Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jakie są zalety kwartalnego rozliczania VAT

0
Podziel się:

Takie rozwiązanie umożliwia finansowanie bieżących wydatków i inwestycji, pozwalając w wielu sytuacjach uniknąć zaciągania kredytu obrotowego.

Jakie są zalety kwartalnego rozliczania VAT
(Agnieszka Pastuszak - Maksim/Dreamstime.com)

Kwartalna forma rozliczenia daje przedsiębiorcy większą elastyczność w zarządzaniu finansami swojej firmy oraz minimalizuje problem ewentualnych korekt deklaracji. Dodatkowo wydłuża się czas na sporządzenie rozliczenia.

Jak pokazały wyniki raportu _ Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011 _, przygotowanego przez InFakt.pl we współpracy z firmą badawczą 4P research mix, zaledwie 20 proc. przedsiębiorców rozlicza się z podatku VAT kwartalnie. Tymczasem, w przypadku większości mikro i małych firm (prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą)
jest to bardziej korzystne i wygodne.

Metoda rozliczeń kwartalnych polega na tym, że deklaracja dla podatku od towarów i usług składana jest za okresy kwartalne. Zasady powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT pozostają bez zmian, przesunięciu ulega jedynie termin obowiązku zapłaty zobowiązania podatkowego.

Decydując się na kwartalne rozliczanie z podatku VAT **zmiany można dokonywać w ciągu roku, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który podatnik będzie po raz pierwszy składał kwartalną deklarację podatkową. Najbliższy możliwy termin takiej zmiany mija 25 listopada bieżącego roku. W celu zmiany rozliczania się z podatku VAT należy wypełnić druk VAT-R (wersja 11) jako aktualizację danych, zaznaczając poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51.

Złożenie w Urzędzie Skarbowym formularza VAT -R do 25.11.2011, czyli do dnia, w którym powinien być rozliczony podatek VAT za październik, spowoduje odroczenie płatności aż o 2 miesiące - kwota podatku przypadnie do zapłacenia najpóźniej do dnia 25.01.2012 r., czyli w pierwszym miesiącu kolejnego kwartału.

Także dla zakładających firmę

Również ci podatnicy, którzy zakładają działalność gospodarczą lub rozpoczną dopiero wykonywanie czynności opodatkowanych, mają możliwość wyboru kwartalnej formy rozliczenia podatków. W przypadku podatku VAT wybór dokonywany jest na formularzu zgłoszeniowym przedsiębiorcy jako podatnika VAT, czyli VAT-R (aktualnie wersja 11).

Po wypełnieniu podstawowych danych w części A (m.in. poz. 4 - zaznaczenie o dokonywanej rejestracji) oraz w części B i C (w większości przypadków zaznaczając poz. 33, oznaczającą rezygnację ze zwolnienia), podatnik wybierający kwartalną formę rozliczenia z podatku VAT zaznacza w polu 44 - _ Deklaracje kwartalne _ pozycję nr 1, w części C.2 poz. 51 oraz podaje w poz. 55 numer kwartału oraz rok, w którym zawiera się data rozpoczęcia działalności (wpisana w poz. nr 38).

Decydując się na kwartalne rozliczanie z podatku VAT, przedsiębiorca będący małym podatnikiem sporządza deklaracje raz na trzy miesiące, a konieczność zapłaty podatku powstaje co 3 miesiące, za cały kwartał. Tym samym środki, które podlegałyby wpłacie do US pozostają dłużej do dyspozycji przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie umożliwia finansowanie bieżących wydatków i inwestycji, pozwalając w wielu sytuacjach uniknąć zaciągania kredytu obrotowego.

_ _ - Staramy _ _ się _ _ uświadamiać _ _ przedstawicielom _ _ mikro _ _ i _ _ małych _ _ firm _ _ w _ _ Polsce, _ _ w _ _ jaki _ _ sposób _ _ mogą _ _ zoptymalizować _ _ koszty _ _ prowadzonej _ _ działalności _ _ i _ _ poprawić _ _ swoją _ _ płynność _ _ finansową. Z _ _ naszego _ _ badania _ _ wynika, _ _ że _ _ przedsiębiorcy _ _ nie _ _ posiadają _ _ wystarczającego _ _ doradztwa _ _ ze _ _ strony _ _ tradycyjnych _ _ biur _ _ rachunkowych _ _ w _ _ zakresie _ _ wyboru _ _ optymalnej _ _ dla _ _ nich _ _ opcji _ _ rozliczania _ _ z _ _ podatku _ _ dochodowego _ _ i _ _ VAT _ - _komentuje Wiktor Sarota, prezes InFakt.pl, dostawcy aplikacji do fakturowania i księgowości online.

Przykład:

_ Zakładając, że przedsiębiorca będący małym podatnikiem prowadzący działalność handlową, każdego miesiąca ma do zapłacenia podatek VAT w wysokości około 1000 zł, wybierając rozliczenie kwartalne podatek za lipiec, sierpień i wrzesień, będzie zobowiązany zapłacić do 25 października. Wynika z tego, że 1000 zł (podatek VAT za lipiec) pozostaje na koncie przedsiębiorcy przez następne 2 miesiące, a kolejny 1000 zł (podatek za sierpień) ma do dyspozycji przez miesiąc. _

Środki, które pozostają na koncie podatnika może przeznaczyć na zakup towaru, ze sprzedaży którego uzyska przez ten czas dodatkowy przychód.

D*la kogo* *rozliczenie* **miesięczne?

Mimo, że dla większości małych podatników kwartalna forma rozliczenia z VAT-u jest bardziej korzystna, istnieje pewna grupa przedsiębiorców, dla której takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie. Są to podatnicy, którzy regularnie występują o zwrot podatku VAT z Urzędu Skarbowego. W tej sytuacji warto wybrać rozliczenie miesięczne, ponieważ termin zwrotu liczony jest od złożenia deklaracji i dzięki temu przedsiębiorca szybciej otrzyma zwrot podatku z US.

Mali podatnicy rozliczający VAT kwartalnie, którzy nie wybrali kasowej metody rozliczeń, mogą powrócić do miesięcznego rozliczania VAT, nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów, w których rozliczali się za okresy kwartalne. Zmiana wymaga pisemnego powiadomienia naczelnika Urzędu Skarbowego (również na formularzu VAT-R).

Czytaj więcej na temat rozliczeń podatkowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t26684.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;rodzaje;opodatkowania;dochodow;firm,158,0,801694.html) Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często wybiera on samodzielnie konkretną formę opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/chcesz;zrobic;promocje;sprawdz;swoje;obowiazki;podatkowe,120,0,883064.html) Chcesz zrobić promocję, sprawdź swoje obowiązki podatkowe Opodatkowaniu VAT podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do firmy. Są jednak wyjątki od tej reguły.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;odliczyc;caly;vat;od;leasingowanego;auta,253,0,886525.html) Jak odliczyć cały VAT od leasingowanego auta W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. obowiązują przepisy przejściowe w zakresie odliczania podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów.
vat
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)