Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy o identyfikacji elektronicznej

7
Podziel się:

Usprawnienie komunikacji elektronicznej pomiędzy obywatelami, przedsiębiorstwami i administracją publiczną zakłada projekt ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.

Rząd przyjął projekt ustawy o identyfikacji elektronicznej
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Jak wskazało w komunikacie po posiedzeniu rządu Centrum Informacyjne Rządu, stanowi on pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem Polski do stosowania unijnego rozporządzenia w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (tzw. rozporządzenie eIDAS).

"To rozporządzenie posłuży ujednoliceniu usług zaufania i zasad sprawowania nadzoru oraz umożliwi wzajemne uznawanie środków identyfikacji elektronicznej, zwłaszcza przez instytucje sektora publicznego. Usługi zaufania odgrywają istotną rolę w elektronizacji obrotu prawnego, ponieważ wspierają wytwarzanie i dostarczanie dokumentów w tej postaci" - podkreśliło CIR.

Obecnie niektóre usługi zaufania, w tym m.in. podpis elektroniczny, regulowane są w ustawie o podpisie elektronicznym z 2001 r., jednak stosowanie rozporządzenia eIDAS wymaga jej uchylenia. Z tego względu przygotowano nową ustawę, która umożliwi stosowanie tego rozporządzenia i oparto ją - jak wskazał CIR - na założeniu zachowania ciągłości świadczenia podpisu elektronicznego.

"Jest to pierwszy etap prac, które prowadzone będą w najbliższych latach. Do pełnego wdrożenia (rozporządzenia) konieczne będzie również dostosowanie systemów informatycznych" - podkreślił CIR.

Unijne rozporządzenie znacznie poszerza katalog usług zaufania - oprócz podpisów elektronicznych i znakowania czasem - obejmie również e-pieczęci, e-doręczenia, konserwację pieczęci i podpisu oraz usługi ich walidacji (sprawdzenia ważności). Zobowiązuje też do ustanowienia nadzoru nad kwalifikowanymi i niekwalifikowanymi usługami zaufania.

Zgodnie z projektem minister cyfryzacji będzie pełnił nadzór nad przestrzeganiem przepisów o usługach zaufania. Nadzór będzie dotyczył kwalifikowanych i niekwalifikowanych usług zaufania, zakłada też stosowanie kar.

Zadaniem resortu cyfryzacji będzie zapewnienie funkcjonowania krajowej infrastruktury zaufania, którą tworzą: zaufana lista; narodowe centrum certyfikacji usług zaufania; rejestr dostawców usług zaufania. Narodowe centrum certyfikacji, funkcjonujące w ramach Narodowego Banku Polski, wydaje certyfikaty dla kwalifikowanych dostawców usług zaufania.

Rozporządzenie eIDAS, wprowadza nowe pojęcia. Wejdą do użycia takie terminy jak np.: kwalifikowany podpis elektroniczny (zastępuje bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym certyfikatem kwalifikowanym) i kwalifikowany elektroniczny znacznik czasu (zastępuje znakowanie czasu).

Rozporządzenie wprowadza również mechanizm notyfikacji "identyfikacji elektronicznej" dla potrzeb realizacji usług online. Użytkownik identyfikacji elektronicznej, któremu ją wydano w jednym kraju członkowskim UE, będzie mógł skorzystać z publicznych usług online w innym kraju unijnym.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
dobrazmiana
7 lat temu
Numer Bestii Ap. 13:18 to PIS Prawnie Inwigiluje Szpieguje
suwer
7 lat temu
No to fajnie PIS , jestem ciekaw ilu ludzi straci prace .W następnych wyborach na was nie zagłosuje , jeżeli moje przewidywania się sprawdzą.
zdegustowany
7 lat temu
do dupy z takim projektem !!! a co wtedy gdy " pseudo przedsiębiorca " nie wypełnia swojego zobowiązania i nie dostarcza na czas faktury do opłacenia odbiorcy ? co wtedy pis-dzielce zaproponujecie ? poznańska energetyka nie dostarcza faktur na czas i nawet nie udziela odpowiedzi na składane reklamacje !!! fakturę za 03/05 2015 dostarczyli dopiero w czerwcu 2016 !!! rewelacja !!!
piotr
7 lat temu
70%polaków bedzie miało przez to kłopoty bo niestety w Polsce tyle osób ma problemy finansowe. taki kraj
upodlony uczc...
7 lat temu
Nie ufam tym expertom i nie ufam rządowi więc nie będą to profile zaufane