Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Praca na czarno. Konsekwencje dla pracownika i pracodawcy

5
Podziel się:

Praca na czarno jest nielegalną formą zatrudnienia, która pozornie może przynosić zyski pracownikowi lub pracodawcy, ale obie strony mogą ponieść konsekwencje takiego układu.

Na osoby bezrobotne zatrudnione na czarno może zostać nałożona kara grzywny
Na osoby bezrobotne zatrudnione na czarno może zostać nałożona kara grzywny

Praca na czarno, czyli praca bez podpisywania jakiejkolwiek umowy, czy to o pracę, czy też cywilnoprawnej, wciąż się zdarzają. Wszystko dlatego, że niosą za sobą korzyści dla pracodawców. Jednak wiąże się to z konsekwencjami zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Co to jest praca na czarno?

Praca na czarno, czyli inaczej nielegalne zatrudnienie, to sytuacja, jeśli:

  • pracownik jest zatrudniony bez żadnego potwierdzenia tego faktu na piśmie odpowiednią umową i wypisanymi warunkami;
  • pracodawca nie zgłosił osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego;
  • bezrobotny podejmuje zatrudnienie bez powiadomienia urzędu pracy;
  • przedsiębiorca zatrudnia cudzoziemca, który nie ma zezwolenia na pracę.

Praca na czarno – konsekwencje dla pracodawcy

Jeśli praca na czarno zostanie wykryta, to konsekwencje takie będą dotykały w większym zakresie pracodawcę niż pracownika. Największe konsekwencje związane są z naruszeniem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne pracownika. Jeśli składki nie są odprowadzane, to grozi za to odpowiedzialność karna, a także wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek.

Praca na czarno – konsekwencje dla pracownika

Pracownikowi zatrudnionemu na czarno nie grozi nic, o ile nie jest on osobą bezrobotną. W sytuacji, gdy jest jednak wpisany do rejestru bezrobotnych, podejmie pracę na czarno, a nie powiadomi o tym urzędu pracy, może być ukarany grzywną, która nie będzie niższa niż 500 zł.

Inspektor pracy, który przeprowadza kontrolę w firmie i stwierdzi, że pracują tam osoby zatrudnione "na czarno", musi zawiadomić urząd kontroli skarbowej. Wszystko dlatego, że w takiej sytuacji istnieje podejrzenie naruszenia przepisów podatkowych.

Kary i odpowiedzialności nie uniknie też osoba, która nie posiadając pisemnej umowy o pracę, a także nie zostanie zgłoszona do ubezpieczenia społecznego. W takiej sytuacji całkowite konsekwencje zostaną poniesione przez pracodawców. Wszystko dlatego, że to on ma obowiązek zawrzeć umowę i zgłosić pracownika do ZUS-u.

W sytuacji, gdy pracownik zgłosi do Inspekcji Pracy, że nie jest zatrudniony legalnie, czyli że jego praca jest pracą na czarno, to w imieniu pracownika, inspektor pracy ma prawo wniesienia skargi do sądu pracy, o to, żeby sąd ustalił istnienie stosunku pracy. Dzięki temu osoba, która jest zatrudniona „na czarno”, będzie mogła domagać się odsetek od ubezpieczeń społecznych oraz zaliczek, które nie były odprowadzone na podatek dochodowy.

Jak udowodnić pracę na czarno?

W przypadku badania, czy praca jest pracą na czarno, ważne, by wiedzieć, jaki rodzaj umowy powinien wiązać strony. Jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia (a tak może się zdarzyć w przypadku pracy na czarno) to można takie wynagrodzenie odzyskać. Trzeba wtedy złożyć pozew do sądu, potem udowodnić, że pracę wykonywaliśmy, a także udowodnić kwotę wynagrodzenia.

Jako dowody w sądzie można uznać zeznania kolegi z pracy lub innych osób albo klientów firmy, zdjęcia pracownika z miejsca pracy, a także e-maile. W przypadku wykrycia pracy na czarno, konsekwencje będzie ponosił pracodawca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
aska
5 miesięcy temu
jaka jest odpowiedzialność, jeśli pracujesz nieoficjalnie jako księgowa mając inną pracę?
Obywatel
rok temu
Ciekawe co w przypadku gdy pracownik zatrudniony w jednej firmie na umowę o pracę dorabia (np. w czasie urlopu wypoczynkowego lub dni wolnych od pracy) w drugiej na czarno? Jeżeli w trakcie tej pracy na czarno dojdzie do wypadku, taki ktoś i tak mając zapłacone ubezpieczenie zdrowotne płacone u pracodawcy gdzie świadczy legalną pracę, będzie leczony na koszt państwa polskiego.
true
2 lata temu
Czy osoba niepełnoletnia może ponieść konsekwencje pracy na czarno?
DSA
3 lata temu
pracownik i pracodawca powinien być ukarany. Pracownik, za to że nie zglosi ze pracuje na czarno a przez co zarabia więcej o kwotę składek i zaliczki, ktora nie jest odprowadzana a dostaje pracownik za to do kieszeni. Pracodawca za to ze nie trzyma sie kp . KAŻDA ZE STRON POWINNA BYĆ UKARANA!!
Ewa
5 lata temu
To decyzja pracodawcy a nie pracownika,on by mieć prace na to sie godzi.