Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Składki od kosztów dojazdu do pracy

0
Podziel się:

Czy pracodawca powinien odprowadzać składki na ZUS od zwróconych pracownikowi kosztów dojazdu do pracy?

Składki od kosztów dojazdu do pracy

Czy należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne w sytuacji, gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty dojazdu do pracy zgodnie z obowiązującym u niego regulaminem wynagradzania? Pracownik ten mieszka 70 km od siedziby firmy i dojeżdża do pracy pociągiem.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Z podstawy wymiaru składek na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. wyłączone zostały *korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, polegające m.in. na *korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

Nie stanowią zatem podstawy wymiaru składek przekazywane pracownikom *bilety okresowe lub "legitymacje zniżkowe" *uprawniające do określonej ulgi przejazdowej.

Wyłączenie to ma zastosowanie tylkowówczas, gdy pracodawca nie wypłaca z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego.
Nie obejmuje natomiast wypłaconych przez pracodawcę kwot w gotówce, choćby ich przeznaczeniem miało być pokrywanie przez pracownika części kosztów przejazdów środkami lokomocji.

Jeżeli zatem pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny, stanowiący zwrot ceny (czy też częściowy zwrot ceny) zakupionych przez niego biletów, od przychodu tego należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ZUS
KOMENTARZE
(0)