Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Małgorzata Ohme zebrała 8,5 mln zł na Mindgram. Pomoc psychologa daje zarobić

77
Podziel się:

Indywidualna opieka psychologiczna dla pracownika na zawołanie? To pomysł na biznes firmy Mindgram, czyli start-up, którego twarzą i współwłaścielką jest znana psycholożka Małgorzata Ohme. Jej firma zebrała właśnie 8,5 mln zł na rozwój.

Małgorzata Ohme zebrała 8,5 mln zł na Mindgram. Pomoc psychologa daje zarobić
Start-up znanej psycholożki Małgorzaty Ohme wsparli inwestorzy. (AKPA, Gałązka)

Jednym z negatywnych efektów pandemii COVID-19 jest pogorszenie się stanu zdrowia, także psychicznego, wielu ludzi. Odpowiedzią na związane z tym problemy ma być Mindgram. To platforma online, która ma wspierać kondycję psychiczną. Aplikacja ma zapewniać użytkownikom dostęp do całodobowej opieki terapeutycznej lub coachingu na żądanie.

Za tym pomysłem stoją znana psycholożka Małgorzata Ohme oraz Jakub Zieliński i Adam Plona, którzy start-up o nazwie Mindgram założyli w lutym 2021 roku. Wszyscy są współwłaścicielami spółki. Na rozwój tego pomysłu udało im się właśnie pozyskać 8,5 mln zł.

W rundzie pre-seed (pierwsza faza finansowania pomysłu na biznes) projekt wsparły fundusze Pamoja Capital z Kanady oraz Market One Capital. Ten ostatni jest znany z inwestycji m.in. w inne popularne start-upy, jak Booksy, Brainly, Packhelp i Jutro Medical.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Pieniądze mają zostać przeznaczone na uruchomienie platformy, a także ekspansję na rynkach zagranicznych. Pomoc psychologiczną dla pracowników, za pośrednictwem podobnych platform, na świecie udostępniają technologiczni giganci: Google, Facebook, Uber, Twitter czy eBay, a także tradycyjne firmy, m.in. Domino’s i Sephora.

- W pierwszej kolejności planujemy uruchomienie platformy w Polsce oraz tych krajach Europy, gdzie dostęp do opieki psychologicznej jest najbardziej ograniczony lub trudno dostępny. W Polsce, według Eurostatu, mamy zaledwie 9 psychologów na 100 tys. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik w Europie - wskazuje Małgorzata Ohme.

- Najbardziej progresywne firmy, jak Google czy Facebook, w dobie pandemii COVID-19 błyskawicznie dokonały rewizji polityki benefitów pracowniczych, zamieniając bony zakupowe, pakiety fitness, czy owocowe czwartki na dodatki ukierunkowane na zdrowie, kondycję psychiczną i zwiększanie odporności pracowników. Ten trend widzimy już w Polsce - dodaje Adam Plona, współzałożyciel Mindgram.

Jak działa Mindgram?

Mindgram to platforma wsparcia psychologicznego, która działać ma w modelu subskrypcyjnym. Jest opłacana przez pracodawcę. Każdy pracownik firmy, która skorzysta z platformy Mindgram, otrzymuje indywidualną opiekę psychologiczną.

W ramach miesięcznego abonamentu do wyboru użytkownika będą warsztaty grupowe prowadzone przez terapeutów, trenerów i coachów. Dodatkowo dostępne będą także pakiety mindfulness, treningi relaksacyjne, medytacje i programy terapeutyczne.

Twórcy podkreślają, że platforma zapewnia pracownikom bezpieczny i poufny dostęp do całodobowej, indywidualnej opieki terapeutycznej oraz coachingu na żądanie osobom zmagającym się m.in. ze stresem, wypaleniem zawodowym oraz w sytuacji kryzysowej.

Taka opcja udostępniana pracownikom przez firmę ma nie tylko pokazać, że dba ona o ludzi, ale też powinna się po prostu opłacić pracodawcy.

- Dobrostan pracowników ma realne przełożenie na skuteczne funkcjonowanie firmy. Zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy, redukuje absencję i prezentyzm (obecność w pracy mimo choroby - przyp. red.). Według WHO każdy jeden dolar zainwestowany w zdrowie psychiczne pracowników generuje cztery dolary zwrotu dla firmy - przekonuje Jakub Zieliński.

Nowy globalny trend?

Pandemia i zamknięcie w domach sprzyjają narastaniu problemów psychicznych. A z takimi już wcześniej borykało się wielu ludzi. Szacuje się, że na zaburzenia psychiczne cierpi około 8 mln dorosłych Polaków, z których co roku 1,5 mln trafia do szpitali psychiatrycznych.

Prawie co czwarty Polak (23,4 proc.) zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem psychicznym. Problem dotyczy nie tylko Polski. Szacuje się, że ponad 300 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Zaburzenia psychiczne przyczyniają się do spadku produktywności pracownika, co - według wyliczeń WHO - kosztuje światową gospodarkę bilion dolarów rocznie.

Pandemia przyspieszyła rozwój start-upów zajmujących się zdrowiem psychicznym i zintensyfikowała popyt na ich finansowanie. Na świecie platformy podobne do Mindgram udostępniają obecnie m.in. start-upy Ginger.io, Lyra Health, Modern Health i Spring Health.

Według danych PitchBook tylko do września 2020 roku prywatne fundusze zainwestowały w start-upy mental health i wellbeing w USA łącznie 1,37 miliarda dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
Kiki
3 lata temu
Skąd przelewy na ten biznes? Chlałabym zobaczyć listę , to jakaś niszowa grupa wsparcia?
Detektyw
3 lata temu
To jest pralnia,a Ona jest słupem
Bdks
3 lata temu
A psycholodzy w mediach robią bo mogą aby mieć jak najwięcej klientów. Nakręcają fobie, stany lękowe, wmawiają depresję. Płatna pomoc tak-jaki wsparcie rodziny i bliskich fe. Dawniej człowiek wiedział, że jak jest zdenerwowany lub smutny, to ma się wygadać przed przyjacielem. Teraz to już trauma, stres i stany depresyjne, od przyjaciół z dala, tylko z kasą do psychologa biec. Dokładnie brak samo było z antybiotykami, nadużywanie na całego. Efekty? Nigdy się nie pozbieramy. Jak dawano antybiotyk na byle kichnięcie, teraz wmawia się pomoc przy byle złym humorze.
wujek george
3 lata temu
a tak naprawdę to pewnie kasa na szerzenie trans propagandy i elgiebetowych bzdur i wciskanie ich do głów dzieciakom, którym pseudo psycholożki będą "pomagać"...
Pol
3 lata temu
Dajcie ludziom godne zarobki i stała pracę koniec z wyzyskiem a nie durne pomysł psycholog idiotyzm
...
Następna strona