Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Firmy muszą zapłacić nową składkę na ZUS

0
Podziel się:

W rozliczeniu za styczeń po raz pierwszy pojawia się składka na Fundusz Emerytur Pomostowych. To 1,5 proc. od płacy każdego zatrudnionego w trudnych warunkach.

Firmy muszą zapłacić nową składkę na ZUS

Do 15 lutego przedsiębiorcy muszą przelać do ZUS składki za zatrudnianych pracowników. W tym miesiącu po raz pierwszy pojawi się wśród nich składka na FEP.

Finansowana jest ona w całości przez płatnika i wynosi 1,5 procent podstawy wymiaru - liczonej tak samo, jak w przypadku składek na inne ubezpieczenia społeczne.

W przypadku, gdy rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze będzie przypadało w trakcie miesiąca, składka na FEP winna być ustalona od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za część miesiąca, w której prace te były wykonywane.

FEP płacić trzeba od każdego pracownika, który zatrudniony jest w szczególnie ciężkich warunkach lub o szczególnym charakterze, o ile urodził się on po 1 grudnia 1948 roku.

Składkę opłacać trzeba także w przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu.

Obowiązek opłacania składek na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac.

Za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się także ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerzy zawodowych, wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)