Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Arkadiusz Braumberger
|

Morawiecki nie wycofuje się z projektu centralnego rejestru faktur

75
Podziel się:
Morawiecki nie wycofuje się z projektu centralnego rejestru faktur
(STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews)

Skarbówka nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur. Ministerstwo Finansów będzie też analizować wprowadzenie w VAT mechanizmu podzielonej płatności - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem oba rozwiązania pomogą w walce z wyłudzeniami VAT.

Na początku stycznia Morawiecki, minister rozwoju i finansów, zadeklarował, że walka z wyłudzeniami VAT to absolutny priorytet, "bo tam się kryją miliardy". Lukę w VAT, czyli różnicę w podatku należnym a tym, który został zapłacony, oszacował na 40-60 mld zł.

W piątek PAP zapytał Morawieckiego, czy ministerstwo zamierza wycofać się z pomysłu utworzenia centralnego rejestru faktur, jak niedawno donosiła prasa.

- Absolutnie nie ma takiego planu, żeby zmniejszyć wagę projektu centralnego rejestru faktur. Poszerzamy zakres Jednolitego Pliku Kontrolnego, mamy coraz więcej wiedzy, co do tego kto, jak, komu i za co płaci. Bardzo się z tego cieszę, bowiem od lutego, marca będziemy mogli przystąpić do bardzo skrupulatnych analiz, które pokażą nam, którędy uciekają nasze podatki. I to jest zadanie numer jeden dla ministra finansów na ten rok - podkreślił.

- Musimy uszczelnić system podatkowy w takiej wysokości, żeby te wielkie wydatki społeczne i socjalne, które poczyniliśmy, żeby można było je sfinansować bez pogorszenia sytuacji budżetowej - dodał.

Morawiecki pytany był też o możliwość wprowadzenia w VAT mechanizmu split payment, czyli podzielonej płatności. Płacony VAT nie trafia w takim przypadku na rachunek sprzedawcy, ale specjalnie dedykowane konto.

- Najpierw dokonamy pewnych analiz, a potem przekażemy informację w tej sprawie. Myślę, że może w ciągu miesiąca, dwóch będziemy wiedzieć więcej w tej sprawie. Jeśli chodzi o split payment, to jest to rzecz, która podlega również rozmowom z Komisją Europejską, dlatego trudno teraz o tym mówić bez wstępnych uzgodnień z UE - zastrzegł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(75)
polak
6 lat temu
Centralny Rejestr Faktur to jest po prostu genialne. Cała prawda na dłoni. Jest OK!
Piotr
6 lat temu
"mamy coraz więcej wiedzy, co do tego kto, jak, komu i za co płaci." i o to w całej tej akcji chodzi. Teraz mają bezcenną wiedzę o największych tajemnicach firm. To dopiero kasę i haki sobie zrobią pisiurki...
sdd--
6 lat temu
to jest ta zapowiadana pomoc dla malych polskich firm ? bydle banksterskie
fdsa
6 lat temu
Jak luka w VAT? Przecież miałeś ją już zlikwidować? Znowu ci w życiu nie wyszło?
Andrzej
6 lat temu
Wiedziałem, że jpk to nie koniec nowości. Po to wykupiłem gwarancję do symfonii, przynajmniej mam pewność, że moje oprogramowanie zawsze będzie dostosowane do zmian w podatkach.
...
Następna strona