Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak odzyskać majątek przedwojennej spółki

0
Podziel się:

W pierwszej kolejności należy reaktywować spółkę, doprowadzić do jej wpisania do KRS, ustanowić jej władze.

Jak odzyskać majątek przedwojennej spółki
(Gewitterkind/iStockphoto)

Jeżeli odebrano w sposób sprzeczny z prawem mienie spółce z o.o., to uprawnionym do odzyskania tego mienia jest sama spółka, nie zaś jej wspólnicy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy reaktywować spółkę, doprowadzić do jej wpisania do KRS, ustanowić jej władze, a potem dopiero spółka może wystąpić o zwrot utraconego mienia, np. nieruchomości.

Powinniśmy więc ustalić, kto jest udziałowcem spółki. Najczęściej zapisy i akty prawne dotyczące spółki kończą się w latach 40-tych, bo później spółka, ze względu na utratę mienia, nie podejmowała żadnej aktywności. Spotkać się tez można z sytuacją, w której spółka zakończyła swoją działalność wraz z wybuchem wojny, a później mogła być przejęta przez Niemców. Po wojnie mogła nie zostać reaktywowana. Przez cały czas jednak formalnie istniała i zachowywała swoją osobowość prawną, bowiem z rejestru handlowego nie była wykreślona.

Warto pamiętać, że na odtwarzanie takich spółek nie zostało już wiele czasu. Wpisy w dotychczasowym rejestrze handlowym zachowują moc prawną jedynie do dnia 31 grudnia 2013 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zabuzanie;dostali;1;3;mld;zl;za;utracony;majatek,177,0,677297.html) Zabużanie dostali 1,3 mld zł za utracony majątek Na rozpatrzenie czeka 40 tys. wniosków, może to kosztować ponad 4 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t139965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zydzi;chca;zeby;obama;walczyl;o;ich;majatki,14,0,838670.html) Żydzi chcą, żeby Obama walczył o ich majątki Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego wezwała prezydenta USA Baracka Obamę, by w czasie wizyty w Warszawie wywierał na polski rząd presję
wiadomości
porady
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)