Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
|

PIT 2014. Rozlicz podatek roczny w terminie

0
Podziel się:

Zapominalscy zapłacą kary finansowe, nawet 35 tys. złotych.

PIT 2014. Rozlicz podatek roczny w terminie
(Fotolia)

Niektóre deklaracje trzeba złożyć już w pierwszym miesiącu nowego roku. Za niewywiązanie się z obowiązku względem skarbówki grożą nie tylko odsetki od zaległości podatkowych, ale również kary finansowe.

Niezłożenie rocznych deklaracji podatkowych PIT do urzędu skarbowego jest traktowane jako wykroczenie skarbowe, za co na podatnika może zostać nałożona grzywna. Widełki są dość szerokie, a wysokość kary zależna jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie wynosi 1750 zł) i oscyluje w granicach 175 a 35 tys. zł. Najmniejszy wymiar grzywny to 1/10 najniższej krajowej , natomiast maksymalna grzywna to jej 20-krotność.

Ponadto, zapominalscy podatnicy, którym w rozliczeniu wyszedł podatek do zapłaty będą musieli zapłacić odsetki od zaległości podatkowych. Aktualnie podstawowa stawka odsetek to 8 procent. Tak zwana kwota wolna, której nie trzeba wpłacać fiskusowi to 8,70 zł.

Przykład

Do końca stycznia

Jako pierwsi zeznanie roczne w urzędzie skarbowym muszą złożyć tak zwani ryczałtowy. Mowa tutaj o przedsiębiorcach, którzy opodatkowali przychody stałą stawką procentową (3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%) oraz osobach prywatnych, które poza działalnością gospodarczą zarabiają na wynajmowaniu mieszkań, czy domów i płacą 8,5 procentowy podatek fiskusowi. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Zeznanie muszą również przekazać do skarbówki podatnicy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz duchowni (PIT-19A). W tym drugim przypadku formularz nie służy zadeklarowaniu rocznego przychodu, ale poinformowaniu o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Rodzaj deklaracji PIT
Źródło: Money.pl na podstawie MF
PIT-28 Osoby fizyczne opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Złożenie zeznania o wysokości o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy.
PIT-16/A Osoby fizyczne opodatkowane w formie karty podatkowej. Złożenie zeznania o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
PIT-19/A Osoby duchowne osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób duchownych. Złożenie deklaracji o wysokości składki zdrowotnej, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego.

Wyżej wymienione deklaracje PIT do urzędu skarbowego trzeba przekazać do 31 stycznia, jednak jest to weekend, dlatego ostateczny termin przypada na pierwszy dzień roboczy, w tym roku jest 2 lutego.

Od tego roku zmianie uległy terminy przekazania dokumentów w tradycyjnej, papierowej formie. Do końca stycznia trzeba złożyć w skarbówce deklaracje: PIT-11 (informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) oraz PIT-4R i PIT-8AR (deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy). Z tego rozwiązania, mogą skorzystać tylko nieliczne przedsiębiorstwa, czyli te, które zatrudniają maksymalnie 5 osób i rozliczają księgowość samodzielnie. Termin można wydłużyć o miesiąc, wówczas deklarację będzie można wysłać wyłącznie w formie elektronicznej, na przykład za pośrednictwem systemu e-Deklaracje dostępnego na stronie internetowej ministerstwa finansów.

Do końca lutego

W lutym terminów powinny pilnować przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 5 osób oraz biura rachunkowe. Bowiem im został narzucony obowiązek elektronicznej wysyłki deklaracji PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR.

Do końca lutego deklaracje PIT-11 muszą trafić do pracowników. Zakłady pracy mają obowiązek wysłać dokumenty pocztą lub przekazać osobiście najpóźniej 2 marca, ponieważ 28 lutego wypada w weekend.

Do końca kwietnia

Najwięcej czasu na złożenie zeznania w skarbówce (bo do czwartku 30 kwietnia) mają podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem za zasadach ogólnych, czyli odprowadzają podatek według skali podatkowej (18 lub 32 procent, w zależności od tego czy został przekroczony próg podatkowy 85 528 zł) oraz podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i wybrali podatek liniowy (19 procent).

O obowiązkowym rozliczeniu podatkowym muszą pamiętać również osoby, które w ubiegłym roku zarobiły na sprzedaży papierów wartościowych (udziałów czy akcji). Podatnicy nie odprowadzają zaliczek w ciągu roku, ale mają obowiązek zrobić w formie rocznego rozliczenia. Biura maklerskie mają obowiązek wysłać do inwestora PIT-8C do końca lutego. Z kolei właściwym do rozliczenia podatku jest druk PIT-38.

O rozliczeniu z fiskusem muszą pamiętać również osoby, które w 2014 roku sprzedały nieruchomość (mieszkanie, dom, lokal przedsiębiorczy). Dotyczy to jednak tych transakcji, gdzie od daty zakupu nie upłynął okres 5 lat, licząc nie od dokładnej daty, ale od końca roku podatkowego. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Rodzaj deklaracji PIT
Źródło: Money.pl na podstawie MF
PIT-37 Podatnik obliczający podatek według skali podatkowej. Formularz składają podatnicy, którzy uzyskują przychody za pośrednictwem zakładów pracy (płatnika) położonych na terytorium kraju, opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej (18, 32 procent).
PIT-36 Podatnik obliczający podatek według skali podatkowej. Formularz składają podatnicy, którzy w roku podatkowym: - prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej (18, 32 procent), działy specjalne produkcji rolnej, - uzyskiwali przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub z innych umów o podobnych charakterze, opodatkowanych na zasadach ogólnych, - uzyskiwali przychody ze źródeł położonych poza granicami kraju (np. emerytury, renty, stosunku pracy), - z innych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, od których, ani podatnik, ani płatnik w ciągu roku podatkowego nie mieli obowiązki odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy.
PIT-36L Podatnik prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane stawką 19 procentową. Złożenie zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
PIT-38 Podatnik uzyskuje dochody z tytułu kapitałów pieniężnych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT. Złożenie zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym z tytułu sprzedaży papierów wartościowych.
PIT-39 Podatnik, który osiągnął przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Złożenie zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Czytaj więcej w Money.pl
PITy-11. Ważne zmiany dla pracodawców! Od tego roku obowiązują nowe terminy i sposoby przekazania dokumentów. Sprawdź, jakie.
Tak zapłacisz nawet dwa razy niższy podatek Zamiast 18 możesz oddawać fiskusowi tylko 8,5 procent. Zobacz, co musisz zrobić.
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)