Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rodzaje umów o pracę. Jakie typy umów występują?

1
Podziel się:

Podstawą każdej umowy o pracę jest stosunek pracy, jednak formalnie można wyróżnić kilka rodzajów takiej umowy. Jakie typy umów o pracę należy znać?

Umowa o pracę może być umową terminową albo bezterminową
Umowa o pracę może być umową terminową albo bezterminową (pixabay.com / CC0)

Umowa o pracę to świadczenie stosunku pracy. Wymaga ona od pracownika wykonywania określonej pracy pod kierownictwem i nadzorem pracodawcy. W zamian otrzymuje on wynagrodzenie.

Stosunek pracy

Podpisanie umowy o pracę powoduje zawiązanie stosunku pracy. Chodzi tu o nawiązanie specyficznej więzi między pracownikiem a pracodawcą. Na mocy stosunku pracy, pracownik zobowiązuje się, że będzie wykonywał pracę w miejscu i czasie, które będą określone przez pracodawcę. Pracodawca natomiast wypłaci wynagrodzenie za taką pracę.

To, że pracownik jest związany stosunkiem pracy, wynika z tego, że:

  • wykonuje pracę osobiście,
  • działa pod kierownictwem,
  • pracę wykonuje w określonym miejscu i czasie,
  • otrzymuje wynagrodzenie.

Cechą stosunku pracy jest jego odpłatność. Wynagrodzenie powinno być godziwe. Nie może być niższe niż minimalna pensja, którą ogłasza się raz do roku.

Stosunek pracy nawiązuje się w momencie, gdy jest podpisywana umowa o pracę. Żeby do tego doszło, obie strony muszą ustalić warunki pracy i płacy. Gdy umowa nie jest przygotowana na piśmie, pracodawca musi przekazać pracownikowi wszystkie warunki umowy. Trzeba pamiętać, że warunki umowy nie mogą być gorsze niż to, co określa prawo pracy.

Rodzaje umowy o pracę

Umowa o pracę to umowa dwustronnie zobowiązująca. Jest to umowa wzajemna. Oznacza to, że każda ze stron otrzymuje określone świadczenie, a sama też jakieś świadczenie spełnia. W zamian za pracę pracodawca wypłaca prawnikowi wynagrodzenie.

Możemy wyróżnić cztery rodzaje umów o pracę:

Pracodawca i pracownik nie mogą podpisać innych umów o pracę.

Te umowy mogą być umowami terminowymi albo bezterminowymi. Te bezterminowe będą nazywane inaczej umowami na czas nieokreślony. Umowy terminowe to umowy na okres próbny, czas określony albo na czas wykonania konkretnej pracy.* Umowa terminowa* rozwiązuje się w momencie, gdy czas umowy się kończy. Jest też umowa na zastępstwo. Można ją zawrzeć w sytuacji, gdy trzeba zastąpić nieobecnego pracownika.

Podczas zawierania umowy o pracę trzeba wyraźnie określić rodzaj umowy, który ma być zawarty. Jeśli taki rodzaj nie będzie określony, to jest on ustalany na podstawie całokształtu okoliczności, które towarzyszą nawiązaniu stosunku pracy. Jeśli na podstawie okoliczności, w których była zawarta umowa o pracę, nie można wywnioskować rodzaju umowy o pracę, to domniemywa się, że umowa jest zawarta na czas określony. Nie da się bowiem złożyć domniemania, że podpisano umowę innego rodzaju.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
RSH
3 lata temu
Od lat już nie ma takiego rodzaju umowy, jak umowa na czas wykonania określonej pracy. Obecnie jest umowa na okres próbny, umowa na czas określony, w tym czas zastępstwa jako jej szczególny rodzaj i na czas nieokreślony.