Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypadek w drodze do pracy. Jakie świadczenia przysługują pracownikowi?

0
Podziel się:

Wypadek w drodze do pracy jest czymś innym niż wypadek przy pracy. Chodzi tu przede wszystkim o wysokość świadczeń z ubezpieczenia.

Wypadek w drodze do pracy różni się od wypadku przy pracy
Wypadek w drodze do pracy różni się od wypadku przy pracy (WP.PL)

Co to jest wypadek w drodze do pracy?

Definicja wypadku w drodze do pracy zawarta jest w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według tej definicji wypadkiem jest zdarzenie nagłe, które jest wywołane przyczyną zewnętrzną. Ważne by nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia.

Droga do pracy jest w tej sytuacji drogą najkrótszą i nie powinna być przerywana. Jeśli jednak przerwanie takiej drogi było uzasadnione, ale przebycie nie przekraczało potrzeby lub droga ta była dogodna komunikacyjnie, to wtedy może to być również uznane za wypadek w drodze do pracy.

Drogą do pracy uznawana jest trasa:

  • przebiegająca z domu do pracy i z pracy do domu;
  • z innego miejsca pracy;
  • związana z wykonywaniem określonej funkcji;
  • do miejsca, w którym są spożywane posiłki.

Zgłoszenie wypadku

W przypadku zaistnienia wypadku pracownik musi niezwłocznie zawiadomić pracodawcę. Wszystko po to by pracodawca mógł zbadać okoliczności wypadku. Przeprowadza się to, bazując na oświadczenia poszkodowanego i świadków, a także dowodach przedstawionych przez służby. Chodzi tu o policję, straż pożarną czy pogotowie ratunkowe.

Wszystkie te informacje służą sporządzeniu karty wypadku. Trzeba ją przygotować w ciągu 14 dni. Jeśli pracodawca zdecyduje, że wypadek nie zdarzył się w czasie drogi do pracy, musi taki zapis umieścić w karcie wypadku.

Wypadek w drodze do pracy i świadczenia

Jeżeli efektem wypadku w drodze do pracy jest niezdolność do pracy, czyli, mówiąc inaczej, pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, to ma prawo do otrzymania konkretnych świadczeń.

Świadczenie to jest to wynagrodzenie chorobowe, którego wysokość to 100% należnego wynagrodzenia. Jest wypłacane przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku osób, które ukończyły 50 lat, wypłaca się je przez 14 dni. Potem płatność świadczeń przechodzi na ZUS, jeśli pracodawca zgłosił do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób.

W sytuacji, gdy jednak za wypłatę zasiłku odpowiada pracodawca, to musi on wypłacić zasiłek chorobowy. Należy się przez okres maksymalnie 182 dni. Gdy po tym czasie pracownik nie może wrócić do pracy, ma możliwość uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego. Żeby było wypłacone, pracownik musi być na zwolnieniu, ale leczenie i rehabilitacja spowodują, że będzie w stanie dalej pracować.

Świadczenie rehabilitacyjne)
wypłaca się nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Przez pierwsze 3 miesiące jest to 90% podstawy zasiłku chorobowego. W kolejnych miesiącach jest to 75% podstawy tego zasiłku. W przypadku pracownicy w ciąży wysokość świadczenia rehabilitacyjnego to 100% podstawy wymiaru zasiłku.

W sytuacji, gdy po wypadku w drodze do pracy pracownik nie jest w stanie wrócić do niej, np. z powodu obrażeń, może wystąpić do ZUS-u o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

praca
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)