Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Venture capital. Finansowanie firm z sektora MSP

0
Podziel się:

Jeśli mała lub średnia firma ma pomysł na rozwój swojej działalności, ale brakuje jej kapitału, może skorzystać z venture capital. To formuła finansowania przeznaczona przede wszystkim dla przedsięwzięć działających na wzrostowym rynku.

Fundusze venture capital to kapitał podwyższonego ryzyka, który przynieść znaczne korzyści
Fundusze venture capital to kapitał podwyższonego ryzyka, który przynieść znaczne korzyści (pixabay.com / CC0)

Venture capital to kapitał wysokiego ryzyka. To forma finansowania firm działających w sektorze MSP, która działają jako spółki kapitałowe. Venture capital to kapitał, który „wykłada” duża firma i wnosi do mniejszego partnera, obejmując udziały lub akcje. Środki venture capital nie są pożyczką. Można te pieniądze traktować raczej jako inwestycję, która ma przynieść korzyści obu stronom. Jednak, jak to każde przedsięwzięcie biznesowe, także i to obarczone jest ryzykiem.

Na czym polega venture capital?

Venture capital polega na tym, że duże przedsiębiorstwo kupuje udziały mniejszego podmiotu. Inwestycja jest prowadzona przez firmy, które działają na rynku wzrostowym i mają spory potencjał. Często inwestor lokuje pieniądze w przedsięwzięcie na okres 2 do 5 lat, a potem sprzedaj je z zyskiem.

Z kapitału wysokiego ryzyka korzystają głównie spółki, które już działają na rynku i mają określony model działania. Najczęściej inwestuje się w tym modelu w firmy informatyczne związane z nowoczesnymi technologiami, biotechnologiczne.

Firmy, które chcą pozyskać kapitał venture, powinny wykazywać sporą przewagę konkurencyjną, jeśli chodzi o ofertę produktową. Muszą też działać na rynku wzrostowym i posiadać na nim znaczny udział. Nie bez znaczenia jest też pomysł na wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na inwestycję. Dawca „kapitału” musi wiedzieć, że pomysł ten ma szansę powodzenia.

Venture capital – korzyści

Dla biorcy kapitału jest to szansa na pozyskanie środków bez przedstawiania zabezpieczeń. Venture capital pomaga też w rozwoju firmy pozafinansowo. Inwestor oprócz pieniędzy daje też możliwość wykorzystania know-how i wiedzy specjalistów. Inwestor jest wspólnikiem, przez co ma prawo kontrolowania działalności spółki, a także bierze na siebie część ryzyka.

Przy inwestycji venture capital biorca kapitału nie musi spłacać żadnych rat i odsetek, jak to jest np. przy kredycie bankowym. Nie dość, że wartość firmy rośnie, to ma ona więcej pieniędzy na rozwój.

Wady venture capital

Biorca kapitału traci częściową kontrolę nad spółką. Wszystko przez to, że inwestor wykupuje część udziałów. Musi wiec podzielić się zarówno władzą, jak i zyskami.

Poza tym pozyskanie takiego finansowania zajmuje sporo czasu. Zwykle jest to od 6 do 12 miesięcy. To bardzo długo, jeśli porównany to np. z pozyskiwaniem kredytu bankowego.

Venture capital to sporo zagrożeń, ale i zalety. Na rynku można znaleźć mnóstwo podmiotów, które korzystając z takiego finansowania były w stanie zrealizować wiele inwestycji, dzięki którym dziś są gigantami i liderami w swojej branży. Żeby nie szukać daleko, to firmami takimi są m.in. Facebook, Google, czy Amazon. Gdyby nie to, że na początku działalności marki te wsparli prywatni inwestorzy i venture capital, to, założycielem mieliby pewnie spore problemy z dojściem do tego miejsca, w którym są teraz. A być może nie udałoby im się tych projektów zrealizować wcale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)