jest w stanie zaspokoić ich potrzeb - twierdzi Kozłowski.

I dodaje, że pod względem wydatków na takiego pacjenta jesteśmy daleko za Czechami, Słowacją czy Węgrami.

Wniosek lepiej w kwietniu

Dlaczego dane GUS są takie ważne? Bo właśnie wspomniana tablica jest kluczowa dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na podstawie tego, co się w niej znajduje, ZUS oblicza wysokość przysługującej nam emerytury. A to oznacza, że niższa średnia wieku ma też jasne strony.

Mówiąc prościej: jeśli kończymy pracę w wieku na przykład 63 lat i 4 miesięcy, to ZUS wyczyta z tablic GUS-u, że pozostało nam 231,2 miesiąca życia. Zgromadzony przez nas kapitał emerytalny dzieli więc przez 231,2. I w ten sposób wychodzi nam kwota naszej miesięcznej emerytury.

Gdyby wziąć pod uwagę zeszłoroczną tablicę, to dzielenie odbywałoby się nie przez 231,2, a przez 232,6. Czysta arytmetyka pokazuje, że wtedy miesięczna emerytura byłaby niższa. Jak policzył Łukasz Kozłowski - o 0,6 proc. Przykładowo: przy emeryturze 2000 zł różnica sięgnie 12 zł miesięcznie.

Nowa - korzystniejsza finansowo dla emerytów - tablica będzie jednak uwzględniana dopiero od kwietnia. To oznacza, że lepiej z wnioskiem poczekać kilka dni. Już w przyszły poniedziałek ZUS policzy naszą emeryturę zakładając, że będziemy żyć krócej. Więc świadczenie będzie wyższe. Obecnym emerytom zmiany w tablicach nic nie dają.

- To pewnego rodzaju paradoks, bo zazwyczaj, za sprawą wydłużającej się średniej życia, takie czekanie się nie opłacało. Teraz jednak jest to korzystniejsze - twierdzi główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Podkreśla jednocześnie, że absolutnie nie równoważy to spadku świadczeń, wynikającego z obniżenia wieku emerytalnego. Choć nieco jego skutki łagodzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(295)
kamilmak9
3 lata temu
Ile będzie wynosiła emerytura to ,będzie .Nie chcę cudzego.Teraz rzecz najważniejsza ,czy doczekamy się emerytury stażowej ?Czy 40 lat stażowych,składkowych, jak tam je zwał ,nie wystarczy.Dlaczego ktoś udaje że chce abym miał więcej.Mnie tyle wystarczy.Koniec niewolnictwa,21 wiek już przecież.
Jan
3 lata temu
Nie rozozumiem dlaczego tak pluja na opiekę, jak zachorowalem to szybko się mna zajęli i bez placenia. Ludzie to chyba tak z przyzwyczajenia narzekaja albo na nauczycieli, albo na lekarzy albo na księzy. Nie maja nic do roboty.
Emerytka
3 lata temu
Jak się już jest na emeryturze, to ZUS gwarantuje że przeżyję 26 lat. Brawo, żyję na krawędzi ubóstwa. Wolałabym żyć krócej a godnie
Emerytka
3 lata temu
Czegoś dobrego w naszym kraju można się spodziewać. Po ponad 40 latach pracy głodowa emerytura a na koniec naturalna eutanazja bo nie stać na przeżycie, a o lekach nie ma mowy.Młodzi oby Wam lżej było i doczekały godniejszych emerytur.
gość
4 lata temu
jeszcze zmiany czasu nie było a komentarze dzisiejsze opisane jako wczorajsze !kolejny cud - tym razem nie zusowski!
...
Następna strona