Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deklaracja VAT-7. Jakie czynności wykazujemy w pozycji 21?

0
Podziel się:

Zmieniany wielokrotnie wzór deklaracji sprawia, że podatnicy mają wątpliwości w jakich pozycjach deklaracji wpisywać dokonywaną sprzedaż.

Deklaracja VAT-7. Jakie czynności wykazujemy w pozycji 21?
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Zmieniany wielokrotnie wzór deklaracji VAT-7 powoduje, że podatnicy mają wątpliwości w jakich pozycjach deklaracji wpisywać dokonywaną sprzedaż. Powyższe dotyczy w szczególności pozycji 21 deklaracji VAT-7 (VAT-7K, VAT-7D).

Jak wynika z obowiązujących obecnie objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D), w części C przywołanej deklaracji - zatytułowanej rozliczenie podatku należnego- wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja.

Dalsze opisy wyjaśnień wskazują, że w części tej (dokładnie w poz. 21 deklaracji) wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego (dokładnie prawo do obniżenia, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy). W pozycji tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z powyższego wynika, że podatnicy mają obowiązek wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7 wartości wynikające z wystawianych faktur VAT NP (dokumentujących czynności niepodlegające opodatkowaniu na terytorium Polski) pod warunkiem, że w stosunku do tych czynności przysługuje im prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

W sytuacji, gdy podatnikowi w stosunku do czynności udokumentowanych fakturą NP, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego (lub wprawdzie prawo to przysługuje, ale podatnik nie posiada dokumentów z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami), wówczas nie ma obowiązku wykazywać wartości wynikających z ww faktury VAT NP w deklaracji VAT-7.

Natomiast gdy podatnikowi, w stosunku do czynności dokumentowanych fakturą NP, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego, wówczas ma on obowiązek wykazać wartości wynikające z wystawionej faktury VAT NP w poz. 21 deklaracji VAT-7.

Przykład nr 1

Spółka wyżej wymienioną usługę winna wykazać w deklaracji VAT-7, bowiem w sytuacji gdyby dokonywała ją na terytorium Polski, wówczas przysługiwałoby jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Przykład nr 2

W analizowanym przypadku spółka wyżej wymienione usługi nie powinna wykazać w deklaracji VAT-7, bowiem w sytuacji gdyby dokonywała ją na terytorium Polski, wówczas nie przysługiwałoby jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Czytaj więcej o rozliczaniu VAT
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t75902.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/deklaracja;vat;po;terminie;nie;musi;oznaczac;kary,202,0,979914.html) Deklaracja VAT po terminie nie musi oznaczać kary O składaniu deklaracji VAT przedsiębiorcy muszą pamiętać sami. Na wezwanie mogą liczyć dopiero wtedy, gdy nie zrobią tego w terminie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/promocja;typu;21;gratis;jakie;stawki;vat,111,0,943215.html) Promocja typu "2+1 gratis". Jakie stawki VAT? Możliwe jest uznanie, że na gruncie ustawy o VAT dochodzi do jednej dostawy towarów, dla której podstawę opodatkowania stanowi cena nabycia towaru wiodącego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;mozna;skorzystac;ze;zwolnienia;z;vat,132,0,937604.html) Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z VAT? Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych przekroczy określony ustawowo limit, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)