Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego w razie braku wypłaty

0
Podziel się:

Zawsze bierzemy pod uwagę wynagrodzenie już wypłacone.

Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego w razie braku wypłaty
(Ginasanders/Dreamstime)

W przypadku pracowników podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W pewnych sytuacjach ustawa chorobowa przewiduje konieczność przyjęcia do obliczeń wynagrodzenia z okresu krótszego. Zawsze jednak bierzemy pod uwagę wynagrodzenie wypłacone.

Przykład

_ Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 1 do 8 czerwca 2011 r. Z uwagi na przejściowe kłopoty finansowe pobory za maj naliczyliśmy, ale wypłacimy je dopiero w drugiej połowie czerwca. Natomiast zasiłek chorobowy dla tego pracownika chcemy wypłacić 10 czerwca. Jak w tej sytuacji ustalić jego podstawę, tj. czy uwzględnić w niej także wynagrodzenie niewypłacone za maj? _

Odpowiedź: Nie, wynagrodzenie to nie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku.

Wynika stąd, że w sytuacji, jeśli w którymś z miesięcy uwzględnianych przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca nie wypłacił pracownikowi przysługującej mu pensji, wynagrodzenie to nie może być wzięte pod uwagę przy obliczeniach. Natomiast należy w nich uwzględnić miesiąc, za który przysługuje niewypłacone wynagrodzenie. Skutkiem takiego postępowania będzie zaniżenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Dlatego też po dokonaniu wypłaty zaległego wynagrodzenia musimy dokonać przeliczenia podstawy zasiłku i wypłacić pracownikowi stosowne wyrównanie.

Przykład

_ Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 do 8 czerwca 2011 r., nabywając z tego tytułu prawo do zasiłku chorobowego. Przy ustalaniu jego podstawy płatnik powinien uwzględnić wynagrodzenia wypłacone w okresie od czerwca 2010 r. do maja 2011 r. Z uwagi na problemy finansowe wynagrodzenie za maj 2011 r. nie zostało wypłacone przed wypłatą zasiłku, dlatego nie było ono uwzględnione w podstawie świadczenia chorobowego. Suma wynagrodzeń z okresu czerwiec 2010 r.- kwiecień 2011 r. mimo to powinna być podzielona przez 12. Po dokonaniu wypłaty majowych wynagrodzeń pracodawca będzie musiał przeliczyć podstawę zasiłku chorobowego i wypłacić pracownikowi stosowne wyrównanie. _

Podstawa prawna

Art. 36–37 oraz art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;okreslic;termin;i;miejsce;wyplaty;wynagrodzenia,213,0,841941.html) Jak określić termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia Pracodawca jest zobowiązany wskazać termin wypłaty na konkretny dzień.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;przedsiebiorca;nie;musi;placic;skladek;zus,110,0,828014.html) Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS Przepisy ubezpieczeniowe przewidują sytuacje, w których prowadzenie pozarolniczej działalności nie rodzi dla przedsiębiorców tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t93469.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/chorobowe;pod;lupa;pracodawca;moze;sprawdzac;l4,117,0,786805.html) Chorobowe pod lupą. Pracodawca może sprawdzać L4 Jeżeli pracownik daje sfałszowane zwolnienie lekarskie, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy podwładnego.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)