Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za pracę w sobotę należy się inny dzień wolny

0
Podziel się:

Sytuacja wygląda inaczej niż przy rekompensacie za pracę w niedziele i święta, gdzie możliwa jest wypłata dodatku do wynagrodzenia.

Za pracę w sobotę należy się inny dzień wolny
(dscott/iStockphoto)

Za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy pracodawca ma obowiązek udzielić innego dnia wolnego. Obowiązek udzielenia dnia wolnego w tym przypadku wygląda inaczej niż przy rekompensacie za pracę w niedziele i święta, gdzie możliwa jest wypłata dodatku do wynagrodzenia zamiast udzielenia dnia wolnego.

Kodeks pracy w art. 1513 kp dopuszcza pracę w dniu wolnym dla pracownika, jeżeli wystąpią przesłanki uzasadniające wydanie przez pracodawcę polecenia pracy w godzinach nadliczbowych, czyli w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, lub w sytuacji, gdy występują szczególne potrzeby pracodawcy.

Ten sam artykuł Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego, nawet jeśli pracownik w sobotę przepracował mniej niż 8 godzin. Pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pełnego dnia wolnego także w sytuacji, w której ten dodatkowy dzień wolny oznacza, że pracownik nie przepracuje pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy, jaki go obowiązuje.

Wykonywana praca w sobotę w wymiarze niższym niż 8 godzin, a następnie inny cały dzień wolny nie może oznaczać dla pracownika, że pracodawca wypłaca mu niższe wynagrodzenie niż za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W tym przypadku niewypracowanie przez pracownika pełnego wymiaru czasu pracy jest konsekwencją zlecenia pracownikowi pracy w sobotę, w wymiarze niższym niż 8 godzin. Konsekwencje kosztowe ponosi pracodawca, gdyż to była jego decyzja, że pracownik ma wykonywać pracę w dniu wolnym.

Może się zdarzyć, że pracownik w sobotę świadczył pracę dłużej niż 8 godzin. W tej sytuacji pracodawca zobowiązany jest do udzielenia innego dnia wolnego, a także do rozliczenia pracy powyżej 8 godzin jako pracy w godzinach nadliczbowych. Pracodawca te dodatkowe godziny pracy powinien zrekompensować pracownikowi zgodnie z art. 1511 § 1 kp. Co w praktyce oznacza, że pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego (na pisemny wniosek pracownika w stosunku 1:1 lub bez takiego wniosku w stosunku 1:1,5) lub zapłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem.

Podstawa prawna:

  • o Art. 1513, art. 1511 § 1, art. 15111 oraz art. 281 Kodeksu pracy.
Czytaj więcej o prowadzeniu firmy
Odpowiedzialność pracodawcy za niewykorzystany urlop pracownika Nieudzielenie zaległego urlopu do końca I kw. następnego roku grozi zarzutem działania sprzecznego z przepisami Kodeksu pracy.
Pięć zasad umiejętnego zarządzania czasem pracy Realizacja celów biznesowych jest ściśle związana z efektywnością personelu. Kluczem do jej osiągnięcia jest umiejętność zarządzania czasem.
firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)