Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

PIT-R. Co obejmuje PIT-R i jak go wypełnić?

2
Podziel się:

PIT-R to specjalny rodzaj formularz PIT, na którym wykazuje się informacje na temat wypłaconych podatnikowi kwot z tytułu pełnienia obowiązków społecznych oraz obywatelskich. Czas na złożenie tej informacji mija ostatniego dnia lutego.

PIT-R jest załącznikiem do deklaracji PIT-11, w którym uwzględniane są kwoty związane z wykonywaniem obowiązków społecznych i obywatelskich
PIT-R jest załącznikiem do deklaracji PIT-11, w którym uwzględniane są kwoty związane z wykonywaniem obowiązków społecznych i obywatelskich (Fotolia, Gina Sanders/Fotolia)

Czym są obowiązki społeczne i obywatelskie?

Obowiązki społeczne i obywatelskie są elementami czynności związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych. Najczęściej dotyczy to stanowiska posła, radnego, senatora. Związane są one ze sprawowaniem publicznych funkcji władzy wykonawczej, sądowniczej i ustawodawczej. Dotyczy to także piastowania stanowisk związanych z organizacjami o charakterze społecznym, czyli wszystkich organizacji pozarządowych. To także forma wolontariatu.

PIT-R składają obywatele, którzy są osobami fizycznymi, a także które prowadzą działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej.

Co trzeba ująć w ramach PIT-R?

Deklaracja PIT-R uwzględnia w swoich ramach diety i należności za czas podróży służbowej osoby, która nie jest pracownikiem. Dotyczy to także diet oraz kwot stanowiących zwrot kosztów otrzymanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, ale do wysokości nieprzekraczającej miesięcznej kwoty 2280 złotych. PIT-R wykazuje także przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności powiązane bezpośrednio z pełnionymi przez nie obowiązkami społecznymi lub obywatelskimi, niezależnie od sposobu powoływania tych osób i bez wyłączania odszkodowania za utracony zarobek.

PIT-R to załącznik do PIT-11. W pozycji 81 podatnik wskazuje, czy dotyczy go deklaracja PIT-R, czy nie. PIT-11 nie trzeba wypełniać, jeżeli wypłaca się należność osobie fizycznej z tytułu pełnienia przez nią obowiązków społecznych i obywatelskich, ale kwota ta nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku dochodowego.

PIT-R składa się z pięciu danych autoryzacyjnych płatnika, takich jak identyfikator NIP lub PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu, która jest wykazywana w jednym z ośmiu zeznań podatkowych za dwa lata wcześniej wobec przesłania PIT-R. Wskazać można również wartość 0, jeżeli za ten rok podatkowy nie zostało złożone jedno z tych zeznań.

Złożenie PIT-R do urzędu skarbowego

PIT-R stanowi załącznik do PIT-11, dlatego jest on przesyłany do urzędu skarbowego w takim samym terminie jak podstawowa deklaracja. Papierowo lub elektronicznie należy go dostarczyć do 28 lutego (podatnik) lub papierowo do urzędu skarbowego do 31 stycznia w przypadku płatnika rozliczającego nie więcej niż 5 podatników, lub elektronicznie do urzędu skarbowego do 28 lutego w przypadku biur rachunkowych oraz innych płatników.

Wypełnienie PIT-R

Na pierwszym miejscu w PIT-R wpisuje się numer NIP płatnika, następnie urząd skarbowy oraz cel jego złożenia. Część B to dane identyfikacyjne płatnika. Część C należy do danych podatnika, takich jak NIP lub PESEL, nazwisko, data urodzenia. Część D wymaga dużej uwagi, ponieważ zapisuje się tam informacje na temat kwot wypłaconych podatnikowi w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Na końcu tabeli sumuje się kwoty po odliczeniu kwot wolnych od podatku. Część E należy do imienia i nazwiska płatnika lub osoby upoważnionej do sporządzenia tego dokumentu oraz podpis.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Szukający
7 miesięcy temu
Brak konkretów, co należy wpisać w poszczególnych kolumnach części D
Szukający
7 miesięcy temu
W ogóle nie przydatny