Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Opieka nad dzieckiem. Kiedy można skorzystać z dni wolnych od pracy?

1
Podziel się:

Rodzic pracujący na etacie musi mieć możliwość w awaryjnych sytuacjach nie przyjść do pracy, by opiekować się dzieckiem. Takie prawo daje kodeks pracy. Każdy pracownik, który ma dziecko, może wziąć wolne dla opieki nad nim.

Na opiekę nad dzieckiem przeznaczone są specjalne dni wolne, które można wykorzystać, składając odpowiedni wniosek
Na opiekę nad dzieckiem przeznaczone są specjalne dni wolne, które można wykorzystać, składając odpowiedni wniosek (brittak/iStockphoto)

Opieka nad dzieckiem to bardzo wyczerpujące zajęcie. Każdy rodzic przynajmniej raz doświadczył tego, że trzeba zostać w domu, by podleczyć chore dziecko. Nie ważne jest w takiej sytuacji, czy dolegliwości są związane ze zwykłym przeziębieniem, czy jest to jakaś poważniejsza choroba. Jeśli dziecko jest za małe, by mogło zostać w domu same, a nie masz możliwości poproszenia o pomoc babci lub opiekunki, trzeba będzie wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem.

Opieka nad dzieckiem – zwolnienie lekarskie

Z dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka, o ile oczywiście posiadają ubezpieczenie chorobowe. Wtedy mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy.

Każdy pracownik może skorzystać z dwóch płatnych dni zwolnienia, które przeznaczone będą na opiekę nad dzieckiem. Żeby można było skorzystać z opieki nad dzieckiem, nie może być ono starsze niż 14 lat. Dwa dni zwolnienia przeznaczone na opiekę nad dzieckiem może być wykorzystane łącznie lub osobno. Pracownik ma nawet prawo wzięcia jednej lub dwóch godzin opieki nad dzieckiem z całej puli. Warto mieć jednak na uwadze pracodawcę i robić wszystko by nie komplikować zbytnio organizacji pracy. Wolne takie przysługuje niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy o pracę ma podpisany rodzic i jak długo pracuje.

Ważne, by zapamiętać, że dwa dni urlopu przysługują łącznie obu rodzicom. Mogą się więc podzielić takim zwolnieniem. Uprawnienie do skorzystania z dni opieki nad dzieckiem musi być wykorzystane do 31 grudnia danego roku. W przeciwnym razie przepada. Nie da się go przenieść na kolejny rok.

Prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem

Opieka nad dzieckiem należy się niezależnie od liczby posiadanych przez pracownika dzieci.

Jeśli dzieci jest więcej, to liczba dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dziećmi się nie zwiększa. Jeśli pracownik świadczy pracę dla kilku pracodawców, to w każdym z miejsc pracy nabywa osobno prawo do dni wolnych w związku z opieką nad dzieckiem.

Trzeba pamiętać, że dni wolne na opiekę nad dzieckiem przysługują również rodzicom rozwiedzionym albo tym, którzy są w nieformalnych związkach. W takiej sytuacji dwa dni dotyczy każdego związku, z którego pochodzi dziecko.

Żeby skorzystać z prawa do dni wolnych, pracownik musi złożyć wniosek. Musi wyraźnie w nim określić, czy chce wziąć wolne w dniach, czy w godzinach. Jeśli weźmie pierwszy w dniach, to drugiego nie może już wziąć w rozliczeniu godzinowym.

Niepełny wymiar czasu pracy a opieka nad dzieckiem

W sytuacji pracownika, który jest zatrudniony w niepełnym czasie pracy, zwolnienie związane z opieką nad dzieckiem należy się w wymiarze godzinowym, który jest ustalany proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia tego pracownika. Każdą niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla się w górę. W czasie zwolnienia związanego z opieką nad dzieckiem pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Jest ono obliczane w ten sam sposób jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Gonia
4 lata temu
Czyli jesli nie mam co zrobic z dzieckiem,a siedzę z nim od 12.03 w domu to czy przysługuje mi dalszą opieka ???