Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10-proc. ryczałt od sprzedaży firmowej nieruchomości

0
Podziel się:

W przypadku sprzedaży nieruchomości wycofanych z działalności obowiązuje zwolnienie - o ile sprzedaż nastąpi po 6 latach od wycofania.

10-proc. ryczałt od sprzedaży firmowej nieruchomości
(.shock/Dreamstime)

Ryczałtowiec zapłaci 10-proc. podatek dochodowy od sprzedaży firmowego lokalu czy garażu. W przypadku sprzedaży nieruchomości wycofanych z działalności obowiązuje zwolnienie – o ile sprzedaż nastąpi po 6 latach od wycofania. Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych z kolei podlega pod 19-proc. stawkę według ustawy o PIT.

Kwot uzyskanych ze odpłatnego zbycia firmowej nieruchomości przez przedsiębiorcę opodatkowanego w formie ryczałtu nie łączy się z przychodami ani dochodami z innych źródeł. Zgodnie z przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym, stawka ryczałtu wyniesie 10 proc. uzyskanego przychodu w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

- środkami trwałymi,

- składnikami majątku, o których mowa w art. 22 d ust. 1 ustawy o PIT, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22 ww. ustawy, jest niższa niż 1500 zł,

- wartościami niematerialnymi i prawnymi

które zostały ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych firmy, a które były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy to także odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w art. 22 d ust. 1 ustawy o PIT oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

| Określone zasady opodatkowania mają zastosowanie bez względu na to, kiedy firmowa nieruchomość została przez ryczałtowca nabyta. |
| --- |

Wycofana nieruchomość bez podatku po 6 latach

10-proc. stawka podatku będzie miała zastosowanie, jeśli wspomniane środki trwałe ryczałtowiec wycofał z działalności, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik został wycofany i dniem jego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Ryczałt płatny bez wezwania

Ryczałt od sprzedaży firmowej nieruchomości czy wartości niematerialnej i prawnej jest płatny bez wezwania w zwykłym dla ryczałtowca terminie, tj. do 20 dnia następnego miesiąca, a w przypadku przychodów grudniowych do 31 stycznia następnego roku. 10% od uzyskanego ze sprzedaży przychodu należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania ryczałtowca.

19 proc. przy sprzedaży budynku mieszkalnego

W przypadku sprzedaży nieruchomości mieszkalnych ryczałtowiec zapłaci podatek dochodowy zgodnie z ustawą o PIT - według 19-proc. stawki. Dotyczy to odpłatnego zbycia wykorzystywanego w pozarolniczej działalności gospodarczej:

- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim gruncie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

jeśli sprzedaż nastąpiła w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym taka nieruchomość mieszkalna została nabyta lub wybudowana.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd przyjął zmiany w podatkach. Bat na przedsiębiorców Nowe przepisy mają znacznie utrudnić zaniżanie podatków lub unikanie ich płacenia.
20 tys. za metr nie odstrasza kupujących Inwestorzy OVO Wrocław nie mają wątpliwości, że po latach kryzysu nadszedł dobry czas na budowanie pięciogwiazdkowych hoteli i apartamentowców.
Urzędnicy pomogą walczyć z zatorami Z danych KRD BIG wynika, że niemal osiem na dziesięć przedsiębiorstw ma problem z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów. W efekcie zatory płatnicze są jedną z największych barier w rozwoju polskich firm.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)