Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

VAT UE. Sprawdź czy musisz się zarejestrować

0
Podziel się:

Sprawdź, na co zwracają uwagę urzędy skarbowe i co trzeba zrobić, jeśli cię przyłapią.

VAT UE. Sprawdź czy musisz się zarejestrować
(Parlament Europejski)

– _ Podatnicy często nabywają usługi od firm zagranicznych, na przykład od Google, a nie wiedzą, że trzeba wykazać w deklaracjach VAT takie zdarzenie jako import usługi _ – wskazuje Tadeusz Haberka, dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu. Sprawdź też, czy w takim przypadku musisz się posługiwać numerem VAT UE.

Identyfikator ten jest często nazywany _ europejskim NIP-em _, dlatego że do polskiego numeru dołączany jest tylko przedrostek opisujący kraj – w przypadku Polski jest to PL. Mimo to musi on być nadany przez urząd skarbowy. Wbrew pozorom nie tylko VAT-owcy muszą go posiadać. Ten wymóg dotyczy również tych przedsiębiorców, którzy korzystają na przykład z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług, ale w transakcjach wewnątrzwspólnotowych przekroczyli kwotę 50 tysięcy złotych rocznego obrotu. W przypadku podmiotów, które tej granicy nie osiągnęły rejestracja jest dobrowolna.

Nie muszą tego robić również importerzy usług. Obowiązkowi podlegają natomiast ci, którzy świadczą usługi na rzecz jednej z następujących grup:

  • innych podatników VAT UE;
  • osób prawnych niebędących takimi podatnikami, ale posiadających numer VAT UE.

Importerzy usług nie muszą posługiwać się numerem VAT UE, jednak powinni taką transakcję rozliczyć w zwykłej deklaracji. – _ Podatnicy często nabywają usługi od firm zagranicznych, na przykład od Google, a nie wiedzą, że trzeba wykazać w deklaracjach VAT takie zdarzenie jako import usługi _ – wskazuje Tadeusz Haberka, dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu. Takie niedopatrzenie skutkuje wezwaniem przez urząd skarbowy do korekty deklaracji.

Rejestracji należy dokonać w urzędzie skarbowym przed dokonaniem pierwszej wewnątrzwspólnotowej transakcji. Naczelnik potwierdza nadanie _ europejskiego NIP-u _ w formularzu VAT-5 UE. To właśnie tym numerem przedsiębiorcy powinni się posługiwać we wszystkich transakcjach z kontrahentami działającymi w krajach Unii Europejskiej.

Deklaracja VAT UE

Oprócz rejestracji, przedsiębiorcy handlujący z zagranicznymi podmiotami muszą składać do urzędu skarbowego informację dotyczącą transakcji wewnątrzwspólnotowych (możesz ją pobrać tutaj)
. Mogą to robić co miesiąc lub co kwartał, przy czym ten drugi sposób (zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług)
dotyczy tych, u których spełnione są jednocześnie dwa warunki:

  • całkowita wartość transakcji dostaw wewnątrzwspólnotowych, bez podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w danym kwartale kwoty 250 tysięcy złotych;
  • całkowita wartość transakcji zakupów wewnątrzwspólnotowych, bez podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w danym kwartale kwoty 50 tysięcy złotych.

Deklaracja ta nie wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku. Służy przede wszystkim do celów statystycznych i informacyjnych. - _ Polscy podatnicy często dokonują nabyć towarów od podmiotów zarejestrowanych w innych krajach Unii Europejskiej, ale nie wykazują tych operacji gospodarczych jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w deklaracjach VAT oraz nie składają informacji VAT UE – _narzeka dyrektor wrocławskiej Izby Skarbowej.

Szczególny przypadek stanowią przedsiębiorcy, którzy zawierają wyłącznie transakcje opodatkowane za granicą lub w danym okresie rozliczeniowym nie wykonali czynności opodatkowanych na terytorium kraju i deklarują podatek do zwrotu. Dla nich procedura jest bardziej skomplikowana niż dla tych, którzy prowadzą działalność w Polsce. – _ Tacy podatnicy, zgodnie z artykułem 87 ustawy, do tradycyjnej deklaracji VAT muszą dołączyć umotywowany wniosek _– wyjaśnia Tadeusz Haberka. Mogą go motywować chęcią utrzymania płynności finansowej firmy i wykazać, że nadwyżka wynikała ściśle z prowadzonej działalności. Dopiero po jego rozpatrzeniu mogą liczyć na zwrot kwoty podatku.

Czytaj więcej w Money.pl
Jesteś VAT-owcem? Na to uważaj Brak niezbędnych dokumentów, źle obliczana kwota podatku i niewłaściwe jego stawki. Sprawdź, na co uważać jeśli jesteś podatnikiem VAT.
Kupujesz kasę fiskalną? Państwo dołoży Na zakupie kasy fiskalnej możesz zaoszczędzić nawet 700 złotych. Sprawdź, jak to zrobić.
Masz firmę? Płać podatki trzy razy rzadziej Nie musisz oddawać fiskusowi pieniędzy każdego miesiąca. Sprawdź, co zrobić, aby płacić podatek dochodowy i VAT tylko cztery razy w roku.
giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)