Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Upoważnienie do odbioru dokumentów. Jak je przygotować?

0
Podziel się:

W Polsce sporo czynności musi być potwierdzone na piśmie. W związku z tym wydawanych jest sporo dokumentów. Zaświadczenia, potwierdzenia i inne dokumenty potwierdzają konkretne zdarzenia czy stan prawny. W wielu przypadkach trzeba takie dokumenty odebrać osobiście.

Upoważnienie do odbioru dokumentów powinno być precyzyjnie sformułowane
Upoważnienie do odbioru dokumentów powinno być precyzyjnie sformułowane (Pixabay.com)

Sporym problemem może być konieczność odebrania osobiście dokumentów. Co więc zrobić, gdy nie można samemu odebrać takiego zaświadczenia. Można wtedy przekazać upoważnienie innej osobie, by dokonała takiej czynności za nas. Wtedy niezbędne będzie sporządzenia upoważnienia do odbioru dokumentów.

Jak przygotować upoważnienie do odbioru dokumentów?

Dobre upoważnienie do odbioru zaświadczenia musi mieć konkretne elementy:

  • Przede wszystkim datę i miejscowość. To są dane, których używa się w przypadku większości dokumentów.
  • Dane osoby, która udziela upoważnienia. Konieczne będzie tu imię i nazwisko tej osoby albo nazwa firmy, jeśli upoważnienie jest wystawione przez firmę.

Trzeba też będzie wpisać numer dowodu osobistego, a także numer PESEL i dane osoby, której będzie upoważnienie nadawane. Chodzi tutaj o imię i nazwisko, a także numer PESEL i dane z dowodu osobistego. Można też wpisać adres zamieszkania. Warto jednak powiedzieć, że dane dotyczące zamieszania nie są konieczne. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, żeby wyraźnie określić cel, w jakim wydaje się upoważnienie. Wszystko dlatego, że jest to sporządzone w określonym celu. Najważniejsze, by dokładnie określić konkretną czynność.

Na upoważnieniu trzeba też koniecznie zawrzeć podpisy stron. Osoba, która takie upoważnienie daje, musi potwierdzić dokument własnoręcznym podpisem. Gdy upoważnienie jest udzielane przez firmę, trzeba dodać pieczątkę konkretnego podmiotu. Warto też wiedzieć, że jeśli upoważnienie związane jest z jednorazową czynnością, to trzeba takie coś wpisać do upoważnienia. Podobnie gdy jednej osobie udzielimy upoważnienia do odbioru wszystkich dokumentów, które nas dotyczą. Wtedy trzeba będzie umieścić taką adnotację.

Upoważnienie takie może dotyczyć np. odbioru kopii dokumentacji medycznej. Wtedy trzeba będzie wpisać datę, miejscowość, a także imię i nazwisko pacjenta wraz z adresem zamieszkania. Bez wątpienia będzie też konieczne wpisanie numeru PESEL.

Treść upoważnienia do odbioru dokumentów

Można zastosować wzór oupoważnienia o następującej treści:

Ja, niżej podpisany/a, legitymujący się dowodem osobistym seria…………...nr ………..…….. upoważniam do odbioru mojej dokumentacji medycznej, o której udostępnienie złożyłem wniosek w dniu……………., Panią/Pana ………………………………………… legitymującą/-ego się dowodem osobistym seria………nr…………...………

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)