Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zlecenie na wychowawczym

0
Podziel się:

Czy od umowy zlecenia, zawartej z własną pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym, należy odprowadzić składki ZUS?

Zlecenie na wychowawczym
(PAP/Tomasz Gzell)

Pracownica działu kadr spółki akcyjnej prowadzącej działalność w zakresie transportu drogowego przebywa na urlopie wychowawczym. W trakcie tego urlopu spółka zawarła z nią umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym i wykonująca jednocześnie umowę zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia.

Przebywanie na urlopie wychowawczym nie stanowi natomiast tytułu do tych ubezpieczeń. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Innym tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń jest min. wykonywanie umowy zlecenia.

Ponadto, mimo tego, że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest nadal pracownikiem spółki nie ma do niej zastosowania przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący, iż osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy uważa się dla celów ubezpieczeń społecznych za pracownika.

Podsumowując, z tytułu zawartej umowy zlecenia należy odprowadzić obowiązkowo składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Na ubezpieczenie wypadkowe *składkę opłaca się, jeżeli zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.
Składka na ubezpieczenie *
chorobowe
jest natomiast opłacana na wniosek zleceniobiorcy.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ZUS
KOMENTARZE
(0)