Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Cena transferowa dla podmiotów powiązanych. Kto się nią posługuje?

0
Podziel się:

Cena transferowa związana jest z transakcjami dokonywanymi przede wszystkim pomiędzy podmiotami, które należą do jednej grupy kapitałowej.

Cena transferowa może wpływać na wysokość zysku osiąganego przez firmę
Cena transferowa może wpływać na wysokość zysku osiąganego przez firmę (Piotr Kamionka/REPORTER/EastNews)

Z ceną transferową zwaną ceną transakcyjną mamy do czynienia w transakcjach przeprowadzanych między podmiotami, które są powiązane. Chodzi tu szczególnie o te należące do jednej grupy kapitałowej. Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi są znaczącą częścią wszystkich transakcji. Chodzi tu przede wszystkim np. o przepływ towarów dokonywany pomiędzy przedsiębiorstwami, które należą do jednej grupy kapitałowej albo świadczenie usług na rzecz osób prawnych przez ich właścicieli i zarządy.

Specyfika ceny transferowej

Cena transferowa, która jest używana w transakcjach między firmami danej grupy kapitałowej, może mieć spory wpływ na wysokość zysku, który osiągasz, ostatecznie też na to, jak bardzo konkurencyjna jest twoja firma.

Kwestia rozliczeń cen transferowych jest jedną z najbardziej dynamicznych w zakresie podatków. Chodzi bowiem o to, że przepisy w tym zakresie stają się coraz bardziej restrykcyjne. Wszystko po to, żeby warunki takich transakcji były jak najbardziej zbliżone do tego, jak rozliczają się przedsiębiorstwa niezależne.

W przypadku podmiotów powiązanych trzeba przygotować bardzo obszerną dokumentację podatkową dotyczącą cen transferowych. Zakres tej dokumentacji zależy od tego, jak duża jest firma. Podstawowym elementem takiej dokumentacji rozliczeniowej jest odpowiednie przeliczenie rozliczeń między podmiotami.

Definicja podmiotu powiązanego

Wiele kontrowersji budzi wciąż definicja podmiotu powiązanego. Wciąż istnieje wiele wątpliwości interpretacyjnych dotyczących właśnie tego, co to jest podmiot powiązany.

Przyczyną tego stanu jest brak przejrzystych kryteriów w stosowaniu odpowiednich pojęć. Warto wiedzieć, że obowiązkowi informacyjnemu nie podlegają wszystkie transakcje. Od 2017 roku obowiązek przygotowania takiej dokumentacji zależy od wysokości przychodów lub kosztów osiąganych przez przedsiębiorstwo. Po pierwsze chodzi tu o wysokość transakcji, które przekraczają określony próg wartościowy. Wprowadzono taką regulację, by ograniczyć obowiązki dokumentacyjne najmniejszych podatników, którzy osiągają w roku poprzedzającym rok podatkowy, za który jest sporządzana dokumentacja, przychody lub koszty ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych do 2 mln euro.

Nie muszą oni sporządzać takiej dokumentacji bez względu na wartość transakcji z podmiotami powiązanymi. Przepis ten stanowi duże udogodnienie dla podatników.

Ceny transferowe – limity transakcyjne

W przypadku cen transferowych mamy do czynienia z limitami dotyczącymi wartości takich transakcji. Przepisy wskazują, że próg taki określony jest dla "transakcji lub innych zdarzeń jednego rodzaju".

Jeśli mamy do czynienia ze spółkami osobowymi albo transakcjami z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, to limity te mają stały poziom.

W przypadku pozostałych progów dokumentacyjnych mamy do czynienia z limitem zmiennym. Ustala się go na podstawie przychodów, które podatnik osiąga w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Jak podkreślają eksperci podatkowi, Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany w cenach transferowych. Mają one dotyczyć przede wszystkim limitów transakcyjnych. Nowe uregulowania mają obowiązywać od 2019 roku. Szczególnie że przepisy dotyczące cen transferowych zmieniają się bardzo dynamicznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)