Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Długoterminowa umowa o pracę. Kiedy można ją zawrzeć

0
Podziel się:

Zawarcie umowy terminowej na wyjątkowo długi okres czasu może być uznane za obejście przepisów prawa.

Długoterminowa umowa o pracę. Kiedy można ją zawrzeć
(Otnaydur/Dreamstime.com)

Taka możliwość istnieje tylko w dwóch przypadkach - gdy szczególne przepisy w sposób wyczerpujący określają okoliczności i przesłanki dopuszczalności zawierania takich umów oraz gdy strony stosunku pracy jednoznacznie i zgodnie zmierzały do zawarcia pracowniczego kontraktu terminowego.

Przy zawarciu umowy na długi okres czasu odpada ryzyko, iż trzecia z rzędu umowa będzie umową zawartą na czas nieokreślony. Jednak zawarcie umowy terminowej na wyjątkowo długi okres czasu może być uznane za obejście przepisów prawa.

Co prawda prawo pracy nie zabrania zawierać umów na czas określony, ani nie ustanawia maksymalnego okresu jej trwania. Musi jednak istnieć konkretny i obiektywny powód, uzasadniający zarówno rodzaj, jak i długość trwania umowy. Jako przykład można wskazać umowę o pracę z inżynierem nadzorującym budowę szeregu inwestycji, których realizacja zajmie 7 lat. W tym przypadku istnieje możliwość podpisania umowy o pracę na tak długi okres. W innych sytuacjach obowiązywać powinny umowy na czas nieokreślony.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t85240.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jakie;obowiazki;ma;pracodawca,45,0,849965.html) Jakie obowiązki ma pracodawca Pracodawca nie może nikogo dyskryminować ze względu na przekonania religijne, płeć, pochodzenie lub narodowość. Pracę musi organizować tak, by pracownicy w pełni wykorzystywali czas.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t37257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-cywilne/artykul/utrata;zaufania;uzasadnia;wypowiedzenie,124,0,844668.html) Utrata zaufania uzasadnia wypowiedzenie? Zaufanie lub jego brak to pojęcia subiektywne, jednak mogą mieć znaczenie przy ocenie pracownika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/od;czego;zaczac;zatrudnianie;pracownikow,244,0,838132.html) Od czego zacząć zatrudnianie pracowników Przedsiębiorca chcąc zatrudniać pracowników, musi pamiętać o obowiązku poinformowania o tym niektórych instytucji państwowych.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)