Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Plan urlopów

0
Podziel się:

Prawo do urlopu jest jednym z podstawowych praw każdego pracownika. Każdego roku przysługuje mu urlop wypoczynkowy. Żeby praca w firmie przebiegała bez zakłóceń podczas nieobecności pracownika, który korzysta z urlopu, sporządza się plan urlopów.

Opracowanie planu urlopowego przydaje się w dużych firmach
Opracowanie planu urlopowego przydaje się w dużych firmach (Unsplash, pixabay.com (CC0))

Ustalanie planu urlopów

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym samym roku, w którym nabył do niego prawo. W wielu firmach, by zapewnić skuteczne funkcjonowanie firmy podczas nieobecności tych, którzy na urlop się wybierają, można ustalić plan urlopów.

Ustalenie planu urlopów nie jest obowiązkowe, jeśli w firmie nie działa żadna organizacja związkowa, a także w sytuacji, gdy działająca organizacja związkowa zgodziła się, żeby plan urlopów nie był ustalony. Jeśli pracodawca zrezygnuje z ustalania planu urlopowego, to termin wypoczynku jest on zobowiązany ustalić z każdym pracownikiem indywidualnie.

Jeśli jednak pracodawca zdecyduje się sporządzić plan urlopów, to trzeba to zrobić z wyprzedzeniem. Chodzi o to, by wszyscy pracownicy mogli się z takim planem zapoznać.

Kiedy przydaje się plan urlopów?

Plan urlopów będzie niezbędny szczególnie w firmach, które zatrudniają bardzo dużo pracowników. Dzięki niemu można dobrze zorganizować pracę. Warto zdać sobie sprawę, że plan urlopowy nie musi dotyczyć całego roku kalendarzowego. Czasem warto przygotować go np. co pół roku. Jest to rekomendowane szczególnie wtedy, gdy w firmie często zachodzą zmiany. Ustalenie planu urlopu nie znaczy, że nie można go później zmieniać.

Kodeks pracy nie określa, kiedy plan urlopów powinien być sporządzony. Nie ma też regulacji, określających, w jakiej kolejności pracownicy powinni deklarować termin urlopu wypoczynkowego. Najlepiej więc ustalić to w przepisach wewnętrznych.

Ustalając plan urlopów, trzeba pamiętać, że pracownikowi należy się przynajmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku (oczywiście wliczając w to weekendy i święta).

Jeśli pracownik zadeklaruje w planie urlopu określony termin wypoczynku, to nie jest to równoznaczne z tym, że tego terminu nie można zmienić. Przesunięcia terminu może dokonać albo pracownik, albo pracodawca. Ważnym powodem, dla którego pracodawca może zmienić termin zadeklarowanego wcześniej urlopu, jest np. sytuacja, w której nieobecność spowodowałaby poważne zakłócenia w organizacji firmy.

Plan urlopowy może być tworzony przez pracodawcę wedle własnego uznania.

Jak ustalić plan urlopowy dla młodych pracowników?

Trochę inne podejście jest do pracowników, którzy rozpoczynają dopiero pracę. Im przysługuje urlop w wymiarze 1/12 wymiaru za każdy miesiąc. W planie urlopowym nie można zapomnieć o pracownikach, którzy wracają do pracy np. po urlopie macierzyńskim.

Warto wiedzieć, że plan urlopowy nie zobowiązuje pracownika. I tak musi on złożyć wniosek do pracodawcy, a ten musi wyrazić zgodę na wzięcie urlopu.

Plan urlopowy ma wiele zalet. Przede wszystkim porządkuje organizację pracy w firmie. Jeśli pojawią się jakieś problemy, to przełożony zawsze może zdecydować, kto będzie miał urlop w określonym terminie. Jeśli pracownicy sami ustalają sobie urlopy, to czują się bardziej docenieni. Plan urlopowy ma jednak minusy. Układając plan urlopowy, trzeba uwzględnić zdarzenia, które trudno przewidzieć. Trzeba też spróbować oszacować, jakie będzie zapotrzebowanie na pracowników w określonym okresie.

Plan urlopowy nie obejmuje urlopu na żądanie.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)