Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza 4.0 ma zablokować przejęcia przez firmy spoza UE. Biznes krytyczny wobec pomysłu

9
Podziel się:

Rada Przedsiębiorczości nie pozostawia suchej nitki na pomyśle rządzących dot. blokowania przejęć polskich spółek, w tym spółek publicznych, przez podmioty spoza UE i EOG. Rada przestrzega, że w ten sposób politycy mogą pozbawić firmy kapitału na rozwój, a to oznacza m.in. zwolnienia.

Firmy spoza Europy zostaną zablokowane w Polsce? (zdj. ilustracyjne)
Firmy spoza Europy zostaną zablokowane w Polsce? (zdj. ilustracyjne) (money.pl)

Rada Przedsiębiorczości uważa, że prawodawcy powinni zaniechać dalszych prac nad tym pomysłem. Przedstawiciele Rady mają wątpliwości, czy zapis blokujący przejęcia firm jest zgodny z prawem unijnym oraz konstytucją RP - podaje "Rzeczpospolita", która dotarła do opinii Rady.

Chodzi o zapisy w najnowszym projekcie tzw. tarczy antykryzysowej, które przewidują, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł zablokować nabycie lub osiągnięcie znaczącego uczestnictwa ub dominacji nad podmiotem, który jest objęty ochroną - podaje portal strefainwestorow.pl.

Zablokowany ma być kapitał pochodzący spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to także przypadków nabycia pośredniego, kiedy nie da się ustalić, czy nabywca pochodzi z wymienionych obszarów.

Zobacz także: Zobacz też: Covidowe oszustwa. Szef UOKiK: nawet spółdzielnia mleczarska naciągała klientów

Eksperci przewidują, że po wprowadzeniu tych przepisów zablokowane zostanie wiele transakcji pomiędzy firmami - zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. W ten sposób zagrożony może być dalsze funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, których byt jest zależny od finansowania na utrzymanie działalności lub na jej dalszy rozwój.

"Na antygospodarczy potencjał projektowanej regulacji wskazuje fakt, że wraz z zablokowaniem ww. transakcji, część spółek - w braku wystarczającego finansowania z innych źródeł - może zakończyć działalność. Oznacza to likwidację wielu miejsc pracy, wzrost bezrobocia i zmniejszenie wpływów budżetowych związanych z ich funkcjonowaniem na polskim rynku" - tłumaczy Rada w swojej opinii, którą cytuje "Rz".

Radę Przedsiębiorczości tworzą: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL, Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Ryś
4 lata temu
:)
mahan77
4 lata temu
Czyli Niemcy mogą kupować polskie firmy a Chińczycy już nie. Zdecydowanie wolałbym Chińczyków, jeśli już.
Olo
4 lata temu
Chodzi o to, żeby uniemożliwić skupowanie polskich firm za wydrukowane pieniądze. Przez Amerykanów, Japończykow, Chińczyków, Australijczkow, Brytyjczykow itd. Banki centralne wielu krajów z wymienialna walutą teraz nie tylko drukują, ale i skupują za te pieniądze akcje s kraju i za granicą. Taka nieuczciwa konkurencja.
BC,
4 lata temu
kiedys byl kraj rad, co wy z tymi radami, organizacja, grupa, itp. nie kierujemy sie poprawnoscia jeno moda, tak jak ogniwa fotowoltaiczne. m a k a b r a !!!
AbbA
4 lata temu
Tak dobrze jak dziś tu nigdy nie było Wg rządu mamy deflację ceny spadają jak szalone Np promy Morawieckiego kosztują poniżej złotówki samochód elektryczny kupujemy za 20 zł na bazarze syn się ucieszy że pojeździ po domu Mieszkania + są dostępne w kredycie 0,1% i rząd prosi obywateli żeby brali nowa promocja to umeblujemy gratis Centralny Port Kosmiczny w Baranowie przyjmuje pierwsze rakiety z Marsa Opozycja niestety sypie piasek w tryby tej maszyny Dziś widziałem takiego za chleb małą cole i 1 pomidora zapłacił 9,80 zł i jeszcze pyskował że drogo