Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć pracownika a ubezpieczenie w ZUS

0
Podziel się:

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń, powinna zostać z nich wyrejestrowana przez płatnika składek. W przypadku pracowników taką rolę pełnią pracodawcy.

Śmierć pracownika a ubezpieczenie w ZUS
(Laurent SJ/CC/Flickr)

Z art. 13 pkt 1 ustawy systemowej oraz art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej wynika, że pracownicy podlegają obowiązkowo wszystkim rodzajom ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń, powinna zostać z nich wyrejestrowana przez płatnika składek. W przypadku pracowników taką rolę pełnią pracodawcy.


Na dokonanie wyrejestrowania pracodawca ma 7 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczeń - w tym przypadku od dnia wygaśnięcia stosunku pracy. Dłuższy termin dotyczy jedynie członków służby zagranicznej pełniących obowiązki służbowe w placówce zagranicznej. W tym przypadku płatnik ma obowiązek wyrejestrować byłego pracownika w ciągu 30 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń.

Wyrejestrowania z ubezpieczeń według ustalonego wzoru wynikającego z rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów, albo w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy o informatyzacji z oprogramowania wskazanego w ustawie systemowej (program Płatnik), albo w formie wydruku tego oprogramowania dokonuje się w jednostce organizacyjnej ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 93, art. 171 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
    • art. 13 pkt 1, art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) społecznych.
Czytaj na temat opłacania składek ZUS
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t46921.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kiedy;mozna;nie;placic;skladek;za;pracownika;uchylajacego;sie;od;pracy,128,0,747136.html) Kiedy można nie płacić składek za pracownika uchylającego się od pracy Jedynie rozwiązanie stosunku pracy upoważnia płatnika składek do wyrejestrowania pracownika z obowiązkowych ubezpieczeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/szczepienie;pracownikow;a;wysokosc;skladek;zus,156,0,937884.html) Szczepienie pracowników a wysokość składek ZUS Wartość świadczenia, za które pracownik ponosi częściową odpłatność będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jaka;odpowiedzialnosc;za;przekroczenie;kwoty;rocznej;podstawy;wymiaru;skladek,172,0,908972.html) Jaka odpowiedzialność za przekroczenie kwoty rocznej podstawy wymiaru składek Ubezpieczony odpowiada za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)