Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sektor MSP pozytywnie patrzy w przyszłość

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy liczą na wzrost sprzedaży i utrzymanie wydatków na inwestycje.

Sektor MSP pozytywnie patrzy w przyszłość
(nyul/iStockphoto)

Pierwsza fala badania Bibby MSP Index potwierdziła pozytywne oceny perspektyw dla rozwoju firm z sektora MSP. Przedsiębiorcy liczą na wzrost sprzedaży i utrzymanie wydatków na inwestycje.

Bibby MŚP Index w pierwszym kwartale b.r. osiągnął wartość 60,2 pkt. co wskazuje, że trend rozwoju małych i średnich firm w Polsce w kolejnych 6 miesiącach będzie pozytywny. Istotnym czynnikiem kształtującym trend wzrostowy jest spodziewana progresja sprzedaży i założenie o utrzymaniu poziomu inwestycji i stabilnej płynności finansowej.

Indeks oparto na założeniu, że o kondycji każdego przedsiębiorstwa, a w szczególności firm małych i średnich, stanowi kilka kluczowych obszarów. Należą do nich sprzedaż (zamówienia), inwestycje, zatrudnienie, płynność finansowa oraz poziom zadłużenia firmy. Są one szczegółowo analizowane zarówno w ujęciu aktualnym a także kontekście przyszłej średniookresowej perspektywy rozwoju.

Przyjmowane przez wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wyniki >50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik < 50 pkt. to prognoza kryzysu, wynikającego z pogarszającej się kondycji firm. Rolę szczególną przypisano aspektowi finansowania. Uznano bowiem, że płynność finansowa i zrównoważone zewnętrzne finansowanie (poziom zadłużania) pełnią funkcję w małych i średnich firmach dużo poważniejszą, niż w dużych korporacjach, relatywnie mniej narażonych na zapaść spowodowaną raptowną utratą płynności czy nadmiernym wzrostem zadłużenia.

- _ Pierwsza fala naszego badania przynosi szereg ciekawych obserwacji na temat małych i średnich firm. Widzimy, że Polscy przedsiębiorcy, mimo wskazywanych przeszkód i nienajlepszych nastrojów ( wśród badanych łącznie 61,1 proc. uznało, że końcówka poprzedniego roku i pierwszy kwartał roku bieżącego były niepomyślne), są przygotowani by radzić sobie w każdych warunkach, niezależnie od koniunktury i zewnętrznego wsparcia. Ponad 20 lat przedsiębiorczości w Polsce przynosi efekty. Potwierdziły się nasze obserwacje o fatalnej kulturze płatniczej wśród polskich przedsiębiorców – jedynie 17 proc. przyznało, że otrzymuje zapłatę za swoje usługi lub dostarczone towary w terminie. Cieszy więc, że mimo wielu przeszkód ten kluczowy dla rozwoju naszego kraju sektor przedsiębiorstw optymistycznie patrzy w przyszłość _ - Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Zarządzający Bibby Financial Services.

W badaniu wzięło udział 450 firm z sektora MSP z całej Polski. Badanie przeprowadzone techniką CATI zostało zrealizowane przez firmę Keralla Research, specjalizującą się w badaniach firm.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t89394.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gorsze;nastroje;gospodarstw;domowych,41,0,826409.html) Gorsze nastroje gospodarstw domowych W II kw. 2011 r. wartość Barometru KPF-IRG spadła do 66,7 pkt z 69,7 pkt. Oznacza to pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych i mniejszy popyt na kredyt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/przedsiebiorcy;nie;widza;szans;na;zmniejszenie;biurokracji,29,0,811805.html) Przedsiębiorcy nie widzą szans na zmniejszenie biurokracji Biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu - uważa 71 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lepsze;nastroje;ale;pesymisci;przewazaja,110,0,785774.html) Lepsze nastroje, ale pesymiści przeważają Wskaźnik optymizmu konsumentów wzrósł o 3,12 pkt do poziomu 86,70 pkt w lutym.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)