Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa najmu lokalu mieszkalnego. Jak powinna wyglądać?

0
Podziel się:

Polska ma rozwinięty rynek wynajmu mieszkań, ale jednocześnie nie jest on jeszcze do końca uregulowany, pomimo zmian w prawodawstwie. Pomimo że reklam mieszkań na wynajem jest bardzo wiele, to również trudno znaleźć idealny lokal dla siebie.

W przypadku najmu mieszkania odpowiedzialność za różne aspekty stanu lokalu zostaje podzielona między najemcą a wynajmującym
W przypadku najmu mieszkania odpowiedzialność za różne aspekty stanu lokalu zostaje podzielona między najemcą a wynajmującym (Fotolia)

Umowa najmu lokalu mieszkalnego to dokument, dzięki któremu zarówno strona wynajmująca, jak i najemca, czuć się mogą zabezpieczeni. Obecnie najpopularniejsza jest umowa najmu okazjonalnego. W praktyce umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana jest na piśmie. Strona, która udostępnia mieszkanie to wynajmujący (zazwyczaj właściciel), strona, która będzie z niego korzystała to najemca.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – czego można się spodziewać?

Po podpisaniu umowy najmu właściciel mieszkania (właściciel) może zażyczyć sobie wpłaty kaucji od najemcy. Jest to określona suma pieniędzy (najczęściej równowartość miesięcznej opłaty za czynsz), którą właściciel zatrzymuje na poczet ewentualnych zniszczeń i zadłużeń ze strony najemcy. Właściciel jest zobowiązany do zwrotu całej kaucji lub jej części do określonego terminu po zakończeniu trwania umowy. Umowa najmu lokalu mieszkalnego określać musi całość opłat, w tym tak zwane odstępne, czynsz do spółdzielni oraz inne opłaty eksploatacyjne. Ich pokryciem zająć się może osoba najmująca, ale także właściciel – to należy zapisać.

Zaleca się, aby przed podpisaniem formularzy, najemca dokładnie sprawdził mieszkanie i jego stan techniczny. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć. Sprawdzić trzeba przede wszystkim sprzęt elektryczny i jego sprawność. Ewentualne koszty naprawy stać się bowiem mogą kością niezgody pomiędzy stronami. Taka dokumentacja, którą zawiera umowa najmu lokalu mieszkalnego, jest niezbędna także do rozliczenia kaucji na koniec.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – kto odpowiada za jego stan?

Zazwyczaj przyjmuje się, że to lokator w trakcie najmu odpowiada za stan mieszkania, tymczasem właściciel jest odpowiedzialny za stan budynku oraz instalacje w ścianach. Dlatego osoba faktycznie mieszkająca w lokalu musi dbać o meble, podłogi i ściany. Jednocześnie większe awarie, dotyczące konstrukcji budynku i instalacji leżą w gestii właściciela. Czyli na przykład wymiana okien to zadanie właściciela.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego zapisywać może także informacje dotyczące tego, że po wygaśnięciu dzierżawy najemca musi mieszkanie odświeżyć, na przykład odmalować ściany i przede wszystkim zostawić je czyste.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – opłaty

W trakcie trwania umowy najmu mieszkania podwyższyć opłaty za mieszkanie można wyłącznie na piśmie. Przyjmuje się, że musi się to wydarzyć na co najmniej trzy miesiące przed podwyżką (strony mogą ustalić dłuższy okres w umowie). Najemca, który nie wyrazi zgody na podwyżkę, może w ciągu 2 miesięcy od powiadomienia o podwyższeniu, zwrócić się do sądu o ponowne rozliczenie.

Czas trwania umowy najmu lokalu mieszkalnego

Umowa najmu mieszkania może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony. W obu przypadkach można ją rozwiązać wcześniej i to przez obie strony. Czas wypowiedzenia umowy to zazwyczaj trzy miesiące, chyba że strony w umowie zapiszą inaczej. Umowa na czas określony zakończyć się wcześniej może tylko w określonych przypadkach, takich jak na przykład pogorszenie się stanu technicznego budynku, duże zaległości w czynszu etc. Takie sytuacje sprawiają, że umowa najmu lokalu mieszkalnego zostać może przedwcześnie rozwiązana. Są one zapisane w przepisach prawa i żadna ze stron nie ma możliwości, aby swobodnie je sobie wyznaczać. Umowa najmu lokalu mieszkalnego podpisana na czas określony może zostać oczywiście przedłużona.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)