Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branża budowlana obawia się spadku zamówień, cen i zatrudnienia

0
Podziel się:

Najgorsze oceny i prognozy sytuacji finansowej formułują małe firmy.

Branża budowlana obawia się spadku zamówień, cen i zatrudnienia
(Orangeline/Dreamstime.com)

Kryzys powoduje ograniczenie wielu inwestycji, co dla firm budowlanych oznacza brak zleceń. Przedstawiciele branży nie ukrywają, że już teraz zdarza się im zawierać kontrakty tylko po, by przetrwać, a niekoniecznie zarabiać. Również według GUS ogólny klimat koniunktury pogarsza się. Szczególnie złe nastroje panują w małych przedsiębiorstwach.

_ - Bieżąca sytuacja na rynkach finansowych nie nastraja optymizmem i wstrzymywanych jest wiele inwestycji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Powoduje to dużą nadpłynność sektora usług budowlanych i pomimo drożejących cen materiałów, robocizny, a także kosztów finansowych, ceny podpisywanych kontraktów są niższe niż w 2009 r. Zdarza się, iż firmy budowlane zawierają kontrakty w tzw. wariancie płynnościowym, aby przetrwać, a niekoniecznie zarabiać _ - stwierdził prezes firmy RDR Budownictwo z Wrocławia Dariusz Religa.

O złej sytuacji branży budowlanej mówi także Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - _ Od wielu miesięcy na rynku mieszkaniowym obserwujemy znaczne spowolnienie sprzedaży. Na dodatek jest dużo gotowych mieszkań. Deweloperzy nie rozpoczynają więc nowych budów, a to oznacza, że firmy budowlane nie mają zleceń. Podobna sytuacja dotyczy budownictwa komercyjnego _ - wyjaśnił Religa.

Jego zdaniem budownictwo trzyma się dzięki zamówieniom publicznym, inwestycjom infrastrukturalnym finansowanym z pieniędzy rządowych, ale np. samorządy zaczynają ograniczać inwestycje.

Zdaniem prezesa zarządu CEE Property Group Pawła Grząbki, firmy budowlane, najczęściej te z sektora budownictwa drogowego, oceniają koniunkturę mniej optymistycznie niż wcześniej. W jego opinii prawdziwe problemy zaczną się za rok, bo kończyć się będzie realizacja kontraktów autostradowych.

_ _

_ policz koszty zakupu mieszkania Co będzie przedmiotem sprzedaży? Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (bez założonej Księgi Wieczystej) Nieruchomość gruntowa / nieruchomość lokalowa Cena transakcyjna: Prowizja agencji nieruchomości: % Wniosek do wydziału Ksiąg Wieczystych oraz wypisy aktu notarialnego - około: PLN _
_ - Stracić pracę może około 15 tysięcy osób zatrudnionych przy budowie dróg. W obecnej pespektywie unijnej - na lata 2007-13 - szczyt realizacji inwestycji przypadł na lata 2011-2012. Jeśli inwestycje drogowe, które będą finansowane z unijnego budżetu na lata 2013-20 rozpędzą się dopiero w 2015 r., to wiele firm może nie doczekać ich realizacji _ - powiedział.

Według GUS, w listopadzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 15 wobec minus 8 w październiku. Najgorsze oceny bieżące i prognozy swojej sytuacji finansowej formułują małe firmy budowlane, czyli takie, które zatrudniają do 49 osób. Najmniej negatywne przewidywania, zbliżone do prognoz z października, są zgłaszane przez jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Najbardziej znaczące opóźnienia w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe są sygnalizowane przez mikrofirmy (o liczbie pracujących do 9 osób), a najmniejsze - przez przedsiębiorstwa duże.

Według GUS ceny robót budowlano-montażowych mogą spadać przede wszystkim w małych i średnich firmach, a zatrudnienie może być ograniczane w największym stopniu w średniej wielkości przedsiębiorstwach budowlanych (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).

Czytaj więcej o kondycji polskich firm
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;radza;sobie;dosc;dobrze;ale;liczba;upadlosci;bedzie;rosla,215,0,967639.html) Takich firm niestety będzie coraz więcej W przyszłym roku upadnie kilkadziesiąt przedsiębiorstw więcej niż w bieżącym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/big;polskie;firmy;uodpornily;sie;na;kryzys,141,0,962701.html) Polskie firmy uodporniły się na kryzys Polskie firmy potrafią zabezpieczyć swoje interesy, pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/druga;fala;kryzysu;firmy;radza;sobie;coraz;lepiej,60,0,962620.html) Nadciąga kryzys? Zobacz jak radzą sobie firmy Przedsiębiorcy radzą sobie pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych. Są jednak branże gdzie jest źle.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)