Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urlop bezpłatny przedsiębiorcy a składki ZUS

0
Podziel się:

Czy osoba prowadząca własną firmę i zatrudniona jednocześnie w innej firmie na umowę o pracę, musi opłacać składki ZUS, gdy udaje się na urlop bezpłatny?

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 1500 zł prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji - firmę komputerową. Pracodawca na wniosek pracownika w okresie od 1 do 31 marca 2007 r. udzielił mu urlopu bezpłatnego.

Jak prawidłowo osoba ta podlegała ubezpieczeniom społecznym w marcu 2007 r.?

Urlop bezpłatny jest okresem, w którym umowa o pracę trwa nadal, natomiast obowiązki stron - świadczenie pracy i wypłata wynagrodzenia - *ulegają zawieszeniu. *
Tym samym ulega zawieszeniu stosunek pracy, a zatem i obowiązek ubezpieczeń społecznych.

W sytuacji, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, będąca jednocześnie pracownikiem przebywa na urlopie bezpłatnym, w okresie udzielonego przez pracodawcę urlopu bezpłatnego nie podlega ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę.

Obowiązkowe natomiast są dla niej w tym okresie ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej staje się wówczas dla niej jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ZUS
KOMENTARZE
(0)