Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatory płatnicze coraz większym problemem firm budowlanych

0
Podziel się:

Z odpływem zamówień borykają się zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zatory płatnicze coraz większym problemem firm budowlanych
(Kadmy/Dreamstime)

Wysokie koszty zatrudnienia, rosnąca konkurencja oraz zatory płatnicze - to bolączki, na które skarży się coraz więcej firm budowlanych. Zatory mogą być przyczyną rosnącej liczby bankructw przedsiębiorstw w tym sektorze.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, koniunktura w budownictwie pogarsza się nieprzerwanie od sierpnia 2011 r. Z badań przeprowadzonych w grudniu 2011 r. wynika, że firmy budowlane pesymistycznie oceniają dopływ zamówień na najbliższe trzy miesiące. Wzrost zamówień przewidują tylko duże firmy. Ponadto w najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy zakładają spadek cen produkcji budowlanej w małych i średnich firmach.

Także przewidywania dotyczące produkcji budowlanej są korzystniejsze w przypadku jednostek dużych niż małych. Nic więc dziwnego, że najgorsze oceny swojej sytuacji finansowej zgłaszają małe i średnie firmy budowlane.

_ - Pomimo statystycznie wysokich wskaźników wzrostu w budownictwie w 2011 r., wśród przedsiębiorców budowlanych coraz więcej jest pesymistów _ - komentuje prof. Zofia Bolkowska z warszawskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa, ekspertka Fundacji Wszechnicy Budowlanej.

Jej zdaniem coraz poważniejszym problemem firm budowlanych jest niska rentowność oraz ich rosnące zadłużenie, wynikające m.in. z zatorów płatniczych. - _ Coraz więcej przedsiębiorstw budowlanych w trudnej sytuacji zaciąga kredyty krótkoterminowe _ - mówi Bolkowska.

Z ostatniego raportu firmy ubezpieczeniowej Coface na temat upadłości firm w Polsce w 2011 r. wynika, że najgorsza sytuacja utrzymuje się w budownictwie, liczba upadłości wzrosła tu aż o 46 proc. w stosunku do 2010 roku. W 2011 roku upadłość ogłosiły 143 firmy budowlane.

_ - Bankructwa firm z tego sektora stanowiły w 2011 roku blisko 20 proc. wszystkich przypadków niewypłacalności w Polsce _ - czytamy w raporcie, przypominającym m.in., że dwa lata wcześniej udział ten nieznacznie przekraczał 10 proc.

Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich uspokaja, że problem bankructw nie dotyczył w 2011 r. firm deweloperskich._ - Być może lokalnie były takie przypadki i dotyczyły małych deweloperów. Z pewnością upadłości nie ogłosił jednak żaden z liczących się deweloperów i członków naszego związku _ - powiedział Bielecki.

Czytaj więcej o sytuacji w budownictwie
Zwolnią 15 tysięcy osób, bo klimat im nie służy Najgorsze oceny i prognozy sytuacji finansowej formułują małe firmy.
Znów gorsze nastroje w budowlance W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1, w porównaniu z plus 2 w lipcu - podał GUS.
budownictwo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)