Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć działalność gospodarczą?

0
Podziel się:

Jednoosobowa działalność jest najprostszą metodą prowadzenia firmy. Oto kilka wskazówek, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak założyć działalność gospodarczą.

Przedsiębiorca, który ma pomysł na działalność gospodarczą, powinien zapoznać się z obowiązującymi go przepisami prawnymi
Przedsiębiorca, który ma pomysł na działalność gospodarczą, powinien zapoznać się z obowiązującymi go przepisami prawnymi (TeroVesalainen)

Jednoosobowa działalność jest najprostszą metodą prowadzenia firmy. Oto kilka wskazówek oraz podstawowych informacji o tym, jak założyć działalność gospodarczą.

Co to jest działalność gospodarcza?

Według zapisów prawnych działalność gospodarcza to wszystko to, co polega na wytwarzaniu, budowaniu, czy handlu, a także wszelka działalność zawodowa, którą wykonuje się w sposób zorganizowany. To, co jest istotne w tej definicji, to fakt, że działalność musi mieć charakter regularny, być zorganizowana, a także że musi być prowadzona na własny rachunek. Co ważne działalność taka musi być związana z chęcią osiągania dochodów.

Działalność gospodarcza nierejestrowana

Są biznesy, których nie trzeba rejestrować w spisach przedsiębiorców. Nie trzeba wtedy płacić składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy, a także rozbudowanej księgowości. Wystarczy prosta ewidencja sprzedaży. Bez obowiązku rejestracji może być prowadzona:

  • agroturystyka;
  • produkcja wina, która jest organizowana przez rolników;
  • handel detaliczny prowadzony przez rolników.

Poza tymi przykładami każda inna firma musi być zgłoszona. Jeśli prowadzimy działalność bez jej zarejestrowania, grozi nam kara ograniczenia wolności lub grzywny.

Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą?

Podstawą każdej jednoosobowej działalności gospodarczej jest wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rejestracja taka jest darmowa. Można jej dokonać przez internet lub bezpośrednio w urządzenie gminy lub miasta. Jeśli dokonujemy rejestracji w formie elektronicznej, do jej potwierdzenia potrzebne będzie konto ePUAP. Można też autoryzować zmianę przeprowadzoną w internecie, odwiedzając najbliższy urząd miasta. Warto pamiętać, że wniosek system zapamiętuje na okres 7 dni i właśnie tyle mamy na jego potwierdzenie. Istnieje również możliwość wysłania dokumentu CEIDG pocztą listem poleconym. ale wtedy musi on być potwierdzony notarialnie.

Od niedawna jest jeszcze jedna dodatkowa możliwość. Uruchomienie firmy jest możliwe przez telefon. Żeby skorzystać z usługi, która pozwala zarejestrować firmę przez telefon, wystarczy wybrać 801 055 088 i podczas rozmowy z konsultantem podać wszystkie dane niezbędne do uruchomienia firmy. Konsultant wypełnia wniosek za przedsiębiorcę, a na koniec rozmowy przekazuje specjalny kod. Trzeba z nim zgłosić się do urzędu miasta. Dzięki skorzystaniu z kodu łatwiej będzie wyszukać w bazie wniosek o założenie firmy. Urzędnik go wydrukuj, a przedsiębiorca będzie musiał tylko się na nim podpisać. W tym momencie firma zostaje zarejestrowana.

Nazwa firmy

W momencie zakładania firmy będziesz musiał podać jej nazwę. Jednoosobowa działalność gospodarcza musi w nazwie zawierać twoje imię i nazwisko.

Kody PKD działalności

W formularzu CEIDG będziesz musiał też wpisać odpowiednie kody PKD. PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacja Działalności. Kody PKD są przydatne przede wszystkim dla potrzeb systemu REGON. Każdy przedsiębiorca musi wybrać kody PKD, które jak najdokładniej określają, czym będzie zajmowała się firma.

Złożenie wniosku CEIDG powoduje, że jednocześnie dokonuje się zgłoszenia jako płatnika składek w ZUS. W takiej sytuacji ZUS za przedsiębiorcę przygotowuje odpowiednie zgłoszenie, korzystając z formularza ZUS ZFA.

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłosić się do ubezpieczenia społecznego. Ma na to tydzień, do dnia, w którym rozpoczyna działalność jego firma. Żeby dokonać takiego zgłoszenia, wystarczy złożyć w ZUS druk ZUS ZUA (w przypadku wyboru ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego) lub ZUS ZZA (jeżeli przedsiębiorca wybiera tylko składkę zdrowotną). Ten drugi wariant jest możliwy w sytuacji, gdy ma już ubezpieczenie z innego źródła, np. jako zatrudniony na umowę o pracę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)