Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faktoring w firmie. Co powinien wiedzieć księgowy

0
Podziel się:

Z usług faktoringu korzysta coraz więcej firm, a łączna wartość takich transakcji stanowi już około 4 proc. PKB.

Faktoring w firmie. Co powinien wiedzieć księgowy
(Lisafx/Dreamstime.com)

Z usług faktoringu korzysta coraz więcej firm, a łączna wartość takich transakcji stanowi już około 4 proc. PKB. Czasem jednak największe obawy przed wprowadzeniem tego sposobu finansowania mają nie sami prezesi czy właściciele firm, ale księgowi. To zaniepokojenie jest nieuzasadnione - wyjaśnia Grzegorz Pardela z Pragma Faktoring.

Faktoring jest jednym ze sposobów na zapewnienie firmie środków obrotowych. Udzielający finansowania nabywa od przedsiębiorstwa roszczenie o zapłatę faktur, jakie wystawiło z tytułu wykonywanych usług lub sprzedanych towarów. W ten sposób przedsiębiorca natychmiast otrzymuje pieniądze na dalszą działalność.

Często jednak bywa, że przed skorzystaniem z usługi faktoringu księgowy ma przeświadczenie, że utraci pełną kontrolę nad procesami księgowo-rachunkowymi. Do tego nagle przybędzie mu zdecydowanie więcej pracy.

W przypadku współpracy z faktorem księgowy ma nadal pełną kontrolę nad najistotniejszymi sprawami związanymi z funkcjonowaniem rozliczeń ze swoimi odbiorcami. Nie ma też obawy, że od momentu wprowadzenia tej usługi przybędzie mu pracy. Od chwili rozpoczęcia kooperacji z faktorem praca księgowego sprowadza się praktycznie do prowadzenia rozrachunków z faktorem (w miejsce dziesiątek czy setek faktur ze swoimi odbiorcami).

Księgowy jest zwolniony z ewidencjonowania sprzedaży. Podobnie ma się sprawa z potwierdzeniem sald, do którego zobowiązuje ustawa o rachunkowości. W przypadku mocno rozdrobnionej sprzedaży może to być nawet kilkaset dokumentów do przygotowania i rozesłania, a w przypadku rozbieżności do uzgodnienia z odbiorcami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/po;co;i;jak;przeprowadza;sie;inwentaryzacje,74,0,648778.html) Po co i jak przeprowadza się inwentaryzację
Również cała żmudna i czasochłonna praca, która często nie wiedzieć czemu przypada działowi księgowości, czyli upominanie się o przeterminowane płatności, monity, wezwanie i cała praca dyscyplinująca - również zostanie przejęta przez faktora.

Usługą dodaną przy współpracy z faktorem jest możliwość dokonania tzw. _ window dressingu _. Takie _ czyszczenie bilansu _ z należności poprawia wskaźniki związane z płynnością firmy i w dobrym świetle pokazuje ją przed udziałowcami czy zagraniczną centralą, zwłaszcza jeśli spółka ma charakter publiczny.

Faktoring może znacznie poprawić nie tylko płynność finansową firmy, ale również pozwoli uprościć czasochłonne czynności związane z monitoringiem płatności.

Warto wiedzieć:

  • Istotne jest jak często faktor dosyła raporty z płatnościami odbiorców i w jakiej postaci. Dobrze, aby takie dane były aktualizowane codziennie i były dostarczane w formie elektronicznej z możliwością edycji.
    • W przypadku pierwszego kontaktu z usługą należy unikać błędu polegającego na traktowaniu zaliczki wypłacanej przez firmę faktoringową jako spłaty, jaka napłynęła od odbiorcy za fakturę i zamknięcie jej rozliczenia na kontach księgowych.
    • Zwykle faktorzy naliczają kilka prowizji i opłat iw różnych odcinkach czasu: prowizję operacyjną z reguły dyskontowo od każdej faktury, koszty pożyczonego kapitału – różnie czasem dyskontowo w dniu wykupu faktury za z góry określony i odcinek czasu a czasem kredytowo – z dołu i tylko za wykorzystany kapitał, miesięcznie za szereg czynności administracyjnych, rocznie za udzielony limit, jednorazowo za liczne czynności dodatkowe.
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/ulga;na;zle;dlugi;szansa;dla;przedsiebiorcow,130,0,727170.html) Ulga na złe długi, szansą dla przedsiębiorców Problem z nieściągalnymi płatnościami dotyka obecnie coraz większą rzeszę firm. Przedsiębiorstwa tracą niejednokrotnie płynność finansową, nie tylko przez nie otrzymanie należności, ale również przez obowiązek opodatkowania sprzedaży, pomimo że należności za wystawioną fakturę nigdy nie trafiły do ich kasy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/obowiazek;przechowywania;dokumentacji;firmowej,214,0,687830.html) Obowiązek przechowywania dokumentacji firmowej W zależności od zawartych w dokumentach danych, należy przechowywać je od 5 do 50 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;okreslic;termin;i;miejsce;wyplaty;wynagrodzenia,213,0,841941.html) Jak określić termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia Pracodawca jest zobowiązany wskazać termin wypłaty na konkretny dzień.
firma
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)