Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Sposób na niższe składki ZUS. Zobacz, jak skorzystać

26
Podziel się:

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalność gospodarczej mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy też mały ZUS. Po tym okresie powinni przejść na duży ZUS lub skorzystać z małego ZUS Plus. Czas na zgłoszenie do tego ostatniego upływa 31 stycznia 2023 r.

Sposób na niższe składki ZUS. Zobacz, jak skorzystać
Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalność gospodarczej mogą skorzystać z preferencji w ZUS, takich jak ulga na start czy też mały ZUS (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

W 2023 r. duży ZUS wraz ze składką chorobową wyniesie 1418,48 zł. Mały ZUS zmieni się dwa razy. Za okres od stycznia do czerwca będzie wynosić 331,26 zł, a za lipiec – grudzień 341,72 zł.

Przedsiębiorcy, których przychód w 2022 roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych mogą jeszcze skorzystać z tzw. małego ZUS Plus i tym samym obniżyć wysokość składek. Ulga dotyczy tylko danin na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy, natomiast składkę zdrowotną należy opłacać w pełnej wysokości.

Jeżeli przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą przez niepełny rok, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi może jednak skorzystać tylko ten, kto w 2022 roku prowadził działalność przez przynajmniej 60 dni.

Mały ZUS Plus niższy. Podwyżka ich ominie

Podstawa składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy wyliczana jest od dochodu. W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem, dochód stanowi połowę przychodu. Podstawa Małego ZUS Plus nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. W styczniu 2023 r. wynosi ono 3490 zł.

- Oznacza to że minimalna podstawa małego ZUS-u wyniesie 1047 zł. Jednak podstawa nie zmieni się tak jak w przypadku małego ZUS. Przepisy w tym zakresie są niespójne - zauważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt. - Dla małego ZUS jest mowa o wynagrodzeniu minimalnym obowiązującym w danym okresie, a nie o jednej stałej podstawie na cały rok. Zatem wysokość minimalna małego ZUS Plus będzie niższa od wysokości ZUS preferencyjnego - zauważa ekspert.

Efekt? Przedsiębiorcy z minimalną podstawą w całym 2023 r. będą opłacać ZUS w kwocie 331,26 zł (ze składką chorobową) i nie dotknie ich planowana na lipiec podwyżka płacy minimalnej.

Zgłoszenie do Małego ZUS Plus należy dokonać do końca stycznia 2023 r.

- Przedsiębiorca powinien wyrejestrować się z ZUS poprzez druk ZUS ZWUA z kodem, z którym jest obecnie zarejestrowany - instruuje Paweł Juszczyk. - Następnie powinien ponownie dokonać zgłoszenia poprzez złożenie dokumentu ZUS ZUA z kodem 05 90 albo 05 92, a później do 20 lutego wraz z DRA/RCA wysłać DRA II /RCA II, gdzie należy uzupełnić odpowiednie pola i ustalić podstawę składek na cały rok - dodaje.

Przedsiębiorca może obniżyć składki

Co istotne, z małego ZUS również można skorzystać w trakcie trwania roku podatkowego, jeśli w tym czasie skończy się czas na korzystanie z małego ZUS lub przedsiębiorca odwiesza działalność i ponownie zgłasza się do ubezpieczeń. Wówczas od następnego miesiąca lub dnia odwieszenia może skorzystać z małego ZUS.

- Jeśli stanie się to w drugiej połowie roku, to może się okazać, że przedsiębiorca nawet obniży swoje składki. Przy czym na zgłoszenie w trakcie roku mamy tylko 7 dni od dnia odwieszenia działalności lub skończenia okresu małego ZUS - informuje ekspert inFakt.pl.

Juszczyk dodaje, że osoby, które korzystały do tej pory z Małego ZUS Plus, mogą go kontynuować, pod zwykłymi warunkami, jeżeli w poprzednim roku ich przychód nie był wyższy niż 120 tysięcy złotych oraz prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
niko
11 miesięcy temu
Były dwie firmy a za tydzień będzie jedna, oznacza u mnie zapisana do ZUS i dziecko i niech walą się na ryj, koniec tego, pracuję od projektu do projektu, bywa że przez 4 lub 5 miesięcy nie zarabiam nic aby późnej wystawić większą fakturę i wtedy płacę PODATEK ZUS , razem z żoną zapłaciliśmy prawie 40tys więcej niż normalnie i stwierdziłem że koniec, nie będę socjalu utrzymywał, a żadnych przywilejów nie ma żadnych korzyści z tego że więcej płacę. Kolega w niemczech płaci dobrowolnie więcej ale jak chce iść do specjalisty jutro na 10:00 to wykonuje 1 telefon i ma wizytę a u nas???????
Ghhjjkll
11 miesięcy temu
I gdzie tu równość wobec prawa i uczciwa konkurencja ?
Były przedsię...
11 miesięcy temu
40 lat prowadziłem firmę. Dwa lata temu zwolniłem ludzi i zamknąłem firmę. Znajomy załatwił mi pracę urzędnika w Starostwie. I pluję sobie w brodę, że nie zrobiłem tego wcześniej. Luz, spokój, efektywnej pracy może z 2 godziny dziennie, żadnej odpowiedzialności. Żyć nie umierać.
Wyłęsa
11 miesięcy temu
Dlaczego oficjalna piramida finansowa ZUS dalej funkcjonuje pomimo zakazującej działalności piramid ustawie?
vfs
11 miesięcy temu
Niech mi już więcej nie pomagają. Dzięki polskiemu ładowi w tym roku będę jakieś 15 tys. zł w plecy. Najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Założysz firmę? Za chwilę nowe przepisy, interpretacje, zakazy, nakazy, kontrole. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Przeczytajcie sobie ksiazkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje wyjaśnia podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz państwa i nierobów
...
Następna strona