Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chcą przyspieszyć zwrot nadpłaconego VAT

0
Podziel się:

To propozycja Ministerstwa Gospodarki, która ma pomóc rodzimym przedsiębiorstwom.

Chcą przyspieszyć zwrot nadpłaconego VAT
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Szybszy zwrot nadpłaconego VAT i ułatwienia dla firm w rozliczeniu się z fiskusem to propozycje Ministerstwa Gospodarki, które mają pomóc rodzimym przedsiębiorstwom konkurować na międzynarodowych rynkach - informuje biuro prasowe resortu.

Propozycje te - jak podkreśliło biuro prasowe resortu gospodarki - są częścią założeń projektu o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Obecnie znajdują się one w konsultacjach międzyresortowych.

Ministerstwo Gospodarki chce, aby przedsiębiorcy szybciej otrzymywali zwrot nadpłaconego VAT - w ciągu 30, a nie jak obecnie 60 dni. - _ Skrócenie tego terminu będzie szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla których kwoty zamrożone w podatku mają ogromne znaczenie dla płynności finansowej _ - podkreślił cytowany w informacji szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zmiany;w;vat;pozorne;ulatwienia;dla;samochodow;firmowych,152,0,783768.html) Zmiany w VAT: Pozorne ułatwienia dla samochodów firmowych
Zdaniem MG, w innych krajach Unii Europejskiej zwrot VAT przebiega znacznie sprawniej niż w Polsce. Według danych OECD, w Austrii trwa to przeciętnie 28 dni, w Danii - 21 dni, Estonii - 5 dni, Finlandii - 14 dni, we Francji - 30 dni, Irlandii - 20 dni.

Kolejnym ułatwieniem, które zamierza wprowadzić resort, by pomóc przedsiębiorcom, jest odejście od restrykcyjnego 10-dniowego terminu płatności cła i VAT od towarów importowanych. Ministerstwo Gospodarki proponuje zamiast tego rozliczanie na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy płaciliby podatek do 25. dnia następnego miesiąca wraz ze składaniem deklaracji podatkowej.

- _ Takie rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorców, polskich portów i budżetu. Sprawne rozliczanie z fiskusem importowanych towarów sprawi, że firmy chętniej będą wybierać polskie porty. Natomiast w dłuższej perspektywie spowoduje to wzrost wpływów m.in. z ceł _ - wyjaśnił wicepremier Pawlak. Podobne rozwiązania - jak podkreślił resort - są stosowane m.in. w Holandii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t35118.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jest;nowelizacja;ustawy;o;rachunkowosci,146,0,788626.html) Jest nowelizacja ustawy o rachunkowości Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy, którzy zawieszą działalność będą zwolnieni ze wszystkich obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t82142.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/szkolenia;sa;zwolnione;z;vat;ale;nie;wszystkie,118,0,783734.html) Szkolenia są zwolnione z VAT. Ale nie wszystkie Które usługi kształcenia zawodowego są nieopodatkowane i jak w świetle nowych rozporządzeń plasuje się szkolenie z zakresu BHP?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek;mozna;placic;co;3;miesiace,143,0,773263.html) Podatek można płacić co 3 miesiące Podatek można płacić kwartalnie. Sprawdź, kto może skorzystać z takiego _ podatkowego kredytu _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)