Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Wspólnicy rozwiązanej spółki odzyskają nadpłatę VAT

0
Podziel się:

Obecnie są oni odpowiedzialni za niezapłacone przez swoją byłą firmę podatki. Nie mają natomiast możliwości odzyskania nadpłaty. Zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny.

Wspólnicy rozwiązanej spółki odzyskają nadpłatę VAT
(Khz/Dreamstime)

*Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2009 r. *

Zmiany mają na celu wprowadzenie do ordynacji podatkowej przepisów umożliwiających złożenie korekty deklaracji podatkowej oraz wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej.

Brak takiej możliwości uznany został za niekonstytucyjny.

Spółki cywilne nie posiadają osobowości prawnej, są jednak płatnikami VAT. Po rozwiązaniu spółki wszystkie zobowiązania podatkowe przechodzą na jej wspólników - to oni muszą ponieść koszt niedopłaconych podatków.

Z drugiej jednak strony - po rozwiązaniu spółki _ znika _ ona jako podatnik VAT. Jeśli więc wspólnicy dojdą do wniosku, że podczas prowadzenia działalności podatek nadpłacili - nie ma _ kto _ złożyć korekty - podatnik VAT już nie istnieje. Z taką sytuacją mają do czynienia przede wszystkim ci, którzy rozliczali zakup samochodów "z kratką" i paliwa do nich w ostatnich latach.

Polskie przepisy uznane zostały za niezgodne z prawem unijnym. Podatnicy mogą złożyć korekty deklaracji i domagać się zwrotu nadpłaty. Z możliwości tej wykluczeni są właśnie wspólnicy rozwiązanych spółek.

Przyjęcie przez Senat nowelizacji spowoduje, że będą oni mogli takie korekty składać. Skoro ponoszą konsekwencje podatkowe niedopłaty podatków, niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej jest, by nie mogli skorzystać w przypadku nadpłaty.

vat
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)