Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Mały ZUS plus. Nie ma chętnych, wpłynęło 1,6 tys. wniosków

168
Podziel się:

Mali przedsiębiorcy nie rzucili się na mały ZUS plus. Podczas pierwszych dwóch dni zbierania wniosków wpłynęło ich zaledwie 1,6 tys. na 320 tys. uprawnionych osób. Eksperci podkreślają jednak, że fala może dopiero nadejść.

Zaledwie 1,6 tys. wniosków wpłynęło o mały ZUS plus. Uprawnionych jest nawet 320 tys. osób
Zaledwie 1,6 tys. wniosków wpłynęło o mały ZUS plus. Uprawnionych jest nawet 320 tys. osób (East News)

W dwóch pierwszych dniach wpłynęło niewiele ponad 1,6 tys. wniosków o mały ZUS plus – wynika z danych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Od początku lutego obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która rozszerza krąg uprawnionych do preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne.

- Według założeń ustawodawcy uprawnionych do ulgi miało być 320 tys. przedsiębiorców. Te 1,6 tys. wniosków to nie jest więc dużo – mówi "DGP" Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak wylicza dziennik - zakładając, że nadal każdego dnia wpływałoby 800 wniosków - do 2 marca, czyli do ostatniego dnia ich składania, zgłoszeń byłoby 16,8 tys., czyli zaledwie 5,25 proc. wszystkich potencjalnie uprawnionych do ulgi.

Zobacz także: Obejrzyj: Mały ZUS dla nielicznych. "Państwo ściąga podatki przekraczające dochody"

Jednak Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP przestrzega przed pochopnym osądem tych danych. Jej zdaniem jest za wcześnie na ocenę zainteresowania nową ulgą. Bo - jak dodaje - przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z małego ZUS plus, ma jeszcze sporo czasu na zgłoszenie.

Przypomina też, że wielu przedsiębiorców, jak każdy inny człowiek, często zostawia wiele spraw na ostatnią chwilę, więc fali składanych wniosków należy spodziewać się pod koniec lutego.

Z kolei Marek Kowalski uważa, że przyczyny małego zainteresowania ulgą biorą się z tego, że jest to rozwiązanie dobre na krótką metę. Jego zdaniem, trzeba pomyśleć o zmianach systemowych.

Podstawowym mankamentem małego ZUS plus - jego zdaniem - jest to, że składki proporcjonalne do dochodu są traktowane jako rozwiązanie szczególne dla wybranej grupy, a powinna to być zasada generalna dla wszystkich przedsiębiorców i to bez ograniczeń nakładanych przez próg przychodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(168)
FanZUSU
3 lata temu
Bo trzeba doliczyć zapłacony ZUS za 2019 do dochodu. W taki sposób podstawa zmniejszy się o kilkadziesiąt złotych, więc realnie niczego ta ulga nie zmienia. Jak można kazać podatek, jakim jest ZUS, doliczać do dochodu? Aberracja!
Bizon
3 lata temu
Może i zus niższy, ale jak się zachoruje, to po opłaceniu składki zdrowotnej (bo to obowiązkowe) nie starczy nawet na chleb.
tłumacz
3 lata temu
Mały ZUS jest tylko dla tych co na papierze zarabiają tyle co najniższa czyli ściemniaczy. Gdyby właściciel jednoosobowej firmy prowadził ją tylko po to, żeby zarabiać najniższą to się chyba mija z celem i lepiej iść do kogoś innego pracować za te same pieniądze, niczym się nie martwić i jeszcze mieć miesiąc urlopu co roku.
kiki
3 lata temu
gdzie tu jest ulga jakaś wzór mówi 120.000,00 zł /365 dnia x 30 dni x 0,50 wskaznik = 4931,51 zł nowa ulgowa podstawa a normalna podstawa bez żadnej ulgi to 3136,20 zł Chcąc skorzystać z ZUS PLUS sama sobie mam podwyższyć podstawę ?
OO
3 lata temu
TRZEBA ZROBIĆ REFERENDUM
...
Następna strona