Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Balcerowicz: Polską gospodarką rządzą ajatollahowie

Balcerowicz: Polską gospodarką rządzą ajatollahowie

Wyświetlaj:
piokac / 157.25.157.* / 2007-08-28 15:35
i chcemy, aby przy władzy były głupki, które wmawiają nam, że one są uczciwe a wszyscy inni to złodzieje. Dla nas każdy mądry do złodziej w białych rękawiczkach. A głupek to swój bo równie głupi jak my. Pozdrawiam kolegę piomisia.
piomis / 2007-08-28 13:57
Zawsze to lepiej niż złodzieje w białych rękawiczkach
mal 22 / 83.10.11.* / 2007-08-28 20:59
wlasnie nie, jesli zlodzieje rtobia jakies reformy to wole zlodziei
:) / 81.210.19.* / 2007-08-29 09:05
Przede wszystkim, to oni robią pod siebie. Oczywiste jest, że chodzi o te reformy.
jliber / 212.180.147.* / 2007-08-28 13:46
To najlepszy minister finansow jaki Polska moze miec. Inna kwestia czy na niego zasluguje. Przy tak duzym stezeniu socjalistycznego moheryzmu jak w Polsce juz dawno bym na jego miejscu pracowal za granica.
marek 19-53 / 83.24.69.* / 2007-08-28 23:50
Odpowiem w tym samym tonie - mam nadzieję, a nawet jestem pewny, że Polska nie zasługuje. Jestem nawet gotów sfinansować mu bilet do Irlandii.

Zduszenie inflacji jest niewątpliwą zasługą. Jednak ekonomia ma służyć społeczeństwu a nie na odwrót - rodzi się pytanie czy przyjęte rozwiązania były najlepsze, czy skutki społeczne nie zbyt wielkie.
W dwudziestoleciu międzywojennym scalano Polskę porozbiorową, duszono inflację, mieliśmy wielki kryzys - a mimo to reformatorzy gospodarki nie prowadzili wyprzedaży na łapu-capu. Wręcz przeciwnie, budowano państwowy COP, GOP, Gdynię, Koleje Państwowe, PŻM, przemysł i linie lotnicze, przemysł zbrojeniowy. Tworzono, z przyzwoitymi wynagrodzeniami, oświatę i służbę zdrowia.
..................... / 213.158.197.* / 2007-08-28 13:37
Za decyzję o usztywnieniu kursu złotego przy jednoczesnym kilkudziestoprocentowym oprocentowaniu lokat - Balcerowicz zasługuje na Trybunał Stanu.

I nie ma nic na swoją obronę.
tompot / 2007-08-28 20:15 / portfel / Bywalec forum
Jaką podstawę prawną znajdujesz do postawienia go przed TS.

Pisuarowcy leczą swoje kompleksy na wszelkie możliwe sposoby. Nikt ich nie lubi, nawet ich koledzy z populistycznego obozu (LPR i Sam.) ich atakują - nic tylko pić:-)
dafny / 79.187.37.* / 2007-08-28 13:33
jak zwwykle jedyny i nieobłędny geniusz. Nie czyta wyników gospodarki w GUS-ie ?

A juz miał byc EBORU
mcmc / 157.25.157.* / 2007-08-28 15:48
Dafny, jak nie zrozumiałeś(łaś) tekstu to go nie komentuj bo się ośmieszasz.
scorpion1 / 195.38.12.* / 2007-08-28 13:15
Balcer nie mów czegoś o czym nie masz pojęcia. Jeżeli by tak było już dawno byś dostał maczetą po szyi za to co zrobiłeś z naszym krajem!!! KGHM którego nie zdążyłeś sprywatyzować wypracowuje 1% PKB a huty i cementownie tudzież inne zakłady które ty i twoi koleżkowie wyprzedali wykazują straty!!!
tompot / 2007-08-28 20:22 / portfel / Bywalec forum
Po pierwsze Balcerowicz nie zajmował się nigy prywtayzacją był ministrem finansów a nie skarbu.

Po drugie trudno dziwić się zyskom osiąganym przez KGHM przy takiej koniunkturze na miedź jaka jest teraz na świecie - nawet pomimo tego, że prezesem jest "fachowiec" z PIS-u firma ta osiąga zyski. Nie chcę wspominać jakie wyprowadzono i nadal marnuje się kasę z KGHM-u dzięki temu, że jest nadal państwowy. Gwarantuję ci, że gdyby KGHM był prywatny jego rentowność byłaby co najmniej dwa razy wyższa.

Jakie niby cementownie i huty wykazują wg. ciebie straty?
marek 19-53 / 83.24.69.* / 2007-08-29 00:20
Ale rentowność KGHM (nawet połowiczna) przynosi dochód Polsce, polakom, podwojona - czort wie komu. Aż takim internacjonalistą nie jestem aby dla idei prywatyzacji pozbywać się kury znoszącej połówkę (zgoda) złotego jajka.

Proszę mi wyjaśnić jaki dla mnie pożytek z dwukrotnie wyższej rentowności firmy Pana Smitha. Czy da swoim pracownikom wynagrodzenie dwa razy wyższe? Czy może też kupi kochance dwa razy większy brylant.

O ile cieszy mnie rentowność Kowalskiego o tyle wcale nie zachwyca wysoka rentowność włoskiego banku czy hiszpańskiego dewelopera. Pierwszy wyda pieniądze tu i da zarobić również mi. Drugi kupi wyspę na Kanarach - i mam z tego guzik.

Wiem, że z punktu widzenia globalnej, teoretycznej ekonomii to bez różnicy - jednak z punktu widzenia mojego garnka na zupę - kolosalna.

I wracając do Balcerowicza. Jako minister finansów bardziej dbał o teorię ekonomii globalnej niż o mój garnek do zupy.
pantagruel / 2007-08-30 10:01 / OJOS DE BRUJO
Drogi Marku,
1. od globalizacji nie ma odwrotu
2. przystap do jakiejs komuny. Tam wszyscy maja rowno!

Z tego co widze to chcialbys tooche socjalizmu, troche kapitalizmu, troche czegos tam jeszcze. Burzysz sie, ze tak nie ma?
Cspostrzegawczy / 2007-08-28 13:13 / Tysiącznik na forum
Myślę, że pan B. nie powinien sie wiecej kompromitować, bo jeśli nawet mówi czasem słusznie to zastanówmy sie, dlaczego sam tego wcześniej nie robił?
A jeśli chodzi o stopy to zawsze je zawyżał i skompromitował się wieloktotnie.
JanKS / 2007-08-28 13:29 / Bywalec forum
Otóz, to że Pan Cspostrzegawczy o czymś nie wie, nie oznacza, że tego nie było. Pan Balcerowicz robił bardzi dużo - właściwie wszystko co był w stanie - a całe stado rozmaitych kolorowych [...] - w tym Leszek (tfu!) Miller i s-ka, AWS (znaczna część), Andrzej Lepper itp.) - mu w tym przeszkadzali jak mogli.
Bo dla nich im więcej zmaieszania i mniej przerzystości, tym lepiej. Ale przynajmniej udało się doprowadzić złotówkę do dobrej kondycji, a to ma kapitalne znaczenie dla gospodarki. M.in. udało się wprowadzić i obronić niezależność NBP, co było straszną "solą w oku" dla (tfu!) Millera, Leppera, a ostatnio dla Kaczyńskiego. Ciekawe jak podobne problemy mają Miller i Kaczyński. Przez tego wstrętnego Balcerowicza nie mogą drukować putych pieniędzy, aby kupować sobie elektorat.
I o to tak naprawdę chodzi.
Pozdrawiam
pantagruel / 2007-08-28 13:44 / OJOS DE BRUJO
myslisz, ze zrozumial?
Bo nawet juz sam Andrzej Lepper zrozumial albo udaje, ze zrozumial :)
Teraz to juz wstyd nie rozumiec.

Konkrety poczytaj u "przedpisccy" :)
pantagruel / 2007-08-28 13:22 / OJOS DE BRUJO
Ty zas zaczynasz kompromitowac sie dopiero, tylko ze malo kogo to obchodzi :)
darg / 89.79.2.* / 2007-08-28 13:02
oczywiście nic nie wspomina o dobrej kondycji gospodarki - bo to przecież nie jest najważniejsze
MN2 / 80.51.231.* / 2007-08-28 13:11
Nie musi, bo kondycja gospodarki to jego zasługa. Jest skromny. Nie przypisuje sobie czyichś zasług.
wezyzyr / 212.76.37.* / 2007-08-28 16:59
to w końcu jego załuga ta kondycja gospodarki czy nie. Ja uważam, że masz rację
"Jest skromny. Nie przypisuje sobie czyichś zasług."
przynajmniej tyle potrafi
scorpion1 / 195.38.12.* / 2007-08-28 13:19
Tyle tylko, że po jego panowania musiano zrezygnować z jego "planu" (czyt. Sorosha) bo drastycznie spadało PKB i stan gospodarki a po kilkunastu latach jego "reformy" przynoszą efekty........
JanKS / 2007-08-28 13:22 / Bywalec forum
A o inflacji to zapominamy? Gdyby nie Balcerowicz i jego zespół (nie działał sam), to nie mielibyśmy żadego wzrostu gospodarczego dzisiaj. Za to ceny zmieniałyby się nam codziennie.
Pozdrawiam
scorpion1 / 195.38.12.* / 2007-08-28 15:59
Czytaj dokładnie co napisałem, a potem pisz........
up-and-up / 2007-08-28 13:14 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
dokladnie,wszystko caly czas idzie rozpedem,wklad piS to dokladnie zero + nowe obciazenia
ozdobaster / 2007-08-28 12:28 / Bywalec forum
No dobra, ja to rozumiem, ale niech Pan Balcerowicz spróbuje to wyjaśnić np. Gosiewskiemu czy braciom K.
Jazgar / 2007-08-28 14:21 / Bywalec forum
nie, trzech , bo ja też uważam że gdyby nie reformy Balcerowicza , wprawdziie bolesne ale konieczne , to nie byłaby gospodarka tu gdzie jest tylko dużo w tyle za innymi krajami ( postsocjalistycznymi), choć ostatnio jakby nas wyprzedzają , ale może coś się zmieni po wyborach .
sceptyk / 2007-08-28 12:27 / Tysiącznik na forum
No nie!
I kto to mówi!!
Człowiek, który jest odpowiedzialny za fiskalizację wszystkiego, łącznie z fryzjerami.
Człowiek, który podnosił podatki (przez zamrażanie prgów podatkowych) i hamował wzrost gospodarczy obłędną polityką stóp procentowych.
Człowiek, który odpowiada za sztuczne utrzymywanie sztywnego kursu złotówki, dając zarobić setki milionów międzynarodowej spekule finansowej.
Wreszcie człowiek, który odpowiada za ustawy podatkowe tak zagmatwane, że musiała powstać kasta 400,000 namaszczonych kapłanów-interpretatorów prawa podatkowego (tzw. doradcy podatkowi), którzy tak naprawdę są agentami Urzędów Skarbowych - my przedsiębiorcy musimy ich wynajmować (dodatkowy koszt) a doradcy mają nam patrzeć na łapy, czy płacimy haracze we właściwej wysokości. Naiwni wierzą, że doradcy chociaż trochę obronią ich przed agresją brutalnego oprawcy - czyli państwa. Podobno polskiego.
MN2 / 80.51.231.* / 2007-08-28 13:12
Czytasz coś czy tylko piszesz?
Arnold / 83.24.222.* / 2007-08-28 12:55
Zapomniałeś dodać, że balcerowicz jest winny za to że statki na morzu toną i efekt cieplarniany i poczynania Kaczyńskich i pani Fotygi. Zbyt mała lista grzechów.
man13 / 2007-08-28 12:34 / Tysiącznik na forum
DLA UCZCIWOŚCI PROPONUJĘ
"No nie!
I kto to mówi!!
Człowiek, który firmował fiskalizację wszystkiego,
łącznie z fryzjerami.
Podnosił podatki (przez zamrażanie prgów
podatkowych) i hamował wzrost gospodarczy obłędną polityką stóp
procentowych.
Człowiek, który współodpowiada za sztuczne utrzymywanie sztywnego
kursu złotówki, dając zarobić setki milionów międzynarodowej
spekule finansowej.
Wreszcie współodpowiedzialny za ustawy podatkowe tak
zagmatwane, że musiała powstać kasta 400,000 namaszczonych
kapłanów-interpretatorów prawa podatkowego (tzw. doradcy
podatkowi), którzy tak naprawdę są agentami Urzędów Skarbowych -
my obywatele musimy ich wynajmować (dodatkowy koszt) a
doradcy mają nam patrzeć na łapy, czy płacimy haracze we
właściwej wysokości. Naiwni wierzą, że doradcy chociaż trochę
obronią ich przed agresją brutalnego oprawcy - czyli państwa.
Podobno polskiego.skomentuj"
pantagruel / 2007-08-28 12:32 / OJOS DE BRUJO
Ty pewnie rolnikiem jestes i stad tak dobrze znasz sie na finansach, podatkach itp :)
pantagruel / 2007-08-28 13:08 / OJOS DE BRUJO
popros kogos, zeby Ci przeczytal to co sam wypisujesz. Jesli dalej nie zalapiesz co jest nie tak to napisz. Pomozemy Ci
sceptyk / 2007-08-28 13:16 / Tysiącznik na forum
No właśnie proszę o pomoc i konkrety. Ale czytam w teoich postach tylko bełkotliwie ironiczne beztreściowe uwagi.
pantagruel / 2007-08-28 13:40 / OJOS DE BRUJO
no nie ludzie! To forum nie zastapi Ci szkoly sredniej ani tez podstawowej.

Moje uwagi sa ironiczne z zalozenia czyli ze takie maja byc.

Nazywasz je belkotliwymi, bo nic z nich nie rozumiesz. Wypowiedzi pana profesora z dziedziny ekonomii tez nie sa dla Ciebie zrozumiale i pewnie tez sa belkotliwe wg Ciebie.

PS
konkrety znajdziesz w podstawowych podrecznikach z dziedziny ekonomi.

Zaufaj mi gdy je przejrzyz wiele spraw stanie sie jasnych dla Ciebie. Wyksztalcony czlowiek nie pala nienawiscia do innego czlowieka tylko dlatego, ze jest inny, bardziej wyksztalcony, mowi o rzeczach ktorych sie nie rozumie.
sceptyk / 2007-08-28 17:37 / Tysiącznik na forum
Ale przedstaw je ty.
Ja przedstawiłem bardzo konkretne sprawy.
Odpowiedz merytorycznie, a nie odsyłaj do podręczników, których nawet tytułów nie znasz.
Jesteś klasycznym przedstawicielem salonowego wykształciucha, który całą swoją wiedzą czerpie od "autorytetów", które same sobie ten autorytet zadekretowały. Co ważniejsze te autorytety zostały poświęcony świętym atramentem samego redaktora Adama Michnika.
pantagruel / 2007-08-30 08:57 / OJOS DE BRUJO

Ale przedstaw je ty.


kazesz mi kopiowac internet na dyskietke ? ! :)
Zdumiewasz mnie swoja ignorancja.
Przedstaw mi swoj autorytet a inni dowiedza sie kim jestes.
Jasno widac, ze Twoje autorytety kazaly Ci nienawidzic KONKRETNE osoby. Moze ja do nich kiedys dolacze?
Ludzi wyksztalconych juest duzo mniej i Ty do tej grupy nie nalezysz i z tego co widze nalezec nie bedziesz. Nie miej wiec pretensji do swiata.
wymiar / 85.255.181.* / 2007-08-28 14:42
niestety przegrana w dyspucie 1:0 dla sceptyka
marek 19-53 / 83.24.69.* / 2007-08-29 00:28
A gdzie uzasadnienie werdyktu?
pantagruel / 2007-08-30 09:02 / OJOS DE BRUJO
samozwanczy AUTORYTET sedziowski :)
Oni wzorem swoich autorytetow nie uzasadniaja niczego.
obserwator / 2007-08-28 12:22 / Tysiącznik na forum
Najwyzszy czas aby bankowa komisja śledcza przesłuchała Pana Balcerowicza , Pania gronkiewicz za czas mieniony. Banko robia takieżniwo w POlsce, najwyzsze oplaty stałe i zmienne , nawyższe oprocentowania kredytow, za duża na niekorzyśc oszczedzającego róznica procentów oszczędności kredyty.
Bankow jest duzo za duzo, proces zadłuzenia trwa.
Niedługo Polacy beda zjadać tabletki od bólu głowy z calego świata aby wymyślać pieniądze na splatę zadłużeń,
Publikatory utrzymujące się z reklam zachęcaja do zadłużana i mamy oto obraz, ktorego twórca jest mówiący o ajatollachach, ale czy wie co mówi, no nie wiem , publikatory podawały że nigdy nie tafil w cel inflacyjny , zawsze sie mylił. Dlaczego Ci co byli nie kosza trway w ogrodku, bo szkoda czasu zeby zajmowali głos tu i teraz, nikt ich nie chce. Oni o tym wiedza ale na przekor podnosza głowe.
JanKS / 2007-08-28 13:20 / Bywalec forum
Sam sobie "obserwator" przeczy. I juz wyjaśniam gdzie:
Otóż zgadzam się, że banki zarabiają w Polsce zbyt dużo, że mają zbyt duże marże i prowizje. Ale jedynym lekarstwem na to w gospodarce (w miarę) rynkowej jest większa konkurencja. I tu pojawia się przeczenie - jeśli banków jest za dużo, to zmniejszenie ich liczby zmniejszy też konkurencję pomiędzy nimi i tylko pogorszy problem.
Czyli jeśli opłaty i marże są za wysokie, to znaczy, że banków jest ZA MAŁO, lub istniejące są zbyt małe, aby konkurować z innymi na terenie całego kraju.
Pozdrawiam
Marcin24 / 87.205.171.* / 2007-08-28 13:16
No i co z tego, że nie trafił w cel inflacyjny. Że inflacja wynosiła 1%, a nie 2,5% przez pewien czas. Inflacja zawsze jest zmienna. Nie da się jej utrzymać na jednym poziomie. Ważne aby być blisko celu i nie dopuścić aby inflacja wybiła się ponad dopuszczalny zakres wahań.
Kiedy Balcerowicz był ministrem finansów w latach 1997-2000 deficyt budżetowy był jednym z najniższych jakie Polska miała przez cały okres III RP. wynosił nieco ponad 2%. Natomiast dług publiczny realnie czyli w stosunku do PKB zmniejszył się w latach 1997-2000 z 47% PKB do 39% PKB. Gdyby nie jego odpowiedzialna polityka fiskalna w tychże latach teraz mielibyśmy stan finansów publiczny na poziomie tego z Węgier. Deficyt 10% i dług publiczny zbliżający się do 60%. Czyli nie mielibyśmy totalnie żadnych szans na wejście do strefy euro w ciągu najbliższych 10 lat.
OK / 195.205.250.* / 2007-08-28 13:02
Zalecenie powinno byc jedno:
edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja
jeno aby nie u o. Rydzyka...

Jak się czyta takie wywody to płakac się chce...
Tak właśnie myślą przeciętni wyborcy?
Zgroza...
man13 / 2007-08-28 12:29 / Tysiącznik na forum
Wzrost zadłużenia obywateli w ostatnich dwu latach to wina Balcerowicza i Gronkiewicz?
ewartym / 170.148.198.* / 2007-08-28 13:28
No tak bo zadluzenie generuja prezesi NBP. Do szkoly!
obserwator / 2007-08-28 12:46 / Tysiącznik na forum
Zadłużenie państwa narasta od wielu > wielu tat, najwięcej za lewicy, dzisiaj same odsetki sie placi w wysokosci około 30 miliardow rocznie, ile za te odsetki mozna by nabudowacf inwestycji w Polsce, a tak sa budowane w krajach ktore pozyczyły na pieniądze. A splata dług kapitałowego, chyba nigdy nie nastąpi bo to niemozliwe to ponad 600 miliardow zloych dlugu. Z lektiry wynika że Gomułka pozostawił Polske z niewielkim minusem, naprawdę niewielkim, zadłużenia nie było, zadłuzenie na duża skalę rozpoczal dopiero Gierek a Polacy uwierzyli w hasło.." Polacy pomozecie..pomozemy odpowiadali na wiecach obywatele. Ale zadłużenie katastrofalne zaczęlo sie za czasow mówiacego o ajatollachach jak kiedyś mówił Leperr o Klewkach. Czy to skojarzenie ma sens!
pantagruel / 2007-08-28 12:27 / OJOS DE BRUJO
ales walnal koment na temat :) hehehe.
Widocznie nie rozumiesz o czym mowi pan profesor.
sceptyk / 2007-08-28 13:07 / Tysiącznik na forum
pan profesor?
Toż on ledwie zwykły doktor jest.
I do tego od ekonomii politycznej socjalizmu.
Zasłużony wykładowca WUML. Oraz Szkoły Paryjnej przy KC PZPR.
Również sekretarz tej zasłużonej partii, kuźni kadr dla gospodarki.
Jazgar / 2007-08-28 14:43 / Bywalec forum
sceptyku , to nie są zarzuty słuszne , bowiem w czasach kiedy profesor Balcerowicz był studentem a potem młodym pracownikiem naukowym , aby móc kontynuować pracę naukową niestety trzeba było należeć do partii. Nie byl to oczywiście wymóg formalny uwarunkowany przepisami , ale naukowiec czy ktoś kto aspirował wysoko ( np na stanowiska dyrektorskie czy ministerialne) a nie należał do partii , nie mial szans na realizację swoich zamierzeń bo nie był dopuszczany do pewnych spraw , Upraszczając partia to była jakby mafia, ale działająca w majestacie prawa ( ówcześnie obowiązującego) Mam tyle latek że doskonale to pamiętam i nie tylko to. Co gorsza widzę że PiS zaczyna stosować metody bardzo podobne do PZPR. , ale to tak na marginesie . Summa summarum : zanim zaczniesz czynić zarzuty za drogę życiową komuś , to najpierw poznaj dokładnie wszelkie okoliczności a dopiero potem stawiaj zarzuty , o ile będą uzasadnione.
sceptyk / 2007-08-28 17:44 / Tysiącznik na forum
Znam te okoliczności aż nadto dobrze.
Przeczytaj sobie waść artykuł we WPROST sprzed jakichś 2 miesięcy, traktujący jakie to "dzieła naukowe" naszych wybitnych ekonomistów (Balcerowicz, Kołodko, Belka, Orłowski) są cytowane przez czołowe uczelnie ekonomiczne świata.
Na pierwszym miejscu jest Kołodko. Brawo.
Tylko że w całym rankingu jest w okolicach 5500 miejsca. O pozostałych panach poważne abstrakty milczą jak zaklete.
Zastanów się więc, co wart doktorat i habilitacja oraz kwaśniewska nominacja profesorska w świecie prawdziwej i poważnej ekonomii.
lapek / 2007-08-28 14:27 / Bywalec forum

Toż on ledwie zwykły doktor jest.

Leszek Balcerowicz jest doktorem habilitowanym - a to najwyższy stopień naukowy. Habilitował się na SGPiS (obecnie SGH) i jest również profesorem na tej uczelni.

Nie wiesz - nie pisz.
ależżyciorys! / 83.24.191.* / 2007-08-28 19:23
gadasz - pociągnął druta doktorskiego i habilitował się publicznie !, a to fetyszysta jeden. No ale cóż się dziwić, skoro został wcześniej, z ramienia organizacji partyjnej, wciągnięty na członka pzprp.
pantagruel / 2007-08-28 13:15 / OJOS DE BRUJO
na agenta widze, ze sie nadajesz ale na ekonomii to raczej slabo znasz sie.

Wielu jest zdolnych i wybitnych ludzi w Polsce pomimo, ze musieli wyksztalcenie zdobywac za komuny.

Ludzie nauki maja to do siebie, ze stale lakna wiedzy i wciaz ja poglebiaja. Czym zas jest wiedza, pojmuja nieliczni.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy