Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W 2011 r. e-faktury równorzędne z papierowymi

0
Podziel się:

Faktura będzie mogła być przesłana w dowolnej formie - także e-mailem.

W 2011 r. e-faktury równorzędne z papierowymi

Ministerstwo Finansów chce, aby faktury w formie elektronicznej były *traktowane *tak samo jak papierowe i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od początku przyszłego roku.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia ws. przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Dokument dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Ma na celu m.in. liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania e-faktur tak, by faktury papierowe i elektroniczne były traktowane w ten sam sposób. Resort chce uprościć obrót e-faktur, żeby mogły stać się realną alternatywą dla papierowych.

Zgodnie z opublikowanym projektem, faktury mogą być przesyłane w dowolnym formacie elektronicznym. Jednak na ich przesłanie w formie elektronicznej musi zgodzić się uprzednio jej odbiorca. Taka zgoda może mieć formę papierową lub elektroniczną. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej, zrezygnowano z wymogu bezpiecznego podpisu elektronicznego, który jest weryfikowany za pomocą certyfikatu.

Faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej pod warunkiem _ zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści _ - czytamy w projekcie. Chodzi o to, żeby nie było wątpliwości co do tego, kto jest wystawcą e-faktury oraz żeby zawierała ona wszystkie elementy, które powinna zawierać faktura.

Zgodnie z unijnymi standardami, w polskim projekcie zezwolono na przechowywanie przesłanych e-faktur w dowolnym państwie członkowskim, pod warunkiem że kontrola skarbowa będzie mogła mieć do nich pełny dostęp on-line. Kontrolerzy muszą mieć możliwość przetwarzania danych w formacie tekstowym.

Ponadto resort zrezygnował w projekcie z wymogu, aby korekty do faktur elektronicznych też musiały mieć taką formę. Umożliwi to wystawianie korekt w formie papierowej w razie problemów technicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t20301.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zastosowania;e-podpisu;krs;przetargi;e-faktury,154,0,488602.html) Zastosowania e-podpisu: KRS, przetargi, e-faktury Od 21 lipca e-podpis stanie się dla wielu firm niezbędny przy rozliczeniach z ZUS. Jak jeszcze można go wykorzystać?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t90775.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/e-faktury;korzysci;i;problemy,191,0,588991.html) E-faktury: Korzyści i problemy Elektroniczne dokumenty wciąż wymagają podpisu elektronicznego. Za to, dzięki precyzyjniejszym przepisom, nie są już kwestionowane przez fiskusa.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)