Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Samozatrudnienie. Zalety i wady

1
Podziel się:

Samozatrudnienie to podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. Ten sposób pracy może opłacać się zarówno zatrudnionemu, jak i jego zleceniodawcy.

Samozatrudnienie wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak przynosi również korzyści
Samozatrudnienie wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak przynosi również korzyści (Unsplash, Pixabay (CC0))

Samozatrudnienie jest najlepszym rozwiązaniem dla bardzo dobrze zarabiających pracowników. W takiej sytuacji wysokie składki na ubezpieczenie społeczne, a także podatki bardzo mocno podnoszą koszty związane z utrzymaniem stanowiska pracy. Po drugiej strony tej barykady są ci, dla których samozatrudnienie wynika z sytuacji zawodowej i jest wybierane z konieczności.

Co to jest samozatrudnienie?

Z samozatrudnieniem mamy do czynienia, gdy osoba fizyczna uruchamia działalność gospodarczą po to, by podjąć współpracę z przedsiębiorcą, z którym wcześniej wiązała ją np. umową o pracę. Samozatrudnienie nie wyklucza możliwości wykonywania dodatkowych prac dla innych podmiotów.

Gdy samozatrudniony radzi sobie z biznesem dobrze, z czasem przekształca się w firmę, która nawet może zatrudniać innych ludzi.

Samozatrudnieniem nie jest działalność, w której nie ponosi się ryzyka gospodarczego związanego ze zleceniem. Samozatrudnieniem nie jest też wykonywanie zadań na zlecenie podmiotu, który samodzielnie ponosi odpowiedzialność za końcowy efekt i wreszcie nie możemy mówić o samozatrudnieniu, gdy osoba pracuje pod kierownictwem i w miejscu określonym przez zlecającego. Żeby konkretną działalność nazwać samozatrudnieniem, trzeba być dla siebie sterem, okrętem i żeglarzem i samodzielnie ponosić pełne ryzyko powodzenia zlecenia.

Wbrew powszechnemu poglądowi, przechodzenie z pracy etatowej na tzw. samozatrudnienie nie pojawia się tylko z inicjatywy pracodawcy. Często to sami pracownicy proponują taką formę zatrudnienia. Samozatrudnienie daje bowiem większą elastyczność czasu i miejsca pracy, możliwość wykonywania zadań dla wielu zleceniodawców.

Samozatrudnienie daje przede wszystkim spore korzyści podatkowe. Pozwala obniżyć podstawę opodatkowania, bo można wliczać w koszty niektóre wydatki związane z działalnością, np. użytkowania samochodu czy te związane z zakupem materiałów biurowych. Jeśli siedzibą firmy jest prywatne mieszkanie, można także odliczyć część czynszu. Nie jest to możliwe w przypadku umowy o pracę.

Możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług

Nie bez znaczenia jest możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług. Samozatrudnieni mogą rozliczać się podatkiem ryczałtowym lub według 19 proc. stawki podatku liniowego. To znacznie korzystniejsze, ponieważ osoby, które są związane stosunkiem pracy, muszą rozliczać się według stawek progresywnych i progów 18 proc. i 32 proc.

Samozatrudnienie pozwala lepiej zarabiać. Dla pracodawcy jest to obniżenie kosztów. Samozatrudnienie to również możliwość skorzystania z kredytów oraz dotacji przeznaczonych dla małych przedsiębiorstw.

Samozatrudnienie może być nawiązane na podstawie różnych form współpracy. Samozatrudniony może być związane ze zleceniodawcą:

  • umową o świadczenie usług, często przypomina ona umowę zlecenie; zakłada ona wykonanie określonych usług na rzecz zleceniodawcy;
  • umową zlecenie, w której jedna ze stron zobowiązuje się wykonać konkretną usługę na rzecz zleceniodawcy;
  • umową o dzieło, gdzie wykonawca ma za zadanie wykonać jakieś dzieło, a zamawiający obiecuje, że za to dzieło zapłaci; trzeba też wiedzieć, że dziełem musi być konkretna rzecz lub rezultat.

Samozatrudnienie może być wspaniałym pierwszym krokiem, by spróbować swoich sił w prowadzeniu firmy i przekonać się, czy jest to nasz sposób na życie.

praca
działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Efka
5 lata temu
Samozatrudnienie może opłacać się jedynie zleceniodawcy. W większości ci "biznesmeni z cudzego wyboru" nie mają wyjścia i stają się tanimi i coraz tańszymi pracownikami oszczędzającymi na odpisach emerytalnych. Z powodu miniszczątkowej emerytury (jeśli dozyją) są skazani na pracę dożywotnią. Jeśli jesteś genetycznie skazany na krótkie życie to samozatrudnienie zniesiesz, jeśli chcesz pożyć dłużej to dłużej będziesz przeklinał tę formę zatrudnienia.